-169 Ruim 330 doden door gevechten tegen taliban in Afghanistan Zorg om nieuwe besmettingen met ebolavirus effeweg n\ 6 BUITENLAND In Benghazi is het levensgevaarlijk. Moordenaars en ontvoerders maken de dienst uit in de Libische stad. EP zo otter jm Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 4696 67 Ook kwamen ruim 30 militairen en andere veiligheidsmedewer kers om en vielen er circa 50 bur gerslachtoffers. Ongeveer 3200 fa milies zijn voor het geweld ge vlucht, zei een woordvoerder van de provinciale autoriteiten. Meer dan 300 mensen raakten gewond. Volgens de woordvoerder vielen vrijdag ongeveer duizend taliban strijders posten van politie, leger en andere veiligheidsdiensten aan in meerdere districten. Het leger begon daarop een tegenoffensief. Hoewel de talibanstrijders flink teruggedreven zouden zijn, duren de gevechten nog voort. De taliban pleegden de afgelopen jaren vooral aanslagen met explo- Het leger is dit weekeinde begonnen met een tegenoffensief, na aanvallen van talibanstrijders sieven. Het offensief tegen de vei ligheidsdiensten kan wijzen op een nieuwe strategie met het ver trek van de Navo-militairen op komst. Vanaf 2015 is de veiligheid in Af ghanistan niet meer de verant woordelijkheid van de internatio nale gemeenschap, maar van Af ghanistan zelf. Het Nederlandse kabinet denkt erover om op nieuw Nederlandse militairen naar Afghanistan te sturen. Die kunnen dan meedoen aan een nieuwe internationale missie om Afghaanse militairen en politie agenten te trainen in het noorden van het land. EP Sinds de uitbraak van het gevreesde virus in maart in Guinee, zijn er bijna 400 mensen aan bezweken De WHO heeft Ivoorkust, Mali en Senegal opgeroepen zich voor te bereiden op het virus De WHO heeft nog eens 150 des kundigen naar het gebied ge stuurd die moeten helpen voorko men dat het virus zich verder ver spreidt, maar de organisatie ziet het aantal gemelde gevallen nog dagelijks toenemen. Sinds de uitbraak van het gevrees de virus in maart in Guinee, zijn er bijna 400 mensen aan bezwe ken. Ebola heeft inmiddels ook slachtoffers gemaakt in de buur landen Sierra Leone en Liberia. In totaal zouden daar nu 635 men sen besmet zijn geraakt. Dat is al veel meer dan de 280 doden in 1976, toen het virus voor het eerst werd geconstateerd nabij de Ebo la Rivier in Congo. Inmiddels wordt met grote zorg gesproken over de grootste uit- EBOLAVIRUS braak ooit als het gaat om de aan tallen doden, de besmettingen en geografische spreiding die nu dus al drie landen omvat. De WHO heeft Ivoorkust, Mali en Senegal opgeroepen zich voor te bereiden op het virus, aangezien de kans groot is dat reizigers in de regio de ziekte meenemen. Volgens Anja Wolz, een Duitse verpleegster van Artsen zonder Grenzen in Sierra Leone, zijn be grafenissen van slachtoffers een van de grootste problemen. „In Sierra Leone is het gebruik dat de overledenen goed worden gewas sen en in mooie kleren worden ge hesen. Veel familieleden doen daaraan mee en raken de doden aan. Dat kan genoeg zijn om be smet te raken met het ebolavi rus", aldus Wolz in een interview met Duitse media. Veel tijd wordt gestoken in het na speuren van degene die de eerste symptomen had. Daarna moet ie dereen worden opgespoord die met die persoon in contact is ge weest. Die moeten allemaal wor den geïsoleerd om verdere ver spreiding te voorkomen. Veel mensen zijn bang voor die afzon dering en liegen dat ze niet met de patiënt in aanraking zijn ge weest. De reden dat het virus juist in de West-Afrikaanse landen toeslaat, is de zwakke gezondheidszorg en de armoede waardoor mensen niet zelden vlees van besmette karkassen van vleermuizen of ook apen (die zelf besmet vlees heb ben gegeten) eten. Enkele organisaties zijn in de re gio actief om mensen voor te lich ten over de ziekte. „Deze inspan ningen hebben de publieke angst echter nauwelijks verminderd", meldde Bart Janssen, coördinator van Artsen zonder Grenzen eer der. Tegelijkertijd zouden lokale autoriteiten te weinig doen om de ernst van de epidemie te bena drukken. - BENGHAZI - Uitgebrande autowrak ken staan voor de oude rechtbank van Benghazi. Een paar weken te rug kwam in de buurt een lading drugs aan; toen een drugsmaffia de cannabis loste, zou een scho tenwisseling zijn ontstaan met buurtbewoners. Even later kwa men de special forces van het leger zich ermee bemoeien. Drie strij dende partijen die met zware mi trailleurs vanuit pick-uptrucks op elkaar schoten. De Libische kustplaats Benghazi is een wetteloze stad van zo'n 800.000 zielen. De politie is mach teloos; de enige wetshandhavers die goed functioneren, zijn de ver keerslichten, maar daar trekt nau welijks iemand zich iets van aan. In de verte klinken regelmatig schoten en zware knallen. Het vliegveld is gesloten, net als veel overheidsdiensten en de universi teit. Op de campus wonen nu de mannen van de jihadistische groe pering Ansar al-Sharia. Benghazi is samen met Derna de gevaarlijkste stad van Libië. Sinds de val van dictator Kaddafi in 2011, maken Ansar al-Sharia en vijf brigades van voormalige rebel len er de dienst uit. Milities als de 17 Februari Beweging, Brigade 132 Ik heb ontslag genomen bij defensie, omdat ik me bedreigd voelde en Raffalah Alsahati worden be taald door de overheid, maar som mige hebben een verbond geslo ten om samen met Ansar al-Sha ria tegen generaal Khalifa Haftar te strijden. Haftar verklaarde in mei het land te gaan ontdoen van jihadisten en extremisten, maar deed dat zonder steun van de re gering. „Snap jij het nog? Wie zegt dat hij Libië begrijpt, liegt", zegt Othman. Hij leidt ons door zijn stad. De bewoners laten de situatie ge laten over zich heen komen. Wie zich verzet of uitspreekt, sterft. In de afgelopen twee jaar zouden minstens vijfhonderd mensen zijn vermoord. Rechters, mensen uit het leger, activisten, journalis ten. Wie achter de moorden zit, blijft meestal onduidelijk. De laat ste slachtoffers vielen vorige vyfeek; vijf mannen drongen de woning van de activiste en advo cate Salwa Bugaighis binnen en schoten haar dood. Haar man ver dween een dag later. „Ik heb ontslag genomen bij de fensie, omdat ik me bedreigd voel de door Ansar al-Sharia", zegt Omar, gezeten in een café. Hij kijkt, in de vijftien minuten die we elkaar spreken, constant ze nuwachtig om zich heen. „Ik zou van defensie een opleiding tot vei ligheidsspecialist krijgen. Ansar al-Sharia kreeg daar lucht van." Sindsdien draagt hij een pistool bij zich. Hij zoekt naar een ma- 4 daagse busreis Vertrek: 9, 12, 15, 18, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar. U verblijft in een 3* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen I Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €l8,-reserveringskosten per boeking. KABUL - Ruim 330 mensen zijn om gekomen door dagenlange gevech ten in het zuiden van Afghanistan. Volgens het Afghaanse ministerie van Binnenlandse Zaken werden 250 talibanstrijders gedood bij het geweld van de afgelopen tien da gen in de provincie Helmand. door onze redactie buitenland CENÈVE/FREETOWN - De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) maakt zich grote zorgen over een hardnekkige ebola-epidemie die nu al drie West-Afrikaanse landen in de greep houdt. Het ebolavirus openbaart zich vaak 's ochtends als het slachtof fer geen eetlust meer heeft en kampt met hoofd- en keelpijn. Daarna volgt al snel koorts en be gint een agressieve aanval op het immuunsysteem. Chronisch over geven en diarree leiden tot ernsti ge verzwakking. Symptomen manifesteren zich tus sen 2 en 21 dagen na besmetting. Bij de variant van het virus in West-Afrika is de kans tot 90 pro cent dat iemand eraan overlijdt. Er bestaat geen behandeling van het virus. De hulp is gericht op zorg en het voorkomen van verde re verspreiding door iedereen die het virus heeft, te isoleren. Ordeloze stad van door onze correspondent Rik Coverde Omar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6