Cats is er geboren 20 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw AIM brieven Lepelaars Voetbal/Hockey Gay Village Centree komt met een zomereditie Cultuur voor de kids op het Kerkplein van Zierikzee. uit Brouwershaven Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De haven van de stad Brou wershaven! Dat is het ant woord van Rien van Driel uit Goes op de raadkaart van vorige week. „In een van de kleine huisjes rechts moet ik ge boren zijn", schrijft Rien. „Wat ik van mijn ouders weet, woon den wij daar tussen buurvrouw Besemma en buurvrouw Ever wijn. Van buurvrouw Besemma waren na mijn geboorte de legen darische woorden: 'Nu ben je er en zul je ook alles mee moeten maken'." Ook Nanny van Beve- ren van Dijke uit Brouwershaven ziet op de afbeelding de plek waar ze geboren is. „Het is de ha ven van Brouwershaven links de Zuidzijde en rechts de Noordzij de waar ik geboren ben." Wie ook in Brouwershaven is gebo ren, is Jacob Cats, weet Marc Oe- le. De dichter zag er op 10 novem ber 1577 het levenslicht. „Op de Markt staat een beeld van Cats", zegt Middelburger Oele. Voor K. Verstraeten is de raad kaart een feest van herkenning. „Momenteel woon ik in het wit te huis dat staat afgebeeld op de raadkaart", meldt Verstraeten. Op de raadkaart van vorige week is de oude haven van Brouwersha ven te zien met op de achter grond, ongeveer in het midden, het voormalige stadhuis aan de Markt, vertelt Willie de Meij uit Burgh-Haamstede. „Het grote ge bouw rechts met de luiken was ooit een kantoor van het loodswe zen. Ergens in jaren dertig van de vorige eeuw is het in gebruik ge nomen als politiebureau." De ha ven was vroeger belangrijk als tussenhaven, vervolgt De Meij. Zwaargeladen schepen van Ant werpen konden niet via de bin nenwateren naar Rotterdam en daarom werd de lading in Brou wershaven overgezet in kleinere schepen. Ook werden er per schip suikerbieten vervoerd. „La ter werd de haven belangrijk voor de visserij. Tegenwoordig is het vooral een jachthaven. Ik ken Brouwershaven omdat ik er vroe ger op de lagere school heb geze ten", aldus Willie de Meij. Winnaars waardebonnen: R. van Driel, Goes; W. Smallegange-Rib- bens, Burgh-Haamstede en L. Klap wijk, Middelburg. 0118-434005 In de krant lees ik dat men voor de lepelaars in het Sloegebied een ander terrein voor die vogels gaat aanleggen. Het is natuurlijk het proberen waard. Maar ik moet nog zien dat ze in dat nieuwe ge bied, wat voor ze gepland is, ze hun draai kunnen vinden. Een vo gel denkt nu eenmaal anders dan een mens. Soms ook als natuuror ganisaties dat plannen. Een jaar of tien terug dacht men in Zeeuws- Vlaanderen ook goed bezig te zijn met nestgelegenheid voor zwalu wen. Ik meen dat het een verzor gingstehuis was. Men had de over stekken waar de zwaluwen onder moesten bouwen, wél een groene kleur gegeven. Maar zwaluwen verkiezen de kleur wit Ik heb er een paar keer over gebeld. Met de zwaluwen is het dus nooit wat ge worden. Ik hoop dat het met de le pelaars beter uitpakt. Hoewel ik niet vaak naar hockey kijk heb ik het WK in Den Haag geregeld gevolgd op tv. Daarbij zijn mij verschillende aspecten op gevallen die ik bij voetbalwedstrij den mis: 2 scheidsrechters in het veld, een video-scheidsrechter die per ploeg 2x kan worden geraad pleegd tijdens de wedstrijd, het respect van spelers voor elkaar en de scheidsrechters, 2 of 5 minuten straftijd bij wangedrag, het ingeto gen gedrag van de coaches. Kort om nogal afwijkend van het voet bal met al z'n opgewonden stand jes: voetballers die elkaar niet ont zien, die bij het minste geringste 'zwaargewond op het veld liggen, coaches die constant tegen scheidsrechters tekeer gaan, het ontbreken van een videocamera die bij moeilijk waar te nemen overtredingen kan worden inge zet. Veel verschillen in het nadeel van voetbal om nog maar te zwij gen over de absurd hoge lonen van topvoetballers en de extreem hoge kosten voor de beveiliging van wedstrijden. Wat een afschuwelijk idee om in Tilburg een Gay Village te bou wen. Het is toch veel leuker om een gekleurde en/of multiculture le samenleving te hebben, waar mensen zich veilig en geaccep teerd voelen. Respect en geduld voor een ieder brengt mensen na der tot elkaar dan ze in hokjes te plaatsen waardoor lijkt mij, deze mensen veel eerder het doelwit zullen of kunnen worden van kwaadwilligen. Accepteer een ie der zoals hij of zij is en je zult de vruchten ervan plukken. ZIERIKZEE - Centree, ofwel Cultu rele Entree, breidt het aanbod uit met zaterdag 9 augustus een eer ste editie voor kinderen: Centree Kids! „Na het succes in april bij de opening van de Nieuwe Kerk in Zierikzee, hebben we besloten dat we meer van onszelf willen la ten zien. Dat doen we nu door de ze zomer ook kinderen tussen drie en twaalf jaar een leuke dag aan te bieden. En natuurlijk mo gen ze hun papa en mama meene men", zegt voorzitter Frank van Asten van Centree. Centree Kids! is gevuld met mu ziek, theater een voorleesfestijn en 'iets culinairs'. Van Asten: „Ik wil nog niet alles verklappen, maar er treedt in elk geval een kinderband op, kinderen kunnen meedoen aan kinderyoga en er zal geknutseld en gespeeld wor den. We gaan uit van mooi weer, dus zal alles in de openlucht ge beuren." Van Asten legt uit dat Centree nu al zo'n vijfjaar allerlei culturele activiteiten voor meest al volwassenen organiseert, zoals het optreden dit voorjaar van on der andere The Grandpa Nick Ses sieband. „Nu zijn de kids eens aan de beurt en in het najaar la ten we nog een keer voor de vol wassenen van ons horen." Centree is ook een sponsoractie begonnen: 'Word Parel van Cent ree'. Bedrijven en particulieren kunnen Centree ondersteunen. Particulieren kunnen voor 100 eu ro per jaar een Centree 'Parel-pas' aanschaffen. Daarvoor in ruil krij gen pashouders korting op Cen tree-voorstellingen. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Centree breidt het culturele aanbod uit met een speciale zomereditie voor de jongsten. Centree voor Kids door Edith Ramakers www.centree.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62