Met een stoeptegel j e cavia te lijf, het mag Girona €69 Olbia (Sardinië) €89 Lissabon €79 tronsQvio.com BINNENLAND 5 Aanbieding alleen vandaag nog geldtg daar word je vrolijk van exclusief €5 boekingskosten. is uiterst zorgelijk dat slechts de helft van de veteranen de vragen lijst invult die ze een halfjaar na thuiskomst krijgen toegestuurd", zegt Van Dooren. Het verhaal van Sens bevestigt de noodzaak voor een actievere houding van defen sie. Volgens hem moet vooral ge keken worden naar verslaafde ve teranen. „Het gaat om een enorm taboe." Muis: „Nu moet je zelf om hulp vragen. Maar de meeste vete ranen doen dat liever niet." Veteranen beginnen zich steeds meer te organiseren. Via Face- book vindt Sens steun 'als het even slecht gaat'. Muis kan er ook terecht bij andere vrouwen vari veteranen. En er zijn de motorclubs, ook op het Malieveld in groten getale aan wezig. Vooraf werd het MC Vete rans verboden om op de dag met hun colors - de vesten met club kleuren en logo's - rond te rijden. Justitie rekent MC Veterans onder de 'outlawmotorgangs' zoals Hells Angels en Satudarah. Abraham Digger heeft op Vetera- nendag wel een typisch motorrij- dersvest aan, maar de club waar toe hij behoort, Infidel Nation, is naar eigen zeggen geen motor club. „Wij zijn een veteranen- club, een welzijnsclub." Digger is secretaris van de nog maareen halfjaar oude groep. Hij is zelf geen veteraan maar raakte betrok ken bij Infidel Nation omdat hij 'goed anderen kan helpen'. Hij kent talloze verhalen van moeiza me veteranenlevens. „Je krijgt een trap in je lendenen. Want ze hebben je niet meer nodig." Bij Infidel Nation kunnen de vete ranen ongedwongen binnenko men en 'hun bagage in de hoek smijten', omschrijft de secretaris het clubidee. Er bestaan inloop huizen voor veteranen, weet ook Digger, maar die betitelt hij als 'gestoeld op geitenwollensokken'. Digger en Sens zeggen onafhanke lijk van elkaar dat het een goed idee is voor defensie om zich ac tiever om veteranen te bekomme ren. „Het is gewoon triest dat er mannen buiten de boot vallen", stelt Digger. Luitenant-kolonel Leen Schaap vindt dat 'defensie al een hele hoop doet'. „Alle onderofficieren worden nu geïnstrueerd over hoe je PTSS kan herkennen. En je moet bedenken dat niemand twintig jaar geleden PTSS kende." Het Besluit Houders van Dieren moet vanaf morgen het leven van dieren beter beschermen. Het wordt verboden om honden, kat ten en ganzen zelf te doden, maar de Koningin Sophia-Vereeniging Tot Bescherming van Dieren windt zich erover op dat de wet niet voor alle huisdieren geldt. „Het is moeilijk te achterhalen hoe vaak dieren door de eigenaar worden gedood, omdat het achter gesloten deuren gebeurt. Maar op internetfora geven mensen elkaar tips hoe ze een dier snel en pijn loos kunnen doden", zegt Kitty Willems van de dierenbescher mingsorganisatie. Vooral fokkers wisselen ervarin gen uit, veelal uit commerciële be langen. „Als een caviafokker weet dat de zwarte cavia's beter verko pen dan de bruine, doodt hij de cavia's met de verkeerde kleur, zo dat de hokken weer beschikbaar komen voor nieuwe dieren." Dierenmishandeling was in Ne derland al verboden en het doden van dieren moet dan ook pijnloos gebeuren. Willems: „Het is be kend dat verdrinking een hele pijnlijke dood is. Maar een klap met een stoeptegel is snel, dan is het dier in één keer, bam, dood." Ook de Dierenbescherming vindt het een gemiste kans dat de wet niet voor alle huisdieren geldt. „Het is moeilijk uit te leggen waarom je een cavia wel en een kat niet mag doden", vindt woord voerder Dik Nagtegaal. „Dit geeft ruimte voor verwarring. Maar het is goed dat er een eerste stap wordt gemaakt. Net als de Sophia-Vereeniging blijven we aandringen op uitbreiding van de wet." De wet zou volgens Willems ook moeten gelden voor dieren die le vend worden gevoerd aan andere huisdieren. Zo belanden muizen en sprinkhanen nogal eens als voer in een terrarium, om het jachtinstinct van slangen of aga- men aan te wakkeren. „Er is geen reden om die dieren niet op te nemen in de wet. Slan gen zijn helemaal niet geschikt om te houden als huisdier, omdat het ontzettend moeilijk is om die een leefomgeving te bieden die te gemoetkomt aan hun natuurlijke omstandigheden." Dat ganzen wel zijn opgenomen in het besluit, heeft alles te ma ken met een oud-carnavalsge- bruik dat alleen nog in het Zuid-Limburgse Grevenbicht wordt beoefend: ganstrekken, waarbij ruiters moeten proberen met de hand een vooraf gedode gans te onthoofden. Aan die tradi tie komt door de nieuwe wet een einde. Of het verbod te handhaven is, is nog niet duidelijk. „Net als met dierenleed hangt veel af van de opmerkzaamheid van mensen in de omgeving", weet Nagtegaal. „Alleen als mensen melden dat hun buurman zijn dieren doodt, kan er worden opgetreden." Ook de politie zegt afhankelijk te zijn van omstanders. „We kun nen pas reageren als we signalen krijgen van burgers", zegt een woordvoerder van de Nationale Politie. „We kunnen niet zomaar achter de voordeur kijken." MAANDAG 30 JUNI 2014 nooit los door Liesbeth Buitink DEN HAAG - Een ferme klap met een stoeptegel om je cavia te do den: het is wettelijk niet verboden. Ook een nieuwe wet die morgen van kracht wordt, verbiedt huisdier eigenaren niet om een einde te ma ken aan het leven van hun konijn, goudvis of parkietje. Een nieuwe wet be schermt honden beter, maar cavia's niet. foto HH Foto links: Het défilé is een belangrijk onderdeel van de Nederlandse Vete- ranendag. Er kwamen tienduizenden mensen op de dag af. Foto boven: Minister Jeanine Hennis van Defensie overhandigt herinnerings versierselen aan een partner en kinderen van veteranen. Foto onder Koning Willem-Alexander ontmoet de 92-jarige oud-marinier Willem 'Bill' Ramakers, die vocht in de Tweede Wereldoorlog, foto's Frank van Beek/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5