Boekpresentatie Kats mondt uit in een middeleeuws festijn Bevriezing is metafoor voor fixatie van water BEVELANDEN en THOLEN 19 Knapen betrapt met gestolen brommer Twee Goese jongens (14 en 15 jaar) die zaterdag rond middernacht over de stoep van de M.A. de Ruijterlaan reden met een gestolen brommer, zijn opgepakt door de politie. De twee gin gen onderuit met de brom mer toen ze zagen dat de po litie achter hen aan zat. De jongens vluchtten, maar werden later alsnog gesnapt. Rommelmarkt goed voor 9500 euro De jaarlijkse rommelmarkt van de familie Van der Jagt heeft een 9500 euro opgele verd. Aan de Capelleweg tus sen Kruiningen en Yerseke werden zaterdag versnape ringen en tweedehands spul len verkocht voor vijf goede doelen. Het geld komt onder meer ten goede aan een hulp transport van goederen naar Oekraïne en weeshuizen in Afrika en Zuid-Amerika KNRM-post opent nieuw verblijf Het nieuwe bemanningsver- blijf van de KNRM in Hans- weert heet 'De Vaan'. Het ge bouw, dat gedeeld wordt met de politie, is zaterdag of ficieel geopend. Hier ging ruim een halfjaar van klus sen aan het interieur aan vooraf. De naam van het nieuwe bemanningsverblijf is bedacht door Venturn, de hoofdsponsor van de KNRM in Hansweert. Zilveren Prokkel voor Goes' project De bewonersraad van de Zuidwester en de Zeeuwse belangenvereniging voor mensen met een verstande lijke beperking hebben de Zilveren Prokkel gewonnen. De Prokkel is een prijs voor initiatieven waarbij mensen met en zonder verstandelijk gehandicap 'prikkelende ont moetingen' hebben. In Goes gingen lokale politici in ge sprek met gehandicapten. heinkenszand - Wat zou het land schap van de gemeente Borsele zijn zonder dijken, gemalen en an dere waterwerken? Met die ge dachte in het achterhoofd maakte kunstenaar Rem van den Bosche de serie 'Frozen Landscapes'. Vier werken zijn sinds zaterdag voor ie dereen te bekijken in het gemeen tehuis in Heinkenszand. Van den Bosch maakte de kunst werken op een bijzondere wijze. „In een periode van een half jaar maakte ik zo'n zestig, zeventig fo to's in de omgeving", vertelt hij. Alle foto's verdwenen vervolgens in een grote vrieskist, die hij spe ciaal voor het project aanschafte. Vervolgens ontwikkelde hij de beelden in de tuin achter zijn ate lier in Ellewoutsdijk. Door ge bruik te maken van allerlei soor ten licht op verschillende momen ten van de dag, werden de beel den verder bewerkt. Het gegeven dat de beelden van het landschap letterlijk bevroren zijn geweest staat symbool voor de waterkundi- ge 'kunstwerken' die het land schap kunstmatig in stand hou den, legt Van den Bosch uit. Burgemeester Jaap Gelok is in zijn nopjes met het resultaat. Zijn persoonlijke favoriet hangt links van de ingang. Het is een foto van de waterput in Baarland, al is die als zodanig niet zo duidelijk her kenbaar als de andere werken. Daar is bijvoorbeeld goed te zien dat het om beelden gaat van het haventje van Ellewoutsdijk of het station van Hoedekenskerke. Bij zonder is dat de werken van Rem van den Bosch al te zien zijn van de buitenkant. De nissen rond de ingang dienen zowel op de bega ne grond als op de eerste etages als een soort vitrine. Van den Bosch: „Vanaf buiten worden de werken mooi ingeka derd. Ik ben heel benieuwd hoe dit er 's winters uitziet. Tegen een uur of vier, vijf, als het begint te schemeren, worden de nissen uit gelicht." Aanleiding voor het middeleeuws festijn, met onder meer een markt, een ommegang met histo risch uitgedoste figuren, spelle tjes voor kinderen en speciaal voor de dag gebrouwen bier, is de geboorte van het boek 'Cats voor 1530'. Het was volgens auteur Ge rard van der Wal nooft de bedoe ling dat de presentatie uit zou monden in een groots feest. „Maar dat is het leuke van Kats. Je bedenkt wat en omdat hier zoveel creatieve mensen wonen, komt van het één het ander." Het boek 'Cats voor 1530' gaat over de geschiedenis van het dorp voordat het werd weggevaagd door de Sint Felixvloed van 1530. Van der Wal bewijst dat het dorp en het gelijknamige ridderge slacht in die tijd ook allerlei raak vlakken heeft met de historie van andere Zeeuwse dorpen en ste den. Ondanks dat het boek een echt dorpsproject is - Lenny van Broekhoven en Onno de Graaf verzorgden de vormgeving; Matty Verkamman is de uitgever- is het volgens Van der Wal ook de moei te waard voor andere Zeeuwen. Verkamman: „Het boek ligt vanaf zaterdag bij de boekhandels. Toen ik het aan Anthoni Fierloos van het Paard van Troje vertelde, vond hij 25 euro eerst veel geld voor een boek over een dorp. Maar toen hij het zaterdag zag, was hij zeer onder de indruk." De makers van het boek 'Cats voor 1530' vervulden uiteraard zelf ook een rol in de ommegang door het dorp. Zo ging Van der Wal gekleed als dichter Jacob van Maerlant door het dorp. „Van Maerlant is de eerste die in het Dietsch schreef', vertelt Van der Wal. Uiteraard is er ook een band met Kats. Het was namelijk rid der Nicolaas I van Cats die op dracht gaf voor het boek 'Der na- De ommegang was één van de hoogtepunten van het middeleeuwse fes- turen bloeme'. tijn in Kats ter ere van het boek 'Cats voor 1530'. foto Marcelle Davidse MAANDAG 30 JUNI 2014 GOES K R UININ G E N HANSWEERT GOES Burgemeester Jaap Gelok en kunstenaar Rem van den Bosch heffen het glas op de kunstwerken in het gerenoveerde gemeentehuis, foto Marcelle Davidse door Joeri Wisse KATS - Nonnen lopen door de Dorp straat, de bushalte is omgebouwd tot middeleeuws marktkraampje en in de Kerkstraat staat een scha vot en in het witte protestantse kerkje staat een katholiek altaar. Kats ging zaterdag ongeveer vijf honderd jaar terug in de tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55