Publieksprijs 2,5 mille voor mooi monument College van B en W in Vlissingen stelt bezuinigingen op cultuur uit Britse en Amerikaanse jeugd naar Schouwen Kijken naar het plafond 18 SCHOUWEN-DUIVELAND SPORTCENTRUM ZIERIKZEE Op de kop af 198 zwemmers namen gisteren afscheid van sportcentrum Onderdak in Zierikzee. Deze publieksprijs is een aanvul ling op de monumentenprijs van 2269 euro die een gemeentelijke commissie tweejaarlijks toekent aan een eigenaar van een monu mentaal gebouw. Schouwen-Duivelanders mogen voor de publieksprijs suggesties doen aan de commissie. Die nomi neert daarna drie kandidaten voor de prijs. Op de gemeentelijke web site mogen inwoners tenslotte de winnaar aanwijzen. Beide prijzen worden zaterdag 13 september (Open Monumenten dag) om 13.30 uur uitgereikt op het Havenplein in Zierikzee. De publieksprijs is ingesteld om de bevolking meer bij het ge meentelijk beleid te betrekken en om meer bekendheid te geven aan de reeds bestaande monumen tenprijs. De 2500 euro van de prijs komt voor de helft uit de reservering voor toerisme en voor de helft uit het potje voor cultuur. Burgemeester en wethouders be sloten ook om de monumenten commissie uit te breiden met een jonger persoon. De huidige vier le den zijn allen 45 jaar of ouder. Be doeling is een vijfde lid te benoe men, die tussen de 16 en 30 jaar oud is. Ook hiervan is het doel meer aandacht voor monumen ten te creëren. Schouwen-Duiveland telt 787 rijksmonumenten en 380 gemeen telijke. Het voormalige eiland is hiermee de negende monumen tengemeente van het land. Volgens B en W dragen de monu menten bij aan het aantrekkelijk maken van de gemeente voor toe risten. In het gemeentelijk marke tingplan is het promoten van het erfgoed dan ook opgenomen in de top tien van doelstellingen. Gemeente en eigenaren van mo numenten promoten het eiland jaarlijks met de Monumentendag in september. Sinds 2009 gebeurt dat ook met de monumenten- prijs. De nieuwe publieksprijs bouwt hierop voort. ZIERIKZEE - „Van u heb ik 35 jaar geleden nog zwemles gehad," zegt een vrouw in de kantine van sportcentrum Onderdak tegen Zierikzeeënaar Theo Sluijs. „En?, vraagt hij, „Kun je het nog?" Als het antwoord bevestigend luidt, zegt Sluijs: „Dan heb ik het je goed geleerd." „Pet met dee tee," vindt de 84-ja- rige ex-marineman het dat 'zijn' zwembad deze week voorgoed de deuren sluit. Hij komt er al vanaf de opening in 1972. „Eerst als klant, later als zwemonderwijzer. Ik was postbode. Zwemles geven deed ik in mijn vrije tijd. Bij de kleintjes - mevrouw was er kenne lijk een van - zorgde ik er altijd voor dat er tenminste één ouder bij was. Ik wilde geen gezeur. Dat snap je." Of Sluijs straks in september zijn wekelijkse vijf baantjes gaat zwemmen in het Laco Sportcen trum aan de Lange Blokweg, weet hij niet. „Ik weet nog niet hoe het gaat. Ik liep hier altijd zo naar bin nen." En gevoelens bij de naderen de sluiting en sloop van Onder dak: „Wat moet ik ervan zeggen? Ik ben zo lang hier geweest. Ik ben hier gewoon geworden. Ach, je kan het toch niet tegenhouden. Ik ben hier in elk geval altijd met plezier naar toe gegaan." Een kleine tweehonderd Schou wen-Duivelanders deden dat gis teren ook. Het zwembad was gra tis toegankelijk. Wie er niet was, krijgt vandaag een herkansing. „In de politiek ging het geluid op dat degenen die dat op zondag bezwaarlijk vin den ook voor de laatste keer mo- Wie dat op zondag bezwaarlijk vindt, mag ook op maandag komen zwemmen KOSTEN EN NIEUWBOUW gen komen zwemmen," legt waar nemend bedrijfsleider Peter Bek uit. „Daarom zijn we maandag ook nog twee uurtjes open." Vrijdagavond heeft de Reddings brigade nog examens en zaterdag komen nog honderd kinderen af zwemmen, die in Dolfijn les heb ben gehad. En dan is het echt ge daan met Onderdak. Bek gaat het Groeneweegje zeker missen, maar kijkt liever vooruit. Hij en zijn acht collega's begin nen 1 augustus aan de Lange Blok weg. „We gaan de zaak inrichten en ons een beetje oriënteren in dat gigantische gebouw." De nu al gehoorde klacht dat het nieuwe zwembad zonder speeltoe stellen te Spartaans is ingericht, kent Bek. „Een glijbaan of zo, komt er toch voorlopig even niet. We gaan de eerste twee maanden eens kijken of dat een gemis is. Persoonlijk denk ik dat het er ooit nog wel eens van komt." Volgens Bek legt exploitant Laco in de vakanties wel opblaasbare speelobjecten in het water. „Die huren we dan telkens voor een paar weken. Zo kun je ook voor een beetje afwisseling zorgen." De bezuinigingen worden een jaar uitgesteld, heeft het nieuwe college van B en W besloten. Dat is opmerkelijk, want Vlissingen moet flink bezuinigen. Omdat de bezuiniging op de cultuursubsi dies wordt doorgeschoven, moet er op iets anders worden bezui nigd: de gemeente komt 241.000 euro extra tekort. De gemeenteraad besloot in no vember dat er vooral in sport en cultuur gesneden kan worden. In middels is niet het financieel te kort maar wel de politiek realiteit veranderd. Het nieuwe college wil de gemeentelijke subsidies 'in groter verband' bekijken. Daar voor is meer tijd nodig, want be sluiten over verminderen of af schaffen van subsidies moeten voor 1 juli genomen worden en dat is niet gelukt. De vorige gemeenteraad bleef met opzet vaag over cultuursubsi dies. De raad wilde het nieuwe college en de nieuwe gemeente raad niet voor de voeten te lopen. Het nieuwe bestuur heeft echter tijd nodig om alles op een rij te krijgen en dus loopt het bezuini gingsplan achter op schema. Het oude gemeentebestuur had voorgerekend dat op de 8,5 mil joen euro die Vlissingen jaarlijks uitgeeft aan cultuur en aanver wante zaken 2,8 miljoen bezui nigd zou kunnen worden. Des tijds was er sprake van een extra bezuiniging van zeven miljoen in 2017, bovenop de problemen die Vlissingen al heeft met de schul denlast. Cultuur en sport kregen lage prioriteit. Het nieuwe college wil na de zo mer de financiële plannen voor de komende jaren presenteren. De Amerikanen komen uit Harris- burg, de Engelsen uit Canterbury. Ze zijn te gast bij de Gereformeer de kerk in Burgh-Haamstede, waar zondag om 10.00 uur een jeugddienst wordt gehouden. De groep maakt de 'Heritage Hunt' langs kenmerkende plaatsen per auto. Maar vanaf het Watersnood museum gaan de jongeren te voet verder naar Zierikzee. Hier wor den rond 17.00 uur spelletjes ge daan en er wordt ook teruggeblikt op het verblijf in Zeeland. Het gaat om een uitwisselingsbe- zoek van Atlantic Bridge, een in ternationale organisatie die brug gen van vriendschap, vertrouwen en begrip probeert te slaan tussen jongeren aan beide kanten van de oceaan. In Zeeland organiseren de PKN-kerken van Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland de uit wisseling. Volgend jaar gaan Zeeuwse jongeren naar de Vere nigde Staten. Het bezoek begin vrijdag met een feest in Kamper land. Het is dan 4 juli, Onafhanke- lijksheidsdag in de VS. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Inwoners van Schou- wen-Duiveland mogen in septem ber 2500 euro toekennen aan een persoon of organisatie die zijn mo nument voorbeeldig onderhoudt. ZIERIKZEE - Architect Pieter van Traa (rechts) vertelt over de plafondschilde ring in het Burgerweeshuis in Zierikzee. Circa vijftig mensen kwamen zater dag naar de open dag in het bijna gerestaureerde monument. In het plafond zit 3500 uur aan schoonmaak- en herstelwerk. De restauratie kost ruim zes ton, waarvan twee voor het plafond. Voorjaar 2015 gaat het weeshuis open. foto Dirk-Jan Cjeltema Publiek trekt laatste baantj e in Onderdak door Ton van den Nouweland Peter Bek, Onderdak De bouw van sportcentrum Onder dak kostte drie miljoen gulden. Een actie onder de bevolking lever de een half miljoen gulden op. De bouw van Laco Sportcentrum Schouwen-Duiveland kost 12,5 mil joen euro en komt geheel ten las te van de gemeente Schouwen- Duiveland. Onderdak sluit eind deze week. Op de plek van Onderdak komt een parkeerterrein. Misschien komt daar een supermarkt bij. De combinatie Laco/Wind bouwt het nieuwe sportcentrum. Peeters Bouwgroep uit Middèlburg is de aannemer. Het nieuwe sportcentrum aan de Lange Blokweg wordt zaterdag 30 augustus geopend. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Culturele instellingen in Vlissingen krijgen nog wat lucht: er wordt volgend jaar nog niet echt gesneden in cultuursubsidies. BURGH-HAAMSTEDE - Ongeveer zes tig Britse, Amerikaanse en Neder landse jongeren komen zondag kennisnemen van 'het historisch en geestelijk' erfgoed van Schouwen- Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50