66 Het is gewoon triest dat er veteranen buiten de boot vallen 66 De koning zei dat een vriend ook PTSS had: tien jaar na zijn missie werd hij ineens agressief VETERANENDAG 4 BINNENLAND Gestolen pantservoertuig rijdt op snelweg Glastuinbouw betaalt minder voor gas Tbs-vrouwen dodelijker dan mannen reportage De nazorg van militairen die terugkeren van een missie kan beter, blijkt ook op Veteranendag. T HARDE - Een 52-jarige man wordt verdacht van joyriden met een pantservoertuig van defensie. De verdachte zou de de pantser wagen van het type YPR hebben gestolen uit de Johannes Postka- zerne in Havelte en was ermee gaan rijden. Dat maakte de Ko ninklijke Marechaussee zaterdag bekend. De politie had een melding gekre gen dat er een militair voertuig op de A28 zou rijden. Agenten troffen de wagen aan op een par keerplaats langs de snelweg. De bestuurder, een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd aan gehouden. Volgens de marechaussee was het pantservoertuig buiten dienst ge steld en stond het klaar om afge voerd te worden. Hoe het mogelijk is dat de verdachte het militaire voertuig aan de praat heeft gekregen, wordt volgens de Marechaussee nog onderzocht. DEN HAAG - Tliinders betalen tot en met 2024 een verlaagd energie belastingtarief op aardgas. Per glas tuinbouwbedrijf kan het tiendui zenden euro's schelen, het voor deel van de sector wordt geschat op circa 115 miljoen euro per jaar. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) maakte za terdag bekend dat de Europese Commissie heeft ingestemd met haar verzoek voor het verlaagde energietarief. Voorwaarde is wel dat de glastuinders steeds minder van het vervuilende CO2 in de lucht laten komen. Wordt er toch te veel van het broeikasgas uitge stoten, dan krijgen de bedrijven een heffing opgelegd. De bewindsvrouw is tevreden. De doorgaans kleinschalige glastuin bouwbedrijven verbruiken veel energie. Vanaf 2015 betalen tuin ders tot een verbruik van 170.000 kubieke meter 3,1 cent per kubieke meter gas in plaats van 19,3 cent. DEN HAAG - Vrouwen die tbs heb ben gekregen, pleegden relatief va ker levensdelicten dan mannen en ook stichtten ze veel vaker brand. Mannelijke tbs'ers hebben meer gewelds- en zedendelicten op hun naam. Dat meldt Nieuws- uur, na onderzoek van de Utrecht se Van der Hoeven Kliniek. Die onderzocht hoe het 275 vrouwen is vergaan die de afgelopen dertig jaar tbs kregen. Nederland heeft ongeveer 140 vrouwen met tbs en 1800 mannen. Het aantal tbs-op leggingen aan vrouwen stijgt. Uit het onderzoek blijkt ook dat vrouwen met tbs relatief veel va ker dan mannen een persoonlijk heidsstoornis hebben. Ze lijden aan depressies, eetstoornissen of posttraumatische stressstoornis sen. Ze zijn wel minder vaak nar cistisch of antisociaal. DEN HAAG - „Mijn gevoel was ja renlang uitgeschakeld, anders had ik de missies niet aangekund", zegt Stefan Sens. De Bosnië- en Kosovo-veteraan heeft zo'n beetje alles meegemaakt na thuiskomst, vertelt hij op het Haagse Malie veld, waar deze zaterdag de Natio nale Veteranendag plaatsvindt. Hij blijkt te kampen met een post traumatisch stresssyndroom (PTSS). „Ik heb een tijd op straat geleefd, was verslaafd aan de he roïne, zat in klinieken en heb her belevingen gehad die soms een week duurden." Zijn vrouw Dianne Muis schreef een verhaal over zo'n herbele ving: 'Hij draait zijn gezicht naar me toe. Ik schrik van zijn ogen. Die eindeloze diepte, de kilheid maar tegelijkertijd ook de angst', tekende ze op. Het verhaal werd geselecteerd voor een boekje dat oud-Kamervoorzitter Gerdi Ver beet op Veteranendag overhan digt aan koning Willem-Alexan- der. Sens spreekt met de koning: „Hij zei dat een vriend van hem ook PTSS had. Tien jaar na zijn missie werd hij ineens agressief." De veteraan zit vol dubbele gevoe lens over de nasleep van zijn tijd bij defensie. Hij wil benadrukken dat hij 'een goeie tijd heeft gehad en dat er enorm veel leuke dingen waren'. Sens is blij dat er erken ning en hulp voorhanden zijn. Te gelijkertijd heeft hij kritiek. Je moet veel zelf uitzoeken om hulp te vinden. En uiteindelijk staan er zoveel instanties om je heen, dat het chaotisch wordt. Sens kreeg regelmatig tegenstrijdi ge berichten of beslissingen te ho ren. Volgens hem bewijst dat dat het er voor al die hulpinstanties ook niet simpeler op is geworden. Inmiddels gaat het beter met hem, met dank aan een sterk thuisfront, psychotherapie bij het Sinaïcentrum - dat gespeciali seerd is in psychische veteranen- zorg - en de ongedwongen contac ten met mede-veteranen. Hij heeft inmiddels veel minder her belevingen en ze zijn minder hef tig. Of, zoals Muis het tegen hem zegt: „Je bent weer gaan voelen. En nog niet zo lang geleden had je hier niet kunnen rondlopen. Veel te druk." Druk is het inderdaad op de Natio nale Veteranendag 2014, de tiende editie van het evenement. Oude veteranen moeten soms in rolstoe len worden gereden, want het Ma lieveld is stoffig en de bandenspo ren van jeeps en pantservoertui gen maken het terrein ongelijk. De sfeer is gemoedelijk, als op een popfestival. Veteranen vlie gen elkaar om de hals, als verlo ren gewaande vrienden. 'Gelijkge stemden' is een woord dat vaak valt. Plaatsvervangend Nationale Om budsman Frank van Dooren ver kondigde eerder op de dag in ver schillende media dat defensie ac tiever moet zijn met nazorg voor de teruggekeerde militairen. „Het door Koen Verhelst Abraham Digger, Infidel Nation Stefan Sens, veteraan met PTSS Missie laat veteraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4