Zege van Cornet tegen Williams komt niet uit lucht vallen WIMBLEDON 12 SPORT Aangescherpte kledingvoorschriften zorgen voor onvrede bij tennissers. Alles moet wit, zelfs het ondergoed. LONDEN - Een Britse krant pro beerde te stoken door de matige kwaliteit van Pimm's aan de kaak te stellen: voor 10 euro krijgen be zoekers van Wimbledon een slap drankje met slechts een vleugje al cohol. De publicatie zorgt, zoals verwacht, nauwelijks voor ophef. Maar in de cultivering van de tra dities kan de organisatie zich wel iswaar veel veroorloven, maar niet alles. Spelers storen zich openlijk aan de aangescherpte kle dingvoorschriften. Igor Sijsling, geen mopperpot, zag met verbazing hoe de umpire voor zijn verloren partij in de eer ste ronde tegen Philipp Kohl- schreiber een bies op zijn shirt wilde inspecteren. De groene streep zorgde voor een zuinige blik bij de man. Hij had geen meetlat bij zich, maar dacht dat het stukje gekleurde stof dikker dan het maximum van 1 centime ter was. Sijsling schudde zijn hoofd over zo veel pietluttigheid. Roger Federer, in alles een gentle man, hield zich op de vlakte over de bewuste brief van Andrew Jar- rett, de verantwoordelijke voor de dress code. Of zijn sponsor een vloek kon onderdrukken bij het le zen van de mail, waarin strenge handhaving werd beloofd, valt te bezien. De schoenen met de oran je zolen waarop hij vorig jaar speelde, mochten niet meer. In al lerijl moesten speciale exempla ren worden gefabriceerd om te voldoen aan de eisen van de al machtige All England Club. De heetgebakerde Fabio Fognini hield zijn kaken niet op elkaar. Na zijn uitschakeling tegen Kevin An derson zei de Italiaan de regels te haten. Oud-speler Pat Cash fulmi neerde tegen elk medium dat hij tegenkwam. De Australiër, die Wimbledon in 1987 won, trok zich terug uit het veteranentoer- nooi toen zijn schoenen werden afgekeurd. Zijn zwartwit geblokte bandana mocht evenmin om. Voor vrouwen ligt de zaak nog gevoeliger. Marion Bartoli, de ge stopte winnares van vorig jaar, stipte dit aan. Volgens de Fran^ai- se gaan de gesprekken in de kleed kamer veelvuldig over de ergernis over de in haar ogen overdreven aanscherping en dreigde rebellie. Vooral de verplichting wit onder goed te dragen, wekt wrevel. Bij hevige transpiratie kan dit de waardigheid van de speelsters in gevaar brengen. Een oranje slipje, zoals Maria Sja rapova in 2013 nog droeg, moest worden verruild voor een wit exemplaar. De zusters Serena en Venus Williams, samen goed voor tien titels in Londen, mogen hun voorkeur voor felle kleuren niet meer botvieren. De onvrede hierover valt te begrijpen. Spon sor Nike ontwierp voor het duo sportjurkjes die om de haverklap omhoog wapperen. Voor de mindere goden op het toernooi, zonder team achter zich om dergelijke zaken uit hun han den te nemen, zijn de consequen ties pijnlijker. De Engelse Naomi Broady betrad in haar wedstrijd tegen Caroline Wozniacki de baan zonder beha, bij gebrek aan een witte. LONDEN - Gevoel voor theater mag Alizé Cornet niet worden ont zegd. Op haar knieën, goed in het zicht van de fotografen, kust ze het gras op Couit 1. De uiting van liefde aan de ondergrond moet een gewijzigde houding ten op zichte van gras symboliseren. De Fran^aise kon nooit aarden op de banen van Wimbledon, die ze hartgrondig vervloekte. Tot zater dagavond, als Cornet in de derde ronde afrekent met Serena Willi ams (1-6 6-3 6-4). Cornet krijgt dankzij de daad van affectie aan het toernooi een staande ovatie van het publiek. Minder nederig toont ze zich ten opzichte van de Amerikaanse te genstander. Na haar eerder dit jaar in Dubai te hebben verslagen, voelde ze zich in staat die presta tie in Londen te herhalen. Erg bescheiden is ze evenmin. „Ik ben creatief op de baan", geeft ze aan. „Daar had Serena misschien moeite mee. En ik kan erg goed re tourneren." Die hooghartige woorden zijn zonder twijfel een reactie op de weinig respectvolle uitlatingen van Williams, die Wimbledon al vijfmaal won. Ze vergelijkt Cor net met de hordes eendagsvliegen die tegen de nummer één van de wereld hun beste spel tonen. „Ie dereen is tegen mij gemotiveerd", moppert ze. „Het is niet makke lijk in mijn schoenen te staan." Maar de zege van Cornet komt ze ker niet volledig uit de lucht val len. Ze mag op een grandslam dan nooit verder zijn gekomen dan de vierde ronde, de Fran^aise behoort al jarenlang tot een select groepje speelsters dat op een goe de dag in positieve zin uit de slof kan schieten. Niet zonder reden stond de tennisster ooit elfde op de ranking, dertien plekken hoger dan de huidige notering. Als Williams de partij nog eens onder de loep gaat nemen, zal ze schrikken van de beelden. Net als in Dubai doet Cornet een aanslag op de conditie van de Amerikaan se door telkens geniepige drop shots te slaan. Die tactiek werkt door in de motoriek van de meest dominante speelster van het laat ste decennium. De krachtige fore hand mist precisie, haar eerste ser vice krijgt ze nauwelijks meer in. Williams stipt naderhand alleen de losse onderdelen aan. Een ver band ertussen wil ze niet leggen. In haar ogen is Cornet niét meer dan één van de vele uitdaagsters die tegen haar de meest fantas tische ballen slaan, om vervol gens in elkaar te zakken. „Tegen een ander spelen ze dan ineens heel anders. Ik moet daar klaar voor zijn." Aan motivatie ontbreekt het de mondiale nummer 1 niet. „Die haal ik uit het geloof nog altijd tot de besten te kunnen behoren." Cijfers spelen eveneens een rol. Williams is met zeventien grand- slamzeges nog één titel verwij derd van de grootheden Martin Navratilova en Chris Evert. „Dat is heel belangrijk", geeft ze aan, „en zit altijd ergens in mijn ach terhoofd." Op Wimbledon lukt dat dit jaar niet meer, al kan ze met zus Venus het dubbelspel nog winnen. „Dat weet ik niet, hoor. I suck at doubles right now." In het enkelspel ook, al wil ze dat niet gezegd hebben. Cornet krijgt morgen op Centre Court de kans het ongelijk van Williams te bewijzen, als ze het opneemt tegen de Canadese Euge nie Bouchard. Haar opmars dankt ze volgens eigen zeggen aan hard trainen en werken aan haar zwak ke punten. Haar eerdere overwin ning op Williams hielp eveneens. „Die beelden kijk ik dagelijks te rug." Maria Sjarapova is een van de speelsters die zich ergert aan de strenge kledingvoorschriften, foto VI Images Wit wekt wrevel door Geert Langendorff door Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40