Maracana is voor Kuipers al vertrouwd Brasil 2014 9 'WK-oma' reist vergeefs 2.400 km maandag 30 juni 2014 De Nigeriaan Vincent Enyeama is volgens de statistieken de beste doelman van de groepsfase „Voordat de zon opkomt, kun je genoeg vocht innemen voor de rest van de dag. Maar als ik ver antwoordelijk was voor deze spe lers, zou ik toch gebruikmaken van een ontheffing. Ik heb groot respect voor ieders religieuze overtuiging. Maar vanuit zuiver medisch oogpunt is het beter een regelmatige vochtbalans te hebben." Toch zullen veel islamitische WK-spelers weinig waarde hechten aan de woorden van de FIFA-man. Hij is immers een niet-moslim en kent niet de krachten die loskomen tijdens de vastenmaand. Volgens de teamarts van de Algerijnse ploeg kan de rama dan, die moet werken als loutering voor de ziel, voor de Noord-Afrika nen vandaag zelfs een voordeel zijn tegen Duitsland. „Het klinkt misschien vreemd, maar veel sporters zijn juist ef ficiënter", zegt hij. „De ramadan lijkt een spirituele en psychologi sche hulp." continent. Enyeama speelde op dat moment al vijfjaar in Israël en leek zich op te kunnen maken voor een transfer naar een grotere competitie. Zijn geduld werd behoorlijk op de proef gesteld. Pas in de zomer van 2011 pikte het Franse Lille hem op, maar de nummer één van Nigeria werd niet de nummer bij die club. Na een jaar op de bank haalde technisch directeur Jordi Cruijffhem op huurbasis te rug naar Israël. Met Maccabi Tel Aviv werd de doelman vervolgens kampioen. Lille haalde hem terug, de nieu we coach René Girard wees hem wél als nummer één aan en een halfjaar later werd het contract van de doelman zelfs verlengd tot medio 2017. Want Enyeama maak te afgelopen seizoen indruk bij huid in een Braziliaanse vlag als mantel. Eenmaal aangekomen in Teresópolis bezocht de moeder van tien kinderen, oma van zes tien kleinkinderen en overgroot- oma van elf achterkleinkinderen de training, maar kwam niet in contact met de spelers. RlO DE JANEIRO - Ook door zijn der de wedstrijd kan een krulletje. Björn Kuipers liet zaterdag zien dat het met zijn WK-vorm wel goed zit. De Nederlandse scheidsrechter leverde met zijn assistenten Erwin Zeinstra en Sander van Roekei een vlekkeloze prestatie bij het duel tussen Colombia en Uruguay (2-0). Het Maracana-stadion begint al bijna als thuis te voelen voor de 41-jarige arbiter uit Oldenzaal. Of Kuipers op 13 juli weer het Maracana in mag lopen, zal mede afhangen van de prestaties van Nederlands elftal. „Het zou mooi zijn als één van ons de finale haalt", liet Kuipers al weten. Een jaar geleden stond hij ook in de voetbaltempel in Rio de Janei ro. Kuipers floot toen de finale van de Confederations Cup tus sen Brazilië en Spanje. Neder lands beste arbiter keerde afgelo pen woensdag terug in het Maracana, waar hij als vierde man fungeerde bij de groepswedstrijd tussen Frankrijk en Ecuador. Eerder in het toernooi had hij zelf al de wedstrijden Italië-Engeland en Zwitserland-Frankrijk geflo ten. Met de achtste finale tussen Colombia en Uruguay kreeg hij zaterdag een Zuid-Amerikaanse clash voor de kiezen, die op voor hand al bol stond van emoties. Het ging de afgelopen dagen voor al over Luis Suarez, de man die de wereld verbijsterde door in de schouder van de Italiaan Giorgio Chiellini te bijten. Bondscoach Oscar Tabarez van Uruguay trok openlijk de integri teit van wereldvoetbalbond FIFA in twijfel en kondigde aan dat zijn ploeg terug zou slaan. In die emotionele en vijandige sfeer moest Kuipers de leiding op zich nemen. Hij hield zich probleem loos staande en maakte nog eens duidelijk serieus kandidaat te zijn voor de WK-fmale. De scheidsrechter uit Oldenzaal en zijn assistenten uit Dronrijp (Zeinstra) en Ede (Van Roekei), lieten zich niet gek maken. In de openingsfase werden ze meteen op de proef gesteld. Een paar stevi ge tackles, boze spelers, gezeur om kaarten. Kuipers loste het alle maal kordaat op. Kuipers hield in het duel, waarin James Rodriguez met twee schit terende doelpunten de show stal voor Colombia, de regie in han den. Of Kuipers nog meer te doen krijgt in Brazilië, zal vooral be paald worden door Oranje. Kuipers houdt zich prima staande en maakt nog eens duidelijk serieus kandidaat te zijn voor de WK-finale Een 86-jarige Braziliaanse heeft liefst 2.400 kilometer afgelegd om de Braziliaanse selectie te zien trainen op het complex in Teresó polis, op twee uur van Rio de Janeiro. Ze reisde vanuit Teresina, gelegen in het noordoosten van Brazilië, naar het trainingsveld, ge- Lille, onder meer door elf duels op rij de nul te houden. Na een sterk seizoen in Frankrijk bleef hij de onbetwiste nummer één van Nigeria. Na clean sheets op het WK tegen Iran (0-0) en Bosnië-Herzegovina (1-0) slaagde Messi er deze keer wél in hem te verslaan. Argentinië won het laat ste pouleduel met 3-2. Bij de eer ste treffer van Messi was Enyea ma kansloos, bij het tweede doel punt van de Argentijnse vedette reageerde hij veel te laat en maak te hij een slechte beurt. In Nigeria namen weinigen hem iets kwalijk. Want ondanks de ne derlaag plaatsten de Super Eagles zich voor de achtste finale en dat kon alles en iedereen in Nigeria heel goed gebruiken. De prestaties op het WK hebben de inwoners van het Afrikaanse Enyeama maakt afgelopen seizoen indruk bij Lille, door onder meer elf wedstrijden op rij de nul te houden land wat momenten van vreugde bezorgd, die vaak weer snel plaats maakten voor oplettendheid en bezorgdheid. Want de terreur groep Boko Haram zaait al maan den dood en verderf in Nigeria. De bomaanslagen volgen elkaar in rap tempo op. Het WK zorgt dan voor verlichting, het leidt de aandacht af van de problemen. Na de 0-0 tegen Iran kon bonds coach Stephen Keshi er niets van, na de zege op Bosnië-Herzegovi na speelden afkomst en religie in eens geen rol meer. Een dag later was het goede gevoel wel weer weg. De autoriteiten wilden het - zoals wel vaker - niet bevestigen, maar Boko Haram zou in een dorp zestig vrouwen hebben ge kidnapt en dertig mannen heb ben vermoord. De diepgelovige Enyeama - bijge- Enyeama heet De Pastoor omdat hij vaak voorgaat bij het gebed voor het eten, trainingen en wedstrijden naamd De Pastoor omdat hij vaak voorgaat bij het gebed voor het eten, de trainingen en de wedstrij den - wist dat waarschijnlijk nog niet toen hij een paar uur later een vrolijk onderonsje had met Messi. De nederlaag tegen Argen tinië kon de Afrikanen niet deren, want ze plaatsten zich voor de knock-outfase. Daardoor kan de Nigeriaanse fan zich ook vandaag weer op het voetbal richten en hopen op nieuw succes. De zorgen om Boko Haram kunnen weer even naar de achtergrond. Na de vroege uitscha keling van Ghana, Ivoorkust en Kameroen kunnen alleen Algerije en Nigeria de Afrikaanse eer deze week nog hoog houden in Brazi lië. Bij de Nigeriaanse fans is de hoop gevestigd op onder andere de atle tische Enyeama, die het tegen Frankrijk wel eens heel druk zou kunnen krijgen. Laat hem maar keepen zoals vier jaar geleden te gen Argentinië, denken de aan hangers. Dat vergroot de kans op een onverwacht Nigeriaans suc ces. Nabil Bentaleb foto VI In^es

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37