Verenigde Staten meer dan ooit in ban van 'soccer' 'Pelé en Beckenbauer zijn idioten' Brasil 2014 7 een complot. Uruguay voelde zich te klein voor de boze voetbalwe reld. Met calimerogedrag win je geen titels. Pas na de 2-0 verliet Uruguay de verdedigende stellin gen, te laat om nog iets recht te kunnen zetten. Rodriguez maakte al enkele mooie doelpunten dit WK. De 4-1 tegen Japan, een stiftje, getuigde van zijn finesse, de openingstref fer tegen Uruguay gaf blijk van zijn inzicht, durf en kracht. De aanname op de borst, het draaien van het lichaam en de beheerste volley; ze vloeiden samen tot één soepele beweging. Zelden waren twee opeenvolgende treffers van één speler zo verschillend. Zelden ook gaven ze zo goed weer wat een talent er in dat ene mannetje schuilt. Rodriguez dankt er in gro te mate bondscoach José Péker- man voor. „Hij heeft me geholpen overal beter in te worden. We pra ten veel met elkaar." Toch kan het zomaar afgelopen zijn voor Rodriguez en Colombia. De volgende opponent is Brazilië. Dat het gastland nog geen mo ment kon imponeren, terwijl de Colombianen over het veld dartel- maandag 30 juni 2014 Diego Maradona blijft met gepe perde uitspraken de aandacht trekken bij het WK voetbal in Bra zilië. Hij maakte in zijn tv-pro- gramma De Zurda twee iconen uit voor 'idioten'. Volgens Maradona zijn de voetbalhelden Pelé en Franz Beckenbauer niet goed bij hun hoofd, omdat ze de zware straf voor bijter Luis Suarez van Uruguay hebben gerechtvaardigd. „Ze komen allebei uit een mu seum en zeggen domme dingen omdat ze dwaas zijn", fulmineer de hij. „Wie heeft hij gedood? Dit is pure maffia." den, lijkt vrijdag in het geheel geen rol te gaan spelen. Het frisse Chili was ook dichtbij uitschake ling van de Brazilianen, maar slaagde niet in die opzet. TUurlijk. Wie de ene dag geschie denis schrijft, doet dat de volgen de liefst opnieuw. Maar vraag niet aan James Rodriguez om wilde voorspellingen te doen over het duel met Brazilië. „We hopen dat we ze kunnen verslaan", sprak hij op de persconferentie na de winst op Uruguay. „Het bereiken van de laatste acht is een historisch hoog tepunt voor ons en we willen daar graag een vervolg aan geven. Maar we weten dat Brazilië een lastige ploeg is, met een aantal ge weldige spelers." Het waren wat obligate woordjes van een verlegen jongen. Liefst wilde hij - de haartjes netjes ge kamd - zo snel mogelijk weg uit de schijnwerpers. grond kreeg. Soms kreeg de sport even een boost als Johan Cruijff of David Beckham de stap maak ten, maar altijd zakte de aandacht weg. Nu lijkt de ommekeer aan staande. Op pleinen door het hele land, van Californië tot New York, ver zamelden zich ook afgelopen week hordes fans om Team USA tegen Duitsland aan te moedigen. En dat terwijl het een doorde weekse werkdag was, waarbij de aftrap in de meeste staten ook nog aan het eind van de ochtend plaatsvond. Vaderlandsliefde doet veel. Het is algemeen bekend dat veel Ameri kanen patriottisch zijn ingesteld. Sprookjesachtige succesverhalen doen er bovendien toe. Toch valt de hype daarmee niet alleen te verklaren. De deelname van Ame rika aan dit WK is de zevende op rij. Team USA reikte al twee keer tot de tweede ronde en zelfs eens tot de kwartfinale (2002). Wat misschien belangrijker is, zo schrijft de New York Times, is dat de jongste lichting Amerikanen al bijna vergroeid is met de sport. De YouTube-generatie kent geen natuurlijke grenzen meer en volgt op internet de sporten die het wil zien. Het Amerikaans elftal heeft in Brazilië een sterk nationaal ge zicht. Tegen Duitsland waren ze ven van de elf basisspelers voetbal lers uit de Major League Soccer, de hoogste Noord-Amerikaanse profcompetitie. Amerika telt stil aan mee in het geweld van de Eu ropese grootmachten. Morgen wacht België als volgende horde. Als de ploeg stunt, kan de WK-koorts zich wel eens uitbrei den tot een landelijke voetbalepi demie. Hoog boven de bewoonde wereld ging Barack Obama er donderdag eens goed voor zitten in zijn vlieg- tuigstoel. Vanuit de Air Force One zag de president op een groot tv- scherm hoe 'zijn Amerika' nipt verloor van Duitsland (1-0), maar zich wel plaatste voor de tweede ronde van het WK voetbal. Oba ma was op weg naar Minneapolis toen hij de tijd vond het cruciale duel live te bekijken. „Ik kan niet nóg trotser zijn op deze ploeg", meldde hij kort daarna. De betrokkenheid van de Ameri kaanse president bij het nationale voetbalelftal staat niet op zich. 'Soccer' is populairder dan ooit en lijkt nu echt op het punt van door breken te staan in Amerika. Tij dens de tweede groepwedstrijd te gen Portugal (2-2) zaten ruim 25 miljoen Amerikanen voor de buis. Een record. Daarmee schaar de het duel zich tussen de elite van best bekeken sportwedstrij den op de Amerikaanse televisie. Het voetbalelftal versloeg qua kijk cijfers zelfs de traditionele groot machten als de World Series (honkbal) en NBA-finales (basket bal) van dit jaar. Ook alle andere wedstrijden van het WK zijn in trek. In vergelij king met de mondiale titelstrijd van 2010 in Zuid-Afrika steeg het gemiddeld aantal tv-kijkers in de VS met 50 procent. Dat is opval lend in het land waar voetbal de cennialang maar geen poot aan de Scoreverloop: 28. Rodriguez 1-0, 50. Rodri guez 2-0. Scheidsrechter Kuipers (Nederland). Toeschouwers: 73.804. Cele kaart: Armero (Colombia), Ciménez, Lugano (Uruguay). Colombia: Ospina, Zuniga, Zapata, Yepes, Ar- mero, Rodriguez (85. Ramos), Aguilar, Sén- chez, Cuadrado (81. Cuarin), Gutiérrez (68. Mejia), Martinez. Uruguay: Muslera, M. Pereira, Ciménez, Go din, Cacares, A. Pereira (53. Ramirez), Gonza lez (67. Hernandez), Arévalo, Rodriguez, For- lén (53. Stuani), Cavani. ACHTSTE FINALE: COLOMBIA - URUGUAY Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. De komende da gen kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in totaal tweehonderd vra gen. Alleen de inzendingen die helemaal correct zijn dingen mee naar de prijzen; een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. onze website/wk2014 De WK-quiz Tienduizenden voetbalfans verzamelen zich in allerlei grote steden in de VS om de duels van Team USA te volgen, zoals hier in Chicago, foto VI Images door Joost Dijkgraaf NEW YORK - De WK-koorts heeft toegeslagen in de Verenigde Sta ten. Voor het eerst in de historie verslaat voetbal in populariteit zelfs de traditionele topsporten honkbal en basketbal. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35