2014 Schuchtere Rodriguez tegen Uruguay weer in de schijnwerpers WK top 5 Oscar Tabarez weet nog niet waar zijn toekomst ligt. Na acht jaar loopt zijn contract als bondscoach van Uruguay deze zomer af. 6 Brasil 2014 Een eigen doelpunt en een gemiste strafschop van Gonzalo Jara doorslaggevend in achtste finale. De Vloek van Brazilië krijgt een nieuw hoofdstuk. andaag in on ze WK top 5: Diederik Smit. Die derik, welk WK-moment ga jij toevoegen aan de top 5?" „Ik vond het heel moeilijk, zeker na die wedstrijd van gis teren. Uiteindelijk ga ik toch voor de grensrechter bij Bosnië-Iran, die in de 68e mi nuut een raadselachtig melan cholische blik in zijn ogen had, alsof hij na die ingooi van Bosnië bevangen was door een vorm van nietsvermoedende weltschmerz die hij niet kon verklaren. Dat is wat voetbal zo mooi maakt. Dit is natuur lijk maar een detail, dus voor de zekerheid wil ik nog enkele momenten toevoegen die een wat grotere invloed op het toer nooi hebben gehad. De afge keurde goal van Engeland te gen Duitsland in 2010. Zonder dat moment was doellijntech nologie ondenkbaar geweest. Het langzaam doorkomen van de melktanden van Luis Sua- rez, eind 1587. Nine eleven en de moord op Kennedy, omdat Amerika ondanks die gebeurte nissen in de achtste finale staat De Deltawerken, de Nacht van Wiegel en de Vrede van Münster, omdat het Neder land gebracht heeft waar het nu is. Verder de Belgische onaf hankelijkheid van 1830, de Ver lichting en de Trojaanse oor log." „En welk moment gaat dan uit de top 5?" „Dan haal ik toch de individua lisering van de Westerse sa menleving eruit. Die beelden hebben we nu wel vaak ge noeg gezien." BELO HORIZONTE - De trap was hard, vastbesloten en scherp. Maar de precisie klopte niet. In die ene seconde werd Gonzalo Jara de Schlemiel van Mineirao. De Grote Verliezer. Zijn straf schop in Belo Horizonte miste zaterdagavond doel, waarmee de WK-campagne van Chili even abrupt als troosteloos ein dige. Brazilië was op de Mun- dial toch weer het eindstation. Vervloekt was de Sele^ao. De afwijking van Jara (29) be trof slechts een paar millimeter. Een centimeter misschien. Maar zijn schot maakte zater dag een wereld van verschil. Chili ging op het WK onderuit na een enerverend, episch ge vecht. Na de 1-1 in de reguliere speeltijd en verlenging restte in Belo Horizonte een penalty reeks. Nooit was Chili zo dicht bij de eliminatie van de Godde lijke Kanaries. Na de halve fina le van 1962 (4-2 nederlaag) en de achtste finales op de Mundial van 1998 (4-1) en 2010 (3-0) leek de stunt nabij. Maar Jara faalde in de gelijkmakende beurt. „Dit is ontzettend veel pech", reageerde de Chileense bonds coach Jorge Sampaoli daarna. „We oefenden op strafschop pen. Maar eenmaal op het veld, in die ambiance, is alles anders." Gonzalo Jara, tot dit seizoen con tractspeler bij het roemrijke En gelse Nottingham Forest, had Chili terug moeten brengen in de strafschoppenserie, na de missers van zijn landgenoten Mauricio Pinilla en Alexis San chez. Voor de Brazilianen faal den Willian en Hulk. Maar de linksback werd in alles de pech vogel van Belo Horizonte. Zijn schot ketste via de paal het veld in. De droom was over. Dat kon er voor Jara ook nog wel bij. De back zette de Selegao zaterdag aanvankelijk al in een zetel voor de kwartfinale. Hij werkte de bal in een kolkend Mineirao na achttien minuten ongelukkig in eigen doel, waar mee een meeslepend gevecht be gon. Juist op dat moment dreef de ware kracht van Chili naar boven. La Roja domineerde. Al leen waren de kansen schaars. De Goddelijke Kanaries stutten de defensie, inmiddels een be- Het contrast tussen de twee is groot. Neymar toonde zich zater- kend patroon. „We wisten dat het moeilijk zou worden. Chili is een sterke ploeg met uitstekende spe lers", verklaarde de Braziliaanse bondscoach Luiz Felipe Scolari. Een Braziliaanse fout leverde de status quo op in Belo Horizonte. Hulk slaagde er na 32 minuten in een eenvoudige inworp van Mar- celo te promoveren tot treffer van Chilleense makelij. Het gepruts van de aanvaller van Zenit Sint- Petersburg leverde Alexis Sanchez de vrije doorgang. Doelman Jülio César was kansloos op.de schui ver van de Chileen (1-1). Zowel Brazilië als Chili had daar na uitzicht op de zege. De Godde- lijke Kanaries overlegden minder balbezit, maar kregen veruit de beste kansen. Zo werd een treffer van Hulk afgekeurd door de Engel se arbiter Howard Webb. Hij nam de bal met de arm mee. Chili had een enkele mogelijkheid, maar miste in de verlenging fortuin bij een schot van Sanchez. Hij trof de lat. Daarna wachtte de strafschoppen- reeks. In de heksenketel van Mineirao bezweken Sanchez en Pi nilla onder de druk. Willian en Hulk waren voor de Sele^ao het spoor bijster. Neymar schoot even wel raak. De ster gaf zo nog maar eens aan de immense druk in zijn land te weerstaan. Een paar tellen later bezweek Jara. „Het was alsof Neymar al 35 jaar was, in plaats van 22", sprak Scolari vol lof. „Hij nam de penalty alsof hij in zijn achtertuin aan het spelen was, in de straten van Santos." Huilde Neymar tranen van geluk, bij Chili was de ontreddering compleet. Sampaoli was vol tros over zijn equipe en complimen teerde zijn manschappen. „Deze spelers schreven geschiedenis. Ze hebben het land op een mooie wijze vertegenwoordigd." dag na Brazilië-Chili haast een popster op de persconferentie. Ge blondeerd, kekke bril, grote oor bellen en een pet die - voor wie het nog niet wist - zijn naam ver ried. Zijn schuchtere tegenpool Rodriguez, haar netjes gekapt, kon na de winst op Uruguay haast ongemerkt het stadion verla ten. Zoals vroeger, met de tas vol vuile was over de schouder. Vrijdag staan ze tegenover elkaar, Neymar en Rodriguez. In de strijd om de topscorerstitel heeft de minst opvallende vooralsnog een streepje voor. Rodriguez heeft er inmiddels vijf gemaakt, Neymar staat op vier. Niet eerder bereikte Colombia de laatste acht op het WK. Zelfs niet met het 'wonderelftal' dat rond Carlos Valderrama was gebouwd. Maar Colombia heeft nu James Rodriguez, een 22-jarig wonder kind dat uit alle hoeken en stan den scoort. Nadat eerder Grieken land, Ivoorkust en Japan al gevon nist waren door het lievelings- jong van de hele natie kreeg ook Uruguay kreeg geen vat op de spelmaker. De opponent leek vooraf aan de achtste finale al overigens murw. De beet van Luis Suarez en zijn zware schorsing maakten een ver ongelijkt gezelschap van La Celes te. Bondscoach Oscar Tabarez, pre sident José Mujica, de man in de straat; ze vermoedden allemaal 'V Jara schlemiel van Belo Horizonte door Lex Lammers ACHTSTE FINALE: BRAZILIË - CHILI Scoreverloop: 18. Luiz 1-0, 32. Sanchez 1-1. Brazilië wint na strafschoppen (3-2). Scheidsrechter. Webb (Engeland). Toeschouwers: 58.170. Gele kaart: Hulk, Gustavo, Jö, Alves, (Bra zilië), Mena, Silva, Pinilla (Chili). Brazilië: César, Alves, T. Silva, Luiz, Marce- lo, Oscar (106. Willian), Fernandinho (72. Ramires), Gustavo, Hulk, Fred (64. Jö), Ney- mar. Chili: Bravo, F. Silva, Medel, Jara, Isla, Arart- guiz, Vidal (87. Pinilla), Diaz, Mena, San chez, Vargas (57. Gutiérrez). door Edward Swier I Het nieuwe wonderkind op het WK: Rodriguez, foto VI Images RlO DE JANEIRO - Waar Neymar en Lionel Messi er schijnbaar een hele kluif aan hebben om Brazilië en Argentinië bij de hand te nemen, doet James Rodriguez dat met speels gemak bij Colombia. Met twee heerlijke doelpunten tegen Uruguay (2-0) loodste hij zijn land naar de laatste acht. De druk op Neymar is enorm. Hij nam zijn verantwoording door de laatste strafschop te trappen. Bondscoach Felipe Scolari waar deert dat. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34