'Teamspirit geweldig' _jp- Brasil 2014 3 Dirk Kuijt bereikte als zevende international de mijlpaal van 100 interlands. Edwin van der Sar is met 130 interlands nog steeds recordhouder. Van Gaal vreest einde WK De Jong 66 Arjen vroeg: 'Wil jij 'm nemen? Ik zei: 'Geef maar hier die bal' 66 Hier droom je van als kind, het geeft je een enorme adrenalinekick maandag 30 juni 2014 dedigen en Dos Santos kreeg de ruimte voor een schot in de hoek naast Cillessen: o-i. Nederland moest nu wel vol op de aanval gaan spelen en deed dit ook. Van Gaal stuurde Memphis Depay het veld in voor de zwakke schakel Paul Verhaegh. Nooit werd duidelijk waarom Janmaat zo nodig voor hem moest wijken. Oranje kreeg veel meer dreiging. Ochoa ramde een bal van De Vrij uit het doel, een schot van Sneij- der ketste af. Robben toucheerde de benen van de keeper. Van Gaal wisselde zijn machteloze aanvoer der Robin van Persie voor Klaas-Jan Huntelaar, die nog geen minuut had gespeeld. Een gevoeli ge wissel, maar er moest iets wor den geforceerd. En dat gebeurde, op de valreep. Drie minuten voor het einde van de reguliere speeltijd kogelde Sne- ijder de gelijkmaker in het doel: ï-i. En toen was het opnieuw de dribbelkeizer uit Bedum, Arjen Robben, die het verschil maakte. Bij een slalom op de vierkante me ter werd hij licht aangetikt door Marquez, waarna hij sluw viel. Als een ijskonijn was Huntelaar de beul (2-1), waarna Oranje op de boulevard van dromen mag blijven paraderen. Nigel de Jong komt op het WK mogelijk niet meer in actie. De middenvelder liep tegen Mexico (2-1) een liesblessure op, een scan moet de ernst uitwijzen. „Het lijkt serieus", zei Louis van Gaal. „Ik wil niet voor mijn beurt spreken, maar ik vrees dat het voorbij is. Dat is een forse aderlating. Hij is een van de be langrijkste spelers in de ploeg. Hij is ook geen jongen die zich snel laat vervangen. Maar het ging niet meer." De Jong mist ko mende zaterdag zo goed als ze ker de kwartfinale van het WK. bondscoach Louis van Gaal een kwartier voor tijd bij de stand van 1-0 voor Mexico zijn laatste reddingsboei uit de kast haalt: Klaas-Jan Huntelaar. Drie balcon tacten later is de reserve de held van Oranje die in het donker de knop van de nooduitgang heeft gevonden. Eerst verzorgt hij vlak voor tijd met het hoofd de assist bij de gelijkmaker van Wesley Sneijder en in de 94e minuut schiet hij Nederland onberispelijk naar de kwartfinales in Salvador. Aan dat allesbeslissende moment gaat een prachtig onderonsje voor af met het onstuitbare eenmansle- ger Arjen Robben. „Arjen had de bal in zijn handen en vroeg: 'Wil jij 'm nemen? Ik zei: 'Geef maar hier die baf." Wat daarna volgt zijn zenuwslopende minuten die uren lijken te duren. De spanning in het stadion is bijna ondraaglijk en je moet het maar doen, terwijl je in een maand tijd slechts een kwartiertje hebt gespeeld. Maar Huntelaar, die als reserve niet eens op het lijstje met straf schopnemers staat, voelt niks en hoort niks. Het is alsof hij in zijn eentje op een veldje in Hummelo staat, zo koel en ontspannen meldt hij zich op de plek waar roem dan wel een eeuwig litteken op hem wacht. „Ik zat volledig in mijn eigen wereld", kijkt hij te rug. „De Mexicanen probeerden me van alle kanten uit mijn con centratie te halen, maar ik ben maar een beetje gaan stuiteren met de bal. Ik voelde geen enkele spanning. Soms twijfel je wel eens bij een penalty, maar nu niet. Het leek me niet verstandig om op het WK de bal dwars door het midden te schieten en daar om heb ik maar bewust voor een hoek gekozen." De sprint waar mee hij na zijn goal naar de sup porters rent is geladen met emo tie. „Hier droom je van als kind, het geeft je een enorme adrenali nekick", zegt Huntelaar. „Vanaf 2006 heb ik er naar toegewerkt om beslissend te zijn voor Oranje en als dat lukt, is dat de.beste drugs die je kunt krijgen." Makkelijk had hij het nooit bij Oranje. Twee jaar geleden op het EK liep hij als topscorer van de Bundesliga met de ziel onder zijn arm rond, omdat Bert van Mar wijk zonder dralen koos voor Ro bin van Persie. Ook op dit WK wachtte hem aan vankelijk een plek in de schaduw. Huntelaar trainde en trainde, en deed dat goed, maar hij speelde nooit. „Je moet wachten en je fo cussen op dat ene moment dat ko men gaat, al is dat soms best las tig" In de achtste finales tegen Mexico opent dan eindelijk het podium zich. „Ze waren me nog even kwijt, want ik had zoveel gedron ken dat ik eerst nog snel naar bin nen liep om te plassen", lacht Huntelaar, die uiteindelijk tijd ge noeg overhoudt voor zijn helden daden. „Dit maakt mijn persoon lijke gevoel wel anders. De bin ding met alles wordt een stuk gro ter als je speelminuten maakt." FORTALEZA - Bondscoach Louis van Gaal prees na de zege op Mexico (2-1) in de achtste finale van het WK de inzet van zijn spe lers. „Wat een teamspirit hebben wij getoond. Fantastisch. Het is onge looflijk dat we in deze zware om standigheden zo terug zijn geko men en zo goed hebben gespeeld. En dan te bedenken dat we had den verwacht dat de Mexicanen beter met deze hitte zouden kun nen omgaan. Ik zag echter dat wij fitter waren", zei Van Gaal. De drinkpauze voor de pauze was be langrijk. „Daardoor kon ik alles nog even neerzetten." Wesley Sneijder, Memphis Depay en Klaas-Jan Huntelaar (van linksaf) vieren uitbundig de gelijkmaker van Oranje, die zo juist is gescoord tegen Mexico in de achtste finale van het WK. foto Omar Martinez/VI Images Klaas-Jan Huntelaar Nogmaals Klaas-Jan Huntelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31