'In PZEM-gebouw kan Mediahuis verschijnen' 44 We blijven nieuws geven, maar we willen veel meer doen aan duiding en achtergronden 64 Het kan vruchten afwerpen door staffuncties van de omroepen te bundelen 22 ZEELAND MEDIABEDRIJF IN OPRICHTING Voor de Zeeuwse media is er geen toekomst zonder samenwerking. Idealiter levert deze meer op dan alleen overlevingskansen, vinden Edwin de Kort en Monique Schoonen van de omroep. Bij Omroep Zeeland gaat zo'n beetje van alles op de schop. De nieuwsuitzending op de tv wordt vervroegd van 18.00 naar 17.00 uur, het online videojournaal en de radiouitzending van 6.00 uur verdwijnen. De vormgeving wordt gelikter. In de nieuwsprogramma's komt meer ruimte voor achtergrond en verdieping en de televisiepro gramma's worden elk half uur her haald. De wijziging is vanaf vandaag te zien, maar de nieuwe journalistieke aanpak wordt stapsgewijs gebracht. Die moet in september 'staan als een huis'. „Tot op heden hebben we alles in de snelheid georganiseerd", zegt hoofdredacteur Edwin de Kort. „Luisteraars en kijkers zijn net als wij toe aan een andere manier van berichtgeving. We blijven nieuws geven, maar we willen veel meer doen aan duiding en achtergron den." - Een voorbeeldje: als bekend wordt gemaakt dat er ontslagen vallen bij Zalco dan staat het snel online op de site. „De nieuwsprogramma's blij ven niet achter, maar daarna gaat een team met specialisten aan de slag om de gevolgen van de sluiting in beeld te brengen en we onderzoe ken bijvoorbeeld hoe het met de werkgelegenheid in Zeeland is ge steld." De omroep maakt de koerswijziging bekend op het moment dat het Rijk een forse bezuiniging heeft afgeroe pen. „Dat is niet de reden voor onze andere journalistieke aanpak. Ik wil dit al jaren", zegt De Kort. „Dit is be langrijk voor de leefbaarheid, omdat de Zeeuwen beter worden geïnfor meerd." Voor besparingen wordt gekeken naar innige samenwerking met de omroepen in Zuid-Nederland, ofwel de cluster zuid. Monique Schoonen, directeur van Omroep Zeeland, is be zig met het onderzoek daarnaar. „Het kan vruchten afwerpen door staffuncties van de omroepen te bundelen. En we kunnen de techni sche kosten met de regionale omroe pen gezamenlijk terugbrengen door de uitzendomgeving te harmonise ren." En in samenwerking met de PZC kan een slag gemaakt worden. „Door niet allebei een persoon naar een calamiteit te sturen." Maar voor samenwerking is het noodzakelijk 'dat de PZC en Omroep Zeeland in hetzelfde pand zitten'. De PZC ver huist 14 juli van Middelburg naar het voormalige PZEM-gebouw in Vlissingen en daar is ook ruimte be schikbaar voor de omroep. „Wij wil len graag, maar zijn nog niet zover", zegt Schoonen. „Na deze zomer is duidelijk of het haalbaar is. Ons hui dige pand moet worden verkocht en we moeten er met de techniek én de PZC nog uitkomen. Voor dat laatste voorzie ik de minste problemen." Omroep Zeeland wil verhui zen. Het karakteristieke pand van de omroep in Oost-Souburg staat sinds deze week te koop voor 1,4 miljoen euro. Destijds is het voor een gulden ge kocht van de gemeente Vlissingen. De Edisonweg is een van de loca ties die voor huisvesting in aanmer king komt. Als het lukt, worden de omroep en de PZC in hetzelfde ge bouw verenigd. De krant maakt al op 14 juli de overstap van Middel burg naar het PZEM-gebouw. „Laat daar maar een mediahuis ver rijzen of een Mediawerf, zo vlakbij de Kenniswerf. Wij willen graag overstappen", zegt Schoonen. De Kort vult aan: „Voor beide par tijen is samenwerking op redactio neel vlak met de PZC alleen maar mogelijk als we vanuit één locatie opereren." Het is al ingewikkeld ge noeg om twee mediabedrijven, die op een andere manier gefinancierd worden samen te laten werken. De omroep is een publieke instelling, de PZC een private. „Dan moet je bij elkaar in de buurt zijn. We zul len vaak moeten overleggen en daar komt bij dat we veel ambitie hebben om goede journalistieke producties te leveren." De krant en de omroep voeren ge sprekken over de oprichting van een Algemeen Zeeuws Persbureau. „Wil dat kans van slagen hebben, moeten we samen werken." Maar het is nog niet zover. „In Vlissin gen zouden we naar een huurpand gaan en dit is van onszelf. Die ver huiskosten lopen huizenhoog op. Wij binden ons aan een pand voor de langere termijn." Daar komt bij dat het gebouw in Oost-Souburg apart en bijzonder is, maar tegelij kertijd niet courant. „En het geld van de verkoop hebben we nodig om naar Vlissingen te verhuizen." De omroep heeft wel goed op haar centen gelet en een eigen reserve opgebouwd van 1,6 miljoen euro. Omroep Zeeland krijgt door Edith Ramakers I Hoofdredacteur Edwin de Kort: op het balkon van het gebouw van Omroep Zeeland dat te koop staat, foto's Lex de Meestei hoofdredacteur Edwin de Kort directeur Monique Schoonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22