Bezuinigingen cultuur Vlissingen uitgesteld Roald Leendertse steekt de volle bak bij ringrijden in Biggekerke Topjaar Dow op gebied van veiligheid en milieu In de rij voor gratis vis 18 WALCHEREN LANDINCSMONUMENT Het herdenkingsgebied voor de Tweede Oorlog bij de Oranjemolen in Vlissingen is (bijna) klaar. visserijdag De bezuinigingen worden een jaar uitgesteld, heeft het nieuwe college van B en W besloten. En dat is opmerkelijk, want de ge meente Vlissingen moet flink be zuinigen. Omdat de bezuiniging op de cultuursubsidies wordt doorgeschoven, moet er op iets an ders worden bezuinigd: de ge meente komt 241.000 euro extra tekort. De gemeenteraad besloot in no vember dat er vooral in sport en cultuur gesneden kan worden. In middels is niet het financieel te kort maar wel de politiek realiteit veranderd. Het nieuwe college wil de gemeentelijke subsidies 'in groter verband' bekijken, valt te le zen in een deze week vastgestelde nota. En daarvoor is meer tijd no dig, want besluiten over vermin deren of afschaffen van subsidies moeten voor 1 juli genomen wor den en dat is niet gelukt. De vorige gemeenteraad heeft in november een besluit genomen dat niet erg concreet was. En dat was met opzet, om het nieuwe college en de nieuwe gemeente raad niet voor de voeten te lopen. Het nieuwe bestuur heeft echter tijd nodig om alles op een rij te krijgen en dus loopt het bezuini gingsplan nu achter op schema. Het oude gemeentebestuur had voorgerekend dat van de 8,5 mil joen euro die Vlissingen jaarlijks uitgeeft aan cultuur en aanver wante zaken, eventueel 2,8 mil joen bezuinigd zou kunnen wor den. Destijds was er sprake van een extra benodigde bezuiniging van zeven miljoen in 2017, boven op de problemen die Vlissingen al heeft met de schuldenlast. Cul tuur kreeg in het najaar samen met sport een lage prioriteit; werk, inkomen, huisvesting en on derwijs kregen voorrang van het oude college. Het nieuwe college wil na de zo mer de financiële plannen voor de komende jaren presenteren. VLISSINGEN - In de verse voeg aan de voet van het landingsmonu ment steekt een kaartje. De tekst is verwaterd door de regen, maar het moet er nog niet zo lang staan. Het briefpapier is van de Royal British Legion Scotland, er naast staat een klaproos tegen de steen, van plastic. „Een symbool van het Britse le ger", weet een passant. „Dat is al zo sinds de Eerste Wereldoorlog." De klaproos als beeld voor oor logsslachtoffers is afkomstig uit het gedicht 'In Flanders fields'. ('In Flanders fields the poppies blow between the crosses, row. on row'). Het landingsmonument is opge dragen aan de leden van het (Brit se) Commando nummer vier dat op 1 november 1944 hier op het strand landde om Vlissingen en Walcheren te bevrijden. Het monument - dat eerst aan de andere kant van de dijk stond - staat sinds kort buitendijks bij de Oranjemolen en maakt daar deel uit van wat het 'herdenkingsge bied' heet, een plaats om de oor log te herdenken. Er komen nog informatieborden te staan en in de molen is een expositie te zien over de bevrijding van Vlissingen. De verplaatsing van het monu ment was omstreden: buurtbewo ners kwamen in verzet. „De mees te mensen kunnen met dit com promis leven", zegt Hans Tabbers, die net over de dijk woont nu. „De plannen zijn aangepast: de trap is kleiner geworden, de par keerplaats is geschrapt en het fietspad ligt verder weg. En op de oorspronkelijke plaats van het mo- Wij moeten hen dankbaar zijn voor wat ze voor Vlissingen hebben gedaan HERDENKINGSGEBIED nument ligt nu een nieuwe ge denksteen, zodat dat plekje ge handhaafd blijft. Daar lagen de emoties heel hoog. Het is natuur lijk een fantastisch toeristisch plekje geworden, al is het naar mijn persoonlijke mening wel een beetje veel steen." Op de gedenksteen beneden staat een gedicht van Patrick Churchill, die zelf geland is op Vlissingen. ('so stay a while and spare a thought, for thirty days before, the dykes where breached and with it brought, a deadly tide of war'dus blijf even en laat uw ge dachten gaan, want dertig dagen eerder, werden de dijken vernield en daarmee kwam een dodelijke oorlogsgolf) Churchill schreef het gedicht on langs op verzoek, vertelt Jochem Schmetz, die veel contact heeft met veteranen. „Ik kende al een gedicht van hem over D-day. Ze zochten iets om op de oude plek achter te laten, zodat mensen we ten dat daar het monument eerst gestaan heeft. Dit is daar heel erg geschikt voor." „Het deed me'wel wat, toen ik het monument voor het eerst bij In Biggekerke werd weer op een hoog niveau gereden. De families Leendertse en Koets maakten de dienst uit. Roald, de oudste van de drie broers Leendertse, .trok uiteindelijk aan het langste eind. Aan het einde van de dag was hij de enige rijder met de volle bak. Naast het dagkampioenschap won hij ook nog de derde beker en had hij het mooist versierde paard in de categorie trekpaarden. Na Leendertse volgden er maar liefst vijf rijders met 29 van de 30 ringen. Frank Brasser werd uitein delijk tweede, voor Ronald Koets, Robby Koets, Frenk Leendertse en Anika Lampert. Robby Koets werd de winnaar van de eerste be ker. Een unieke prestatie was weg gelegd voor Arno Francke: in een ochtendkamp stak hij maar 4iefst vier keer achter elkaar de 10-mili- meterring. Hij versloeg hierbij de Frenk Leendertse, die op drie keer bleef staan. Francke's zoon Jordan won de tweede beker en de pollepel. In Domburg verschenen 31 rij ders, waarvan zes debutanten, aan de start voor de jaarlijkse ker miswedstrijd. Deze wedstrijd werd gewonnen door Tristan de Visser. Hij stak 29 van de 30 rin gen. Dit presteerden Martijn Min- derhoud en Emiel Provoost ook. De Visser beschikte in de kamp over stalen zenuwen. Minder- houd werd tweede en Provoost eindigde als derde. In de strijd om de bekers was de eindstand pre cies andersom. Provoost won de eerste beker, Minderhoud de tweede en de derde ging naar De Visser. Ook de pollepel werd ge wonnen door Tristan de Visser. TERNEUZEN - Dow Benelux boekte in 2013 uitstekende resultaten op het gebied van veiligheid en mi lieu. In het gehele kalenderjaar deed zich geen enkel veiligheids incident voor. Ook op het gebied van milieu was 2013 volgens het chemiebedrijf het beste jaar ooit: het aantal spills (morsingen van product boven 50 kilo) liep terug van tien naar vier. Deze en andere resultaten op het gebied van mens, milieu, veilig heid en economie, zijn terug te le zen op www.dowbenelux.com. „Een heel jaar zonder veiligheids incident is een ongekend resul taat voor een chemisch terrein met de omvang en complexiteit als het onze", zegt Arnd Thomas, algemeen directeur van Dow Ter- neuzen en vice-president site ope rations in de Benelux. „Het is het resultaat van jarenlange aandacht voor verbeteringen, van heel hard werken aan programma's en van elkaar voortdurend scherp hou den op gedrag. Veiligheid is dus ook nooit af." De goede milieuprestaties zijn een mooie opsteker in het licht van de veroordeling van Dow Ter- neuzen eerder dit jaar tot een boe te 1,8 miljoen euro voor diverse milieu-incidenten in de periode 2005-2008. c door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Culturele instellingen in Vlissingen krijgen nog even wat lucht: er wordt volgend jaar nog niet gesneden in cultuursubsidies. Wel wordt de subsidie met een klein bedrag, 0,6 procent, vermin derd. r ARNEMUIDEN - Vierhonderd kilo bakken ze wel, schatte de medewerker van vishandel De Gruijter. Arnemuiden stond in ieder geval in de rij voor een vers gebakken scholfiletje zaterdag. De vis was gratis, donaties voor het Arnemuid- se Roemeniëproject waren welkom. De Visserijdag in Arnemuiden trok veel mensen, foto Ruben Oreel 'Hier hoort het monument echt thuis' door Nadia Berkelder Jochem Schmetz 1 In de Oranjemolen zijn foto's te zien van Vlissingen vlak na de be vrijding. Bovendien draait er een film van tien minuten over men sen die de Tweede Wereldoorlog in Vlissingen hebben meege maakt De molen is elke vrijdag open, als de molenaar aanwezig is. Het is ook mogelijk om met een rondleiding mee te gaan. Die be gint bij het Muzeeum. De rondlei ding is in de zomer elke zondag om 14.00 uur. In het gebied worden nog borden geplaatst met informatie over de landing op Vlissingen. De steen met het gedicht van Pa trick Churchill ligt aan de Com- mandoweg. door Rian Janse DOMBURG - Er werd dit weekend op twee plaatsen ringgereden. In Biggekerke de jaarlijkse klasse mentswedstrijd en in Domburg de traditiegetrouwe kermiswedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18