6 Challenger zeeland Eén keer in zijn leven sloot Anton Engels een dealtje dat tegen zijn gevoel indruiste. En dat zal hij nooit meer doen. Voor de Challenger Zeeland heeft hij een deal gesloten die hem wél een goed gevoel geeft. Hij heeft zelf een medische maatschap gecreëerd. 66 64 Anton Engels keert volgende week bij de Challenger Zee land terug naar zijn roots. De Middelburgse fysiotherapeut, die zijn sporen vooral heeft verdiend in de atletiekwe- reld, heeft de tennissport im mers met de paplepel ingegoten gekregen. „Wij hadden thuis in Nuenen een eigen ten nisvereniging", vertelt hij niet zonder trots. „Mijn vader was eigenaar van twee banen die in het dorp lagen. Dat heeft hij uitgebouwd tot een vereniging, waar hij jarenlang voorzit ter van is geweest. Ik was als klein jongetje el ke dag op de tennisbaan te vinden. Ik deed er van alles, van banen vegen tot ballen rapen." Challenger Zeeland MEDISCHE PARTNERS De Fysiotherapeut, Nederland se Vereniging voor Fysiotherapie in de Sportgezondheidszorg Fysiotherapie Paauwenburg (Vlissingen) Fysiotherapie Zeeland (Middel burg) Personal Fysio (Koudekerke) Centrum Fit (Etten-Leur) ParaMedisch Centrum De Pij lers (Goes) De Clavers, groepspraktijk voo fysiotherapie (Goes) Fysiotherapie De Oude Vest Goes (Goes) Admiraal De Ruyter Zieken huis (Goes) Huisartsenpraktijk De Dolfijn (Middelburg) PMC in Balans (meerdere vesti gingen op Walcheren) En zelf tennissen? „Natuurlijk wilde mijn va der dolgraag dat ik serieus ging tennissen. Ik speelde ook wel, maar ik heb geen les gehad of competitie gespeeld. Naast de tennisbaan in Nuenen lag het voetbalveld. Al mijn vriend jes gingen op voetbal en dat wilde ik ook. Dus ging ik voetballen." Engels is echter niet verloren gegaan voor de tennissport. Wel als actieve beoefenaar, maar niet als medisch begeleider. Hij vervult die rol bijvoorbeeld bij TOZ, de Tennis Organisatie Zeeland, en voor het derde jaar is hij komende week de spin in het medische web bij de Chal lenger Zeeland. Het is dit keer echter geen business as usual. Voorgaande jaren was Engels met zijn eigen praktijk verantwoordelijk voor de medische zaken tijdens het toernooi. Dit keer heeft hij een soort maatschap opgezet, waarin acht praktijken uit Walcheren, Zuid-Beveland en Noord-Brabant samenwerken. „Ik vind het mooi om te laten zien, dat wij dit met z'n allen kunnen", zegt Engels. „Dat wij vanuit de Zeeuwse medische wereld een top- evenement als de Challenger een topbegelei- ding kunnen geven. Dit model zou je voor elk evenement - in Zeeland of daarbuiten - kun nen kopiëren." „Vanuit de praktijken en de NVSF (Nederland se Vereniging voor Fysiotherapie in de Sport gezondheidszorg) bleek er behoefte aan zo'n samenwerking. De afgelopen jaren hebben we dit bij de Challenger in afgeslankte vorm ge daan. De contacten waren er dus. Normaal ziet iedereen elkaar als concurrenten, daarom ben ik er zo content mee dat iedereen nu be langeloos meedoet." Behalve de acht fysiopraktijken bestaat het team ook uit twee huisartsen (Peter den Doel- der en Hans Ponten). „Daarnaast werkt het ADRZ mee met de afdelingen radiologie en or thopedie. Als er iets is, kunnen we ze meteen bellen en kunnen we er meteen terecht. Korte lijntjes, daar draait het om." Die korte lijnen spreken Engels aan. Die staat hij ook voor met spelers. „Vorig jaar heb ik in tensief contact gehad met Thomas Schoorel, die het toernooi won. Ik heb hem een keer be handeld en dan is het mooi als hij daarna spe ciaal naar je vraagt. Ik heb hem hier thuis nog een paar keer behandeld." Die contacten zijn in het tennis echter eerder uitzondering dan regel. „Tennissers reizen de hele wereld rond en hebben bij elk toernooi andere medische begeleiding. Mijn doelstel- Ik wil ze niet alleen oplappen, maar ook handvaten meegeven Ik vind het mooi om te laten zien, dat wij dit met z'n allen kunnen ling is toch om ze iets voor de toekomst mee te geven. Ik wil ze niet alleen oplappen, maar ook handvaten meegeven." Engels geeft ze adviezen om gekwetste li chaamsdelen te ontzien bij wedstrijden en trainingen of oefeningen om het lijf beter te la ten herstellen. „Ook al luisteren spelers er uit eindelijk niet naar, ik zie dat toch als mijn ver antwoordelijkheid." Waar bestaat jullie medische begeleiding tijdens de Challenger in concreto uit? "De eerste dagen wordt het toernooi niet al leen in Middelburg, maar ook in Souburg ge speeld. Bij elke wedstrijd in beide plaatsen moet er altijd een fysiotherapeut aanwezig zijn. Is die er niet, dan stopt het toernooi met een. Dat zijn de regels van de ITF (Internatio nal Tennis Federation). Weet je dat je een spe ler niet mag behandelen als hij of zij kramp heeft op de baan. Ik weet niet precies waarom dat is, maar ik vermoed omdat het ermee te maken heeft dat je dan niet goed genoeg ge traind bent." Zijn er nog meer van die regeltjes? „Een fysiotherapeut mag maar twee keer de baan op om iemand te behandelen. Bij een derde keer moet de speler opgeven. Bij uitzon dering mag een speler van het veld af voor een behandeling. Als een vrouw bijvoorbeeld een schouderblessure heeft, zal haar shirt uit moeten en dan mag ze van het veld. Overi gens mag een behandeling maar drie minuten duren. Daar staat tegenover dat je onbeperkt de tijd hebt om een diagnose te stellen. Met die tijd kun je dus een beetje spelen." Zijn er fysieke klachten die je vooral bij tennissers tegenkomt? „Er is niet zoiets als een specifieke tennisbles- sure. Een top vier van klachten betreft de schouder, rug, knie en enkel. Voor mijn gevoel komen verzwikkingen van de enkel het vaakst voor. Bij schouder en rug gaat het ook wel 's om chronische problemen. Tennissers gaan maar door, van toernooi naar toernooi. Ze heb ben geen tijd... nee, ze némen geen tijd om het te laten herstellen." Waren er in voorgaande jaren veel blessures? „Dat viel wel mee. In het begin van de week minder dan aan het einde. Je hebt altijd wel 's spelers die opgeven. Een speler mag alleen op geven als iemand van het medische team zijn Anton Engels brengt acht praktijken samen door Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 98