Duitse klinieken staan onder druk Primark: Kritische berichten in kledingstukken zijn nep 8 BUITENLAND Met Heidi de bergen in! Volgens critici zijn structurele hervormingen in Duitse zieken huizen veel te lang uitgebleven. Veel klinieken gaan gebukt onder een hoge werkdruk, een gebrek aan personeel, lange wachttijden voor patiënten en een gebrek aan geld. In het rapport wordt de situatie van duizend ziekenhuizen onder de loep genomen. De verschillen per regio zijn opmerkelijk. Zo heb ben ziekenhuizen in deelstaten als Nedersaksen en Baden- Württemberg veel meer proble men dan die in de voormalige Volgens critici zijn structurele hervormingen in Duitse ziekenhuizen veel te lang uitgebleven DDR en in Noordrijn-Westfalen. Volgens het rapport moeten de deelstaten jaarlijks 5,5 miljard eu ro investeren in gebouwen en ap paratuur. Wegens geldgebrek ko men zij nog niet aan de helft van dit bedrag. De opstellers stellen voor om hogere prijzen te bereke nen voor ziekenhuisopnames en om de minst productieve klinie ken te sluiten. In totaal zouden 250 ziekenhuizen met sluiting worden bedreigd. Net als in andere westerse landen woedt in Duitsland een debat over de vraag hoe in een vergrij zende samenleving de gezond heidszorg gefinancierd moet wor den en hoe de zorg kwalitatief op peil blijft. Duitsland is het snelst vergrijzende land in Europa. Dit brengt allerlei gevolgen met zich mee voor de mate waarin mensen een beroep doen op zorg en voor het type zorg dat moet worden ge leverd. Dit jaar geven de verzeke raars 66,8 miljard euro uit aan zie kenhuis-behandelingen en -opna mes. Dat is 2,6 miljard euro meer dan in 2013. Onderzoekers schatten dat deelstaten 5,5 miljard euro per jaar moeten investeren in gebouwen en apparatuur i pharosreizen BOEK NU! Met gratis Zomercheck voor uw auto i^ahu/b mMl..i 8 Jag&n &raMnJ&n euro p.p. zoek boekcode 22268 349 359 469 359 België, da's Franstalig en Nederlandstalig. Heel België? Nee, een kleine groep spreekt Duits. En ze steunen de Rode Duivels. EUPEN - „Natuurlijk zijn wij voor de Mannschaftl Die Rote Teufel!" De twee mannen van de Eupense plantsoenendienst lachen zich een kriek om de vraag voor welk land ze op het WK zijn. Overal in de hoofdstad van de Duitstalige Gemeenschap in België hangen vlaggen, zwart-geel-rode banen. Bijna identiek aan de Duitse vlag, maar het zijn toch echt Belgische driekleuren. De Duitssprekende Belgen in de Oostkantons zijn hartstikke vóór de nationale voetbaltrots de Rode Duivels, vóór het koningshuis en vóór de staat België. Ze willen geen onafhankelijkheid, zoals veel Vlamingen, maar ze zijn wel vóór zichzelf, selbstverstandlich. Bij de laatste verkiezingen eind mei won Pro Deutschsprachige Gemein- schaft (ProDG). Een partij met een regionalistisch karakter: die streeft naar politieke en culturele autonomie op regionaal niveau, maar vindt afscheiding van het moederland een stap te ver gaan. Partijleider Oliver Paasch neemt na vijftien jaar het stokje over van de socialistische minister-presi dent Karl-Heinz Lambertz, bijge naamd Der Kaiser. Want jawel, het Duitse taalgebied heeft met zijn 77.000 inwoners in negen gemeenten zijn eigen rege ring (vier man inclusief de pre mier) en parlement (25 leden). Maandag moet Paasch zich op het Paleis in Brussel bij koning Filip melden om te worden ingezwo ren. In het Duits. „Met Filip praat ik altijd Duits. Hij spreekt het uit stekend. Dat zal wel iets met zijn oorsprong te maken hebben", lacht Paasch op zijn kabinet in de hoofdstraat van Eupen. De Bel gische koninklijke familie stamt af van het Huis van Saksen-Co- burg. Duits is naast Frans en Ne derlands de derde erkende, offi ciële taal in België. Het gebied tussen Aken, de Duit se grens en noord-Luxemburg, net iets groter dan Liechtenstein, ziet er Duits uit. In het centrum van het kleine Eupen zitten maar liefst zeven Konditoreien - brood- en banketzaken waar een koffie met taartje kan worden genoten. Een Ratskeller ontbreekt niet, en in de cafeétjes valt zonder moeite een Kartoffelsalat mit Frankfurter Würstchen te scoren. De plaatselij ke krant heet Grenzecho en de Oostkantons hebben hun eigen publieke omroep, de Belgischer Rundfunk (BRF). Paasch' echtgeno te Heike Verheggen is als BRF-ra- diopresentatrice een lokale be roemdheid. De streek, zegt de mevrouw van de VW, is populair bij Vlaamse dagtoeristen, voor een buitenland- gevoel in eigen land. Wandelaars en wielrenners komen graag naar het natuurgebied de Hoge Venen, dat pal onder Eupen begint, en de Belgische Eifel. De Vennbahn, een Met koning Filip praat ik altijd Duits, hij spreekt het uitstekend 125 kilometer lang fietspad op een oude spoorwegbedding van Aken naar Troisvierges, werd in maart in Amsterdam uitgeroepen tot 'Europese fietsroute van het jaar 2014'. De minister voor Cultuur, Jeugd, Sport en Monumentenzorg van de Duitstalige Gemeenschap (DG), Isabelle Weykmans, kwam de prijs persoonlijk in ontvangst nemen. Weykmans, van de libera le Partei fur Freiheit und Fortschritt (PFF, Partij voor Vrijheid en Voor uitgang), gaat er in het nieuwe ka binet tewerkstelling en wegen bouw bij doen. De DG heeft door de staatshervor mingen die België een federaal ka rakter gaven, een flink aantal be voegdheden. Ze gaan over hun ei gen onderwijsbeleid, gezond heidszorg en sociale zaken. Paasch krijgt financiën, begro ting, internationale betrekkingen, lokale besturen en justitie in zijn portefeuille. Ook de Sozialistische Partei (SP) zit in de coalitie. Zo vredig en welvarend het er toe gaat, was het niet altijd. De Oost kantons zijn in het verleden on der de voet gelopen door Oosten rijkers, Spanjaarden en Fransen en werden in 1871 Duits territo rium. Na de Eerste Wereldoorlog moest Duitsland het gebied als herstelbetaling afstaan aan België. In de Tweede Wereldoorlog an nexeerde Duitsland de gebieden, maar sinds 1945 zijn ze weer Bel gisch. Het gaat er zo goed, dat er geen leeg- maar toeloop is. Het aantal inwoners steeg de afgelo pen twee jaar met tweeduizend. „Vooral jonge gezinnen uit Duits land komen hier", vertelt de 42-ja- rige 'Oli', zelf vader van twee kin deren. De gemeenschap krijgt financiële steun uit Brussel en vult de begro ting aan met eigen inkomsten, on der meer uit het toerisme. Het enige wat ProDG nog wel zou wil len, is een beetje meer autonomie op gebied van ruimtelijke orde ning en woningbouw. Paasch: „Maar wij zijn dankbaar voor de eigen verantwoordelijkheid die we van Brussel hebben gekregen. Het is ons nog nooit zo goed ge gaan." graubünden Teksten met kritiek op de kle dingindustrie, die in kleding stukken van de Britse keten Pri mark waren genaaid, zijn hoogstwaarschijnlijk een hoax. Dat heeft Primark gisteren la ten weten na onderzoek naar de herkomst van de labels. De labels met teksten zijn ge vonden in twee afzonderlijk van elkaar gekochte kleding stukken in Swansea in Wales. Volgens Primark zijn de labels duidelijk afkomstig van dezelf de bron, terwijl de kledingstuk ken door verschillende fabri kanten op verschillende continen ten zijn gemaakt Over de noodkreet om hulp die in een broek in Noord-Ierland werd aangetroffen in een broek van Pri mark, kon de keten nog geen uit spraak doen. Het onderzoek loopt nog. In het briefje is te lezen dat gevangenen worden gedwongen vijftien uur per dag te werken om kleren te maken. Bij het briefje was een identiteitskaart uit een Chinese gevangenis gevoegd. Primark voert het onderzoek uit in het Verenigd Koninkrijk en Chi na. Ex-gezant Vaticaan uit ambt gezet Het Vaticaan heeft zijn oud-am bassadeur in dé Dominicaanse Republiek, de Pool Jozef Weso- lowski (65), uit het priester ambt gezet Wesolowski werd in de Domicaanse Republiek beschuldigd van seksueel mis bruik van kinderen. Hij is daar om in september vorig jaar te ruggetrokken en op non-actief gesteld. Het Vaticaan heeft zijn gedrag onderzocht en er komt een strafproces tegen hem als de kerkelijke sanctie in beroep gehandhaafd blijft. Franciscus wil dat de kerk doortastend op treedt om seksueel misbruik door priesters uit te roeien. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Tientallen Duitse zieken huizen worden bedreigd met slui ting. Dit blijkt uit het Krankenhaus Report 2014, dat deze week werd gepresenteerd. Volgens de opstel lers dreigt voor 16 procent van de klinieken een bankroet. Die schat ting is twee keer hoger dan twee jaar geleden. Zo'n 35 procent van de ziekenhuizen draait met verlies. 1^" AUTOVAKANTIES VAN A N WE Kom heerlijk wandelen rond Bad Ragaz, in de geboortestreek van Heidi. Hier in de regio Graubünden vindt u alles wat Zwitserland zo prachtig maakt, van imposante bergtoppen tot frisgroene almen en lieflijke dorpjes. En wat dacht u van meer dan 615 helderblauwe meren? Wandelt u via het Heidipad en vijf betoverende bergmeren naar de top van de Pizol? Bezoekt u ook Chur, de oudste stad van Zwitserland? Of neemt u een duik in de prachtige Walensee? Het familievriendelijke Parkhotel in Bad Ragaz heeft een grote tuin met terras, restaurant en een sportveld. U verblijft in een twee-/ driepersoonskamer, een vierper- soonskamer of een familiekamer. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (80 cent per gesprek) met zoek boekcode 22268 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet welkomstdrankje 7x viergangendiner, waarvan 1x thema-avond gebruik leenfietsen bezoek aan het Heidi-museum met themawandeling naar Heidi-alm 3x entree zwembad Giessenpark boottochtje op de Walensee (in 2e klasse) van Murg of Unterterzen naar Quinten Prijzen 07/06-30/06 01/07-18/07 19/07-15/08 16/08-29/11 8 dgn Kinderkorting: (bij 2 volbeta- lenden op de kamer) Ot/m 12 jaar: gratis Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-) en kosten Calamiteiten fonds (€2,50) Ook Duitstalige juicht voor België door onze correspondent Petra Janbroers Olivier Paasch, premier Oostkantons LONDEN Vak*ntt*oebt*d nr. VATICAANSTAD VakanttesabM m. 1 wn ZwtttMtend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8