I PZC Tiende Veteranendag MEDIA 23 mmm KIJKTIP zaterdag 13.05 uur Hij heeft feestelijke verto ningen in New York ach ter de rug, en volgende maand is zijn film een week lang in het Bel gische Gent te bezoeken.' In eigen land trok zijn do cumentaire Nieuwe helden - In het hart van de Tour al ruim achtduizend bezoekers naar de bioscoop, wat heel veel is voor het genre. Voor maker Dirk Jan Roeleven (1961) is het succes van zijn film over de jonge Nederlandse wielerploeg Argos-Shi- mano - inmiddels Giant-Shimano - als een avontuur uit een jongensboek. De documentaire, uitgezonden aan de vooravond van de Tour de France, geeft een onthullende blik achter de schermen van de sprintersploeg tijdens de Tour van 2013. In de honderdste editie probeert het team zich in de kijker te fietsen, nadat de ene na de andere wielerheld door doping- biechten van het voetstuk viel. De ploeg bestaat uit renners die - naar ei gen zeggen - niets moeten hebben van do ping. Roeleven volgt de ploeg dicht op de huid en schoot 100 uur aan materiaal, waarvan hij maar 1,5 procent heeft ge bruikt. Gelukkig voor Roeleven presteer de het jonge team uitzonderlijk goed. Met het winnen van de eerste etappe kwam meteen de gele trui, later in de ronde volg den nog drie etappezeges, waaronder de slotrit naar Parijs. Bovendien zijn de renners stuk voor stuk persoonlijkheden. Mensen van wie je als kijker een beetje gaat houden. Zoals het stoere Duitse sprinttalent Marcel Kittel. Hij wordt door zijn moeder via de tele foon haar 'kleine gele bloempje' ge noemd. En de nuchtere John Degenkolb, die bij het zien van de film schrok van zijn eigen gevloek. Roeleven: „Veel men sen vragen me: wat is de waarde van die film voor jou? Ik denk dat het vooral die blik is achter de snelle brillen, helmen en strakke pakken. Stoere renners worden jongetjes." Het idee voor de film ontstond vijfjaar ge leden, toen collega-sportjournalist Nando Boers al het plan opperde samen een film over de Tour te maken. Pas in 2012, in de periode van de dopingbiecht van Lance Armstrong, ging Roeleven er concreet mee aan de slag. Om in aanmerking te ko- Documentairemaker Dirk Jan Roeleven dook wekenlang in het Tour de France-circus rond de Nederlandse ploeg Argos-Shimano. Inmid dels leidt de film een eigen leven. „Dit is een jongensboek." men voor financiering moest hij een film- plan schrijven, waarin het verhaal van de te maken Teledoc-documentaire tot in de tail omschreven moest worden. Hij be grijpt nog steeds niet hoe het mogelijk is, maar de in 2013 gewonnen etappes en de overwinning in Parijs, deed Roeleven al in dat epistel uit de doeken. „Iemand die het vóór inzending las, zei dat niemand zou geloven dat Kittel én de eerste etappe zou winnen en in Parijs nog een keer." Voordien had Roeleven, eindredacteur en maker van Andere tijden sport en werk zaam voor Zembla en Top 2000, de Tour nooit professioneel gevolgd. „Ik ben geen wielerdeskundige." Lachend: „We zaten tijdens de Tour van 2013 in het hotel te eten, toen er een lange, ietwat slungelige man binnenwandelde. Ik vroeg een colle ga of dat ook een renner was. Dat bleek Chris Froome te zijn, Tourwinnaar van 2013." Roeleven denkt dat zijn film mede succes heeft omdat zo veel mensen tegenwoor dig fietsen. Roeleven zelf ook. Hij schreef er het boek De nieuwe Jïets over, waarin hij op zijn nieuwe Cucchiettifiets vanuit Italië naar huis fietst en intussen filoso feert over het leven. „Fietsen is voor mij vrijheid. De eerste keer dat ik serieus fietste, reden we meteen Mont Ventoux op. Ik kwam jankend boven, was heel emotioneel. Je bent zó moe, dat je ziel als het ware van binnen naar buiten wordt gekeerd. In de film zie je hoe Tom Veelers zit te filoso feren dat hij 'uitgemergeld' is omdat hij die twee weken in de Tour zo diep is gegaan. Herkenbaar. Als je zo lang op de fiets zit, lijkt het werkelijk alsof je diep ere ziel naar de oppervlakte komt." ZATERDAG 28 JUNI 2014 De jongensdroom die fietsen heet door Monique Brandt foto Kees Verhoek reageren? media@depersdienst.nl Nieuwe helden - In het hart van de Tour. Donderdag 3 juli op Nederland 2, 21.50 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83