mm r REIZEN 21 Het nationale park van Waterton Lakes in het zuiden van de Ca nadese provincie Alberta is net zo mooi als de bekendere, grote broers Banff en Jasper verder in het noorden. Maar het best be waarde geheim van Zuid-Alberta is de idyllische Crowsnest Pass. Ook al huren we na aan komst in Calgary geen paard maar een glimmen de auto, we voelen ons op de prairie meteen een cowboy. We rijden langs stoere wolkenkrabbers in het centrum van de stad en passeren het stadion in de vorm van een paardenzadel (Saddledome). Zodra we de ringweg af zijn, zien we graansilo's en - zo ver het oog reikt - felgele koolzaadvelden. Rechts in de verte, over de hele breedte van de horizon, de Rocky Mountains. We zijn op weg naar het voor ons onbekende zuiden. Na twee uur arriveren we in de Crowsnest Pass, de kilometerslange vallei die de poort vormt tussen de prairie en de Rocky Moun tains. Als je over deze weg doorrijdt, kom je vanzelf in Vancouver. Meteen bij binnen komst doemt aan weerskanten van de weg een tientallen meters hoge muur van rots blokken op. Langs de kant van de weg een bord: 'Canada's deadliest rockslide'. In 1903 brak onverwacht een enorm deel van de naastgelegen Thrtle Mountain los en be groef de hele vallei, inclusief een deel van het dorp Frank. Tachtig mensen kwamen om onder negentig miljoen ton kalksteen. Onze cabin in Bellevue ademt, net als het hele dorp, een nostalgische sfeer. In het knusse mijnwerkershuisje hangen geweien aan de muur, een opgezet hert staat naast de piano. De geur van verleden vermengt zich hier met frisse berglucht. De Crowsnest Pass is een idyllische vallei waar majestueuze bergen uitsteken boven golvende, met bossen begroeide heuvels. Vijf dorpen, waaronder Bellevue, liggen er verspreid. Alle hebben ze hun bestaans recht te danken aan de kolenmijnen. Er is na sluiting van de laatste, in het begin van de jaren tachtig, nooit meer een levendige industrie voor in de plaats gekomen. Massa toerisme is in geen velden of wegen te be kennen. Zelfs de meeste Canadezen ken nen deze vallei niet. Het klopt dat de vallei in sommige kringen bekendstaat als quad- en sneeuwscootermekka. Ook natuurlief hebbers uit de regio houden van de Crowsnest Pass - er liggen honderden kilo meters wandel- en mountainbikeroutes. Maar veel moeite om die in de buitenwe reld te promoten, wordt niet gedaan. Of dat de inwoners veel kan schelen, be twijfelen we. Vooruitgang lijkt hier wel een lelijk woord. Overal slingeren resten uit de hoogtijdagen van de mijnindustrie rond. Een paar jaar geleden is het histori sche centrum van één van de grootste dor pen in de pas, Coleman, in zijn geheel tot monument verklaard. Ook de bekendste sa loons Rum Runner en Pure Country teren op de nostalgie van de pioniersjaren. De enige in het oog springende modernise ring is dat de moderne cowboy zijn paard heeft ingeruild voor een pick-up. Nergens anders sta je vanaf de prairie zo abrupt tussen de pieken van de Rockies als bij Waterton Lakes. Al in 1895 was dit een reden het gebied aan de grens met de Vere nigde Staten tot nationaal park uit te roe pen. De landsgrens loopt dwars door het meer. Wij blijven in Canada en verkennen de paradijselijke omgeving. Te paard heb je een grote kans wilde dieren te zien. En in derdaad, we hobbelen nog maar een half uur over beboste berghellingen en door kreekjes en struikgewas als we op 50 meter afstand een beer met jongen ontwaren. Ze zien ons, maar eten onverstoorbaar door. Even later kijken we vanaf een heuveltop over het meer uit, met op de voorgrond het compleet houten hotel Prince of Wales, er achter het dorp van Waterton en rondom de machtige bergen. Een plaatje dat zich voor altijd vastzet op ons netvlies. Of zoals ze dat hier zeggen: picture-perfect. Duizenden jaren joegen prairie-indianen hier op bizons door hele kuddes over een klif het ravijn in te jagen, waardoor ze te pletter sloegen. De traditie verdween met de komst van de blanken. Zij namen paar den mee, wat de jacht vergemakkelijkte. De klif is een heilige plek voor indianen, waar ze regelmatig ceremonies houden. Een andere bijzondere plek voor indianen is Writing-On-Stone Provincial Park. De enorme geul, die als een snee in het droge prairielandschap ligt, wordt begrensd door kalkstenen kliffen en hoodoos (aardpirami- des) waarop duizenden jaren oude rotsteke ningen staan, de mooiste van Noord-Ame- rika. De laatste jaren wordt naarstig ge zocht naar een manier ze te beschermen te gen erosie. Want zonder ingrijpen, zijn ze binnen honderd jaar verdwenen. Op de terugweg over de prairie komen we door Lethbridge, een dorp waar veel Neder landse immigranten wonen. We passeren winkels als The Wooden Shoe en Neder landse kerken. Als we bijna weer in de Crowsnest Pass zijn, slaan we af. Richting Calgary, road 22. De weg die de bijnaam Cowboy Trail heeft, kronkelt door de foot hills van de Rocky Mountains. We zien enorme ranches waar boeren in cowboy outfits vee bijeendrijven. Te paard, welte verstaan. Alsof we over de filmset van een western rijden. Dat zou overigens zomaar kunnen, want deze heuvels zijn vaak als de cor gebruikt door Hollywood-regisseurs. De zon verdwijnt langzaam achter de ber gen en zet de lucht en omgeving in een ro- ze-paarse gloed. Een perfect eindshot. CANADA WAAR EN WAT ZATERDAG 28 JUNI 2014 Tussen en pieken I Waterton Lakes National Park is een prachtige plek om paard te rijden, foto's Imco Lanting door Imco Lanting I Tijdens een boottocht op Waterton Lake pas seer je de grens met de Verenigde Staten. I Duizenden jaren oude rotstekeningen in Writing-On-Stone Provincial Park. Vancouver HBI, Crowsnest Pass VERENIGDE STATEN Ottawa nfographic DPd KLM vliegt in de zomermaanden dagelijks rechtstreeks van Amsterdam naar Calgary: www.klm.nl. Overige websites: www.travelalberta.com; www.cnplive.ca (Crowsnest Pass); http://bit.ly/1IKwRV0 (Waterton Lakes); www.alpinestables.com (paardrijden in Waterton); www.head-smashed-in.com; www.albertaparks.ca (Writing-On-Stone).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81