Beleef Canada L REIZEN 19 W -/V i v ;n. iet ran >- aar de /eel ar- :oek r bij laar zo- in- ach- an- om be- jken. erin- gen aan heb, of denk te hebben. Dat maakt eigenlijk niet uit. Een sentimental journey langs de vakantiebestemmingen uit mijn jeugd. Het Gardameer, waar ik in Pe- schiera de visjes weer wil zien in het wa ter van het haventje. De Ardèche, om naast het graf van mijn oude vriend Paul uit te kijken over de Eyrieux, die kronkelt door de bergen. Eten in het restaurant Hu- bert Serre in Les Ollières. Canyelles Petites bij Rosas aan de Costa Brava, waar de ado lescentie maar nauwelijks in de glazen bier en sangria paste. En Augsburg en Ulm, de favoriete tussen stops van mijn ouders op weg naar Oosten rijk. Toen nooit leuk, maar nu heb ook ik de leeftijd om het te waarderen. Hotel Cas- tel Mouisson, vlak onder Avignon. Zo veel jaren vaste prik, tot ik meende er per vlieg tuig overheen te moeten snellen. Venetië, Florence, Sevilla, Lissabon, Lyon, Cadaques, Collioure, Conil de la Frontera. Tjongejonge, dat wordt nog een hele opga- Onlangs heb ik me voorgenomen alle vakanties die mij nog zijn gegund, bewust in het teken van het sentiment te plaatsen ve. En nu heb ik er nog maar vijf minuten over nagedacht. Geef me even de tijd en ik kan een heel mensenleven vullen met mijn sentimentele reizen. Toch moet ik er iets mee. Want elk jaar vlak voor de zomer wanneer de dagen kor ter worden, krijg ik sterker het gevoel dat ik niet nog iets nieuws moet ondernemen. Nergens voor nodig. Wanneer was ik nou het gelukkigst? Tja, vroeger, geloof ik. Maar kwam dat door de vakantiebestem ming of doordat ik toen nog onbekom merd naar een eindeloze toekomst kon uit zien? Dat ga ik vanaf nu dus ontdekken. El ke volgende vakantie naar een bestem ming uit mijn verleden. Hoe zal ik het aan pakken? Chronologisch of maak ik een wil lekeurige top tien? Waarheen ga ik eerst het zonlicht achterna? Ik heb er even over nagedacht, maar ik kan niet kiezen. Misschien ligt er te veel in het verleden om her te beleven. Ik voel het al, besluiteloosheid grijpt me naar de keel. Het plan staat nog niet op papier of ik be gin al te twijfelen. Want hoe vaak is het me niet gebeurd dat een herhalingsbezoek uitloopt op een fiasco? Omdat de zee hele maal niet zo blauw blijkt, het uitzicht toch niet zo mooi is en de sardientjes op het strand eigenlijk niet te eten zijn. Nou goed, ander plan. Ik bewaar de mooie herinneringen en laat ze niet verpesten door nieuwe. Dit jaar zal ik de oprukkende duisternis niet proberen te ontlopen. Ik blijf gewoon thuis, voor de afwisseling. Gaat u maar fijn naar het zuiden, samen met de zon. Dan spreken we elkaar over twee maanden wel weer en zien We dan wie het bruinst is. Fijne vakantie! E 4c -Zwitserland, foto PR Glasi Hergiswil Ook Zwitserland heeft nog zijn niet al te druk ke plekjes. Hergiswil bijvoorbeeld, een rustig vakantieplaatsje dicht bij Luzern, omgeven door bergen en aan de oever van het Vierwoud- stedenmeer. Een ideaal startpunt voor wande lingen naar de Pilatus of voor boottochten op het meer. Hoogtepunt is Glasi Hergiswil (www.glasi.ch), een van de oudste glasfabrie ken van Zwitserland. Daar wordt glas nog met de hand gemaakt, wat bezoekers ook van dicht bij kunnen zien. Verceuil- r' savo \1p :or1e ""*5 Gotthardpas De Gotthardstrasse loopt oorspronke lijk van Altdorf tot Biasca. Met tussen Andermatt en Airoio toen de pas en nu de tunnel. De bergweg is nog steeds toe gankelijk. Ga bij Gösschen, of - om de file voor de tunnel te mijden - al eerder bij Altdorf of Erstfeld, de Ai af en dan ouderwets naar boven over een goede tweebaansweg. Geniet van de vele ver gezichten. Doe - met de nodige fantasie - wat de Longobarden in 569 deden. Toen eeuwen later de bergroute steeds belangrijker werd vonden drie kantons dat zij zich gezamenlijk moesten verde- digen tegen vreemdelingen. Uit dit ver bond groeide later weer Zwitserland. Op de top (2.100 meter) kun je naar twee musea: het nationaal St. Gotthard mu seum waar de geschiedenis van de pas wordt belicht en naar Sasso San Gottar- do, museum in de rotsen met multime diale exposities over onder meer water, klimaat en landschap. Monte Generoso In de buurt van het meer van Lugano liggen de dorpjes Melide en Mendrisio, met daartussenin Monte Generoso. In Melide ga je natuurlijk naar Swissminiatur (www.swissminiatur.ch), het Zwitserse Madurodam. In Mendrisio vind je sporen uit de neolithische en Romeinse tijd. Ook kun je daar rode merlot- wijn proeven of goedkoop shoppen in FoxTown Factory Outlet (www.foxtown.ch). Monte Generoso (1.704 meter), sinds 1867 een toe ristische bezienswaardigheid, herbergt veel inte ressante geologische vondsten. Bellinzona Na de pas even planken tot Bellinzona, hoofd stad van het kanton Ticino. Italiaans sprekende stad, waar iedereen aan voorbij zoeft. Ten on rechte, want deze oude cultuurstad verdient meer. Bezoek eens de oude binnenstad, met on der meer versierde patriciërshuizen en fraaie kerken. Op zaterdag worden op de markt regio nale producten en lekkenijen verhandeld. 1969 2079 Rondreizen 15 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/canada of bel 0900-9697 ZATERDAG 28 JUNI 2014 lij e De column van Derk Bolt is begin september weer terug. Glasi Hergiswil, i; een|an de oudste J d glasfabrieken van Logeertip: www.pilatushotel.ch (Seehotel Pilatus, autobaanhotel in Hergiswil) Zeil.am See Pavie Alexandrie m. ordenone Trevise "'"W' Logeertip: www.gottardo-sud.ch (Motel Gottardo Sud, autobaanhotel in Piotta) Info: www.andermatt.ch/en/erlebnisse/ museen irovit Een van de drie machtige vestingwerken, die behoren tot de best bewaard gebleven middeleeuwse burchten van Zwitserland en op de werelderfgoedlijst van Unesco staan, foto Andrew Bossi Info: www.mendrisiottoturismo.ch Logeertip: www.youthhostel.ch/en/hostels/bellinzona (jeugdherberg Bellinzona) Info: www.bellinzonaturismo.ch Rondreis Canada Rocky Mountains Ontdek tijdens deze rondreis alle highlights van West-Canada, zoals Calgary en de nationale parken Jasper en Banff. Klantbeoordeling 8,2. Inclusief NL-spr. reisleiding en park-entrees Zie: Kras.nl/36239 Fly-drive Canada Compleet Prachtige rondreis per huurauto, met West- én Oost-Canada. Inclusief binnenlandse vlucht. Niagara Falls, Montréal, Toronto, Calgary, Jasper en Banff National Park en méér Zie: Kras.nl/36346 15 dagen v.a. 24 dagen v.a. 1 100% vertrekgarantie Prijzen p'p. o.b.v fj«ii'Só»»enéxtlusir>frp')«>rwprtngslws«'ri en Calamlteltehfonth.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79