PZC 2 3 vakantie-uittocht Van het gas op de Gotthard-route SPANJE Spanje heeft twee enclaves in Noord-Afrika, Melilla en Ceuta. Ze liggen 440 kilometer uit elkaar en bieden de kans om, startend in Malaga, een roadtrip te maken. Ter land, ter zee en in de lucht: twee continenten, verbonden door de Middellandse Zee. rondvliegende roofvogels. Na 5 kilometer bereiken we via Punta Blanca Benzü. Het blijkt een dorp aan het einde van de we reld, met een mosgroene moskee en Cafe- tin Müsica, een alcoholvrije dorpskroeg. De waard blijkt familie in Nederland te hebben en we spoelen er een kippasteitje weg met cola. Als we later nog maar amper een duim heb ben opgestoken om terug te liften naar de stad, stopt José Ismael al. De leraar is derde generatie Ceuti en vraagt of we willen ka jakken. De volgende dag roeien we met hem om de metersdikke stadswallen heen, die Ceuta al sinds 1415 eerst in Portugese en vanaf 1668 in Spaanse handen hielden. Het water ten noorden van het smalste deel van Ceuta is zo'n 10 graden kouder dan het water ten zuiden. Daar vormt La Ribera een uitnodigend en aangeharkt strand; rieten parasols houden de felle zon tegen. Wij moeten echter weer de grens over naar het Marokkaanse Tanger, waar het vliegtuig naar Amsterdam wacht. WAAR EN WAT Het vliegtuig heeft nog geen drie uur nodig om Malaga te bereiken. Na een nacht in het nabijgelegen Torre- molinos begint de reis pas echt als we aan boord gaan van de Juan J. Sister. Na een kleine acht uur meren we aan in Melilla, een van de twee Spaanse enclaves in Noord- Afrika. Paspoortcontrole is er niet, je blijft immers binnen de Spaanse grenzen. Dat wordt al snel duidelijk als Real Madrid in de spannende Champions League-finale stadgenoot Atletico verslaat: toeterende au to's met wapperende vlaggen uit het raam rijden rondjes op het Plaza de Espana, het centrum van Melilla. Zondags schijnt de zon volop en de Paseo Maritimo Francisco Mir Berlanga, die met driekwart cirkel de Middellandse Zee om armt, nodigt uit de kustlijn af te lopen. Op het strand wordt gevoetbald door de man nen. Vrouwen zijn óf volledig ingepakt tot een hoofddoek toe óf ze genieten in bikini van zon en zee. Meer landinwaarts is de na bijheid van Marokko voelbaar. Mannen in djellaba's spelen met kralenkettingen in de schaduw. Op de stoep worden grote bos sen verse munt voor in de thee verkocht. Wat architectuur betreft, heeft Melilla na Barcelona de meeste gebouwen in moder- nismo-stijl. Architect Enrique Nieto is ver antwoordelijk voor veel gebouwen, waaron der de synagoge. Parque Hernandez, op een steenworp afstand van de synagoge, is een stads-oase met bijzondere palmen en bloemen. Het plaveisel is een mozaïek van tegels die samen een golfpatroon vormen. Meisjes in roomwitte jurken hebben hun eerste communie gedaan. Families lopen naar het restaurant om dat te vieren. Zodra we de grens over zijn, verandert al les. Op internet was niet te vinden hoe je van Melilla naar Ceuta, die andere Spaanse enclave, moet reizen. Dus staan we al vroeg in Nador, de eerste stad aan Marok kaanse kant, waar het een uur vroeger is dan in Melilla. Een jongen wijst ons de bus die via Al Hoceima naar Tétouan rijdt, langs de Middellandse Zee en door het Rif gebergte. Na zestien uur passeren we de grens van Ceuta. Volgens de Griekse mythologie zaten Euro pa en Afrika ooit aan elkaar vast. Hercules trok ze uit elkaar en creëerde zo de Straat van Gibraltar, met twee zuilen aan elke kant: de rots van Gibraltar in het noorden, Monte Hacho in het zuiden. Wie nu op die bergtop staat, ziet de opening die de Mid dellandse Zee van de Atlantische Oceaan scheidt én Afrika en Europa in één blik. De volgende dag willen we naar Principe, de Spaanse wijk in Ceuta, bekend van de gelijknamige tv-serie. Principe is een wijk vol gekleurde huizen. Ilias, een student die we in de bus ontmoeten, leidt ons graag rond. Iedereen kent en groet iedereen, mos keeën staan er op elke hoek en het percen tage werkelozen moet hoog zijn, gezien het grote aantal hangmannen. Behalve mos lims, christenen en joden kent Ceuta ook een hindoe-gemeenschap. Elke werkdag om half elf 's ochtends gaan de gelovigen naar de tempel voor een korte dienst. Zoals Nicha Chandirama, een vrouw van middel bare leeftijd, die al haar hele leven in Ceuta woont, maar toch liever Engels spreekt. Elke dag gaat ze naar de tempel om hindoe goden als Ganesha - de god van kennis en wijsheid, met een olifantenkop - te eren. Aan het eind van de middag besluiten we de kust in westelijke richting te volgen; het is een pad met om de zo veel meter infor matieborden over geschiedenis, flora en f m Reize M* Met de Juan J. Sister naar de Spaanse encla ve Melilla in Noord-Afrika. foto's Joost Brantjes door Joost Brantjes van de overkant Ceuta, bekeken vanaf Monte Hacho. Melilla ligt op 2.550 kilometer van Utrecht Wil je beide enclaves bezoeken en aanko men per boot, dan biedt Vueling de moge lijkheid van een open-jaw ticket. Heenvlie- gen op Malaga, terug vanaf Tanger. Zonder boot vlieg je voor Melilla naar Nador, ook met Vueling: www.vueling.com. Meer informatie over Spanje en de encla ves: www.spain.info/nl; www.melillaturis- mo.com en www.destinoceuta.com. Atlantische Oceaan Rabat I Gibraltar 0 Alboranzee Melilla MAROKKO Het centrum van Melilla.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77