Statiegeld niet afschaffen, maar uitbreiden De regering is bereid, onder voorwaar den, verplicht statiegeld af te schaffen. Statiegeld is echter de beste manier om optimaal hergebruik te bereiken. SPECTRUM 15 J _jL Staatssecretaris Mansveld heeft besloten om het statie geldsysteem nog een jaar langer in stand te houden. Producenten lukt het name lijk nog steeds niet om pvc-verpakkin- gen uit de supermarkt te bannen. Ook als deze afspraak volgend jaar wel ge haald zou worden, is er alle reden om ons te herbezinnen. Het statiegeldsys teem is zowel qua inzamelresultaat als recycling-kwaliteit superieur aan het als alternatief aangedragen Plas- tic-Heroessysteem voor de inzame ling van kunststofafval. Daarom kan het statiegeldsysteem beter ook wor den uitgebreid met kleine flesjes en blikjes. In het Nederlandse Eerbeek is een slimme supermarktondernemer, die niet alleen grote petflessen inzamelt, maar ook kleine flesjes en blikjes. Klanten krijgen hierbij 'statiegeld' in de vorm van korting. Deze actie is een succes. Klanten zijn tevreden met de korting, de ondernemer is tevre den met de klandizie en de gemeente is tevreden doordat er aanzienlijk min der zwerfvuil op straat ligt. Een drie dubbele win-winsituatie! Staatssecretaris Mansveld kiest echter voor een heel andere lijn. Zij wil het statiegeldsysteem afschaffen. Ter com pensatie van de afschaffing is twee jaar geleden afgesproken dat de inza meling en recycling van kunststoffen via het Plastic-Heroessysteem zou ver beteren. Er is in 2013 meer ingezameld (ruim 100 kiloton in totaal), maar als je hiervan het deel neemt dat echt her gebruikt kan worden, is het doel (90 kiloton) bij lange na niet behaald. Een tweede afspraak was dat al dit plastic afval zo hoogwaardig mogelijk zou worden hergebruikt. Voor het praktische toezicht erop is dit terugge bracht tot eisen aan het sorteren van afval. Dit zegt natuurlijk niets over de kwaliteit van het hergebruik. Er zijn ook nog geen definities voor hoogst haalbare doelen voor preventie en re cycling vastgesteld. Kortom, er is genoeg reden om je af te vragen of inzameling via Plastic Heroes wat betreft petflessen wel een goed alternatief is voor het statiegeld systeem. «De regering kan beter stoppen met het volgen van de lobby van enkele bedrijven Waarom zouden we een goed wer kend systeem als statiegeld eigenlijk afschaffen? Het is juist zeer effectief. Meer dan 95 procent van de flessen komt retour. Bij inzamelsystemen voor gemengde plastics wordt hoog uit 60 procent ingezameld. De rest wordt verbrand met het restafval. Statiegeld is ook goedkoop en effi ciënt, want de flessen kunnen mee te rug met de vrachtwagens die de super markten bevoorraden. Tenslotte draagt het systeem bij aan een echte circulaire economie, petflessen via het statiegeldsysteem kunnen veel hoog waardiger worden gebruikt. Het mate riaal is daardoor in euro's tot drie keer zoveel waard als het plastic dat is inge zameld via Plastic Heroes. Het is dankzij statiegeld nu al moge lijk om nieuwe flessen te maken die voor 100 procent uit gerecycled mate riaal bestaan. Via Plastic Heroes is dit onmogelijk. Zelfs de huidige eis van 25 procent hergebruik van gerecycled plastic in voedselverpakkingen wordt niet gehaald, omdat de kwaliteit on voldoende is. In de afgelopen jaren heeft het ge bruik van kleine petflesjes een grote vlucht genomen. Dit veroorzaakt veel zwerfafval. De staatssecretaris gaat, na aandringen uit de Kamer, eindelijk be kijken hoeveel zwerfafval er op straat ligt. Er zijn schattingen dat het de sa menleving 250 miljoen euro per jaar kost om al het zwerfafval op te rui men. Producenten vergoeden de ge meenten slechts 20 miljoen euro. De belastingbetaler betaalt dus de reke ning van de medeburgers die slordig zijn met hun afval. Beter is het dit probleem bij de bron aan te pakken en de inzameling te ver beteren. Waarom gebruiken we geen beproefd systeem: statiegeld. Veel lan den, zoals Duitsland, zijn ons met suc ces al voorgegaan en hebben statie geld ingevoerd op kleine flesjes en blikjes. De regering kan beter stoppen met het volgen van de lobby van enkele be drijven die het statiegeld willen af schaffen. Een echte held kiest voor sta tiegeld. Schaf daarom statiegeld niet af, maar breidt het uit met flesjes en blikjes. 'ébmbmêêuêmmmêêêmjêm^ ü9ü! ii - -;n 11 ai li niet gek en weten best dat er iets loos is. Het is daarom niet meer dan rede lijk dat ze ook meebetalen als er iets mis gaat. Met ketenaansprakelijkheid is bijvoorbeeld de inzet van illegalen via malafide uitzendbureautjes in de tuinbouw in één klap verholpen. En laten we onder ogen zien dat ook wijzelf vaak die anderen zijn die be wust een extra risico nemen om bij voorbeeld te profiteren van lagere prij zen. Goedkoop is duurkoop is in dit verband een bekend spreekwoord. Die keuze is niet per se slecht, want keuzevrijheid is een groot goed, maar dan moeten we achteraf niet klagen als er iets mis gaat. Meer dan het telkens na incidenten te besluiten tot tijdelijk extra symbo lisch toezicht (en andere dure veilig heidsmaatregelen), moet de overheid daarom terug naar haar kerntaak. Dat is het zorgvuldig vormgeven van de kaders waarbinnen ondernemers in de samenleving kunnen werken. Ook in zulke zorgvuldig vormgege ven systemen zullen echter ongeval len blijven plaatsvinden. Ook in Frankrijk stort wel eens een gebouw in, bijvoorbeeld. Maar incidenten mo gen dan geen aanleiding zijn tot pa niekvoetbal. Overigens heeft minister Blok van Wonen en Rijksdienst eind vorig jaar besloten het Franse systeem van 'geen bouwtoezicht' tenminste in te voeren voor de woningbouw. Dat is een klein stapje in de goede richting. ZATERDAG 28 JUNI 2014 door Carla Dik-Faber ©reageren? opinie@depersdienst.nl Aarau Kunsthistorica Carla Dik-Faber is Tweede Ka merlid namens de Christen- Unie. Zij heeft onder meer volksgezond heid en milieu in haar porte feuille. Eerder was zij lid van de Provinciale Staten van Utrecht en ge meenteraadslid in Veenendaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75