'De pijn zat in de torenspits' 'Mooiste carillon van Nederland' De restauratie van het aan de Markt in Veere blik achter de steigers. oude stadhuis vordert. Een 2 SPECTRUM reportage vormig waren. De leistenen hebben nu allemaal één kleur, een beetje zwart-blauw, niet ook de wat roze-paarsachtige die bovenin lagen." Faasse toont zich tevreden over de vooruitgang en verwacht dat voor de bouwvak de steigers rond de torenspits verdwij nen. In oktober moet het gehe le pand weer zichtbaar zijn. Restauratiespecialist Boaz Brom van bouwgroep Peters: „Dan kunnen we de laatste dingen aanpakken, zoals het ijzersmeedwerk van de trap. Daar staat nu een deel van de stei gers op. Ook het metselwerk aan de onderkant van het pand kunnen we dan nog doen. Brom is vanuit de bouwgroep de projectleider van de restauratie. „Het is een rijk monument, met veel versiering en details. Prachtig." Hij wijst bijvoorbeeld naar de eiken beelden die de torenomloop ondersteunen. Eén ervan werd op nieuw gemaakt. Faasse vult aan: Van de natuur stenen leeuwtjes op de dakkapellen zijn er ook drie vernieuwd." Hij geniet met volle teugen. „Dit maak je echt maar één keer in je carrière mee." De torenspits van het stadhuis her bergde een onaangename verras sing. Toen windvaan, bekroning en vervolgens de loden bedekking van de 'ui' van de toren eenmaal verwijderd waren, kwamen de gaatjes in het hou ten skelet naar voren. Talloze gaatjes, toegebracht door boktorlarf en meelworm. De schade bleek dermate groot, dat de gehele houten spits begin dit jaar werd verwijderd. Johan Faasse van de ge meente Veere: „Dat was echt een forse tegenval ler. We zagen de omvang van de schade pas toen het lood tot aan de dakkapelletjes in de ui was verwijderd. Dat had niemand verwacht. Het was ook niet zichtbaar tot die bedekking eraf was. Ia, de pijn zat echt in de torenspits." Het stadje Veere hield twee keer de adem in; bij het verwijderen van de spits en bij het terugplaat sen. Een spectaculaire actie per hoogwerker. In de werkplaats is een exacte kopie van de spits ge maakt van eikenhout. Boaz Brom, projectleider namens het bouwbedrijf, vertelt dat er 'traditio neel is nagebouwd'. „Dat betekende pen-en- gat-verbindingen en het gebruik van toognagels. Dat is de 'spijker' van vroeger." In maart was de kopie gereed en op 26 maart werd de nieuwe spits teruggeplaatst. Het werk is tot aan de omloop een heel eind klaar volgens Faasse. „De steigers rondom de toren gaan naar verwachting voor de bouwvak weg. Dan kan Veere weer genieten van het volle zicht op de markante toren." De buren van het belendende pand keren vol gens de gemeente niet meer terug in hun huis. Zij verhuisden vlak voor de restauratie begon. Een deel van de steigers staat in hun tuin en op het huis. Faasse: „In het huis staan ook de 'stem pels' om het gewicht van de steiger op te vangen en te zekeren. De Stichting Hendrik de Keyser zal denk ik een nieuwe huurder moeten zoeken." Hij weet het zeker; het carillon van het oude stadhuis in Veere is 'het mooiste dat er in Nederland hangt'. Arie Abbenes is een caril lonman in hart en nieren. Oud-docent aan het Brabants Conservatorium in Tilburg, de Indiana University School of Music in Bloomington, de Hogeschool voor de Kunsten in Amersfoort (voormalige Nederlandse Beiaardschool) en oud-stadsbeiaardier van Utrecht. Hij geeft adviezen bij onder meer restauratie van carillons. Zo ook in Veere, tot zijn grote genoegen. „Het is een topinstrument. Leuk om aan te werken." De 47 klokken en het klavier werden vorig jaar uit de to ren gehaald en nagekeken en opgeslagen bij Klokkengiete rij Eijsbouts in Asten. Piet van Lieshout van de gieterij: „Een complete restauratie was niet nodig. We hebben de bedrading nagekeken en de klepel van een klok vervan gen." Van Lieshout is nu in de toren bezig met het inrege len van de bedrading van de klokken, onder supervisie na tuurlijk van de specialist. Ook de gewichten voor de wij zers van het uurwerk worden opnieuw ingesteld; één voor de half-uur-slag en een ander voor het hele uur. Een klus die overigens niet meer handmatig gebeurt maar elektro nisch. Eén van de andere medewerkers pakt een gewicht en roept naar boven: 'Hier komt het half uur Piet Abbenes: „De opstelling is nu zoals ik het me voor de geest had. Ik heb geprobeerd de klokken volgens de oude opstelling terug te hangen. Bij de vorige restauratie is die opstelling veranderd waardoor je niet goed meer bij de klokken kon voor onderhoud. De mechanische speeltrom- mel, die speelt als de beiaardier dat niet doet, is rechtgezet. Die stond wat scheef waardoor melodieën niet echt even wichtig klonken." Lachend: „Het was op het laatste meer van 'raad het lied, want u verstaat het niet'. Maar het gaat goed hier." Hij werpt een laatste blik op de klokken voor hij afreist naar zijn volgende klus. Veere redt het wel. elukkig hangt 'r een ploatje', verzucht een passant met Bra bantse tongval luidop. Hij slentert langs het oude stad huis op de Markt in Veere. Het monumentale gebouw wordt al sinds oktober vorig jaar aan het zicht onttrokken door steigers en doek. De restauratie van het rijksmonument is in volle gang. Slechts een levensgroot spandoek toont de parel van Veere nu in volle glorie. Een zwaar beschadigde parel. Heftig aangevre ten door boktorlarf en in diens kielzog de meel worm. Met name het houtwerk van de toren spits moest het ontgelden. Daar begon de restau ratie vorig jaar dan ook. De subsidie van 750.000 euro van de provincie gaf het laatste zetje voor de gemeente Veere om tot de ingrijpende op knapbeurt over te gaan. Een project van maar liefst 1,5 miljoen euro. Maar door de enorme schade aan het hout van de torenspits, is daar nu al 1,3 ton bij gekomen. Het metselwerk wordt fors onderhanden geno men. De voegen zijn grotendeels uitgekapt. Het leistenen dak wordt nu compleet vervangen. Saillant detail: de Duitse bedekking maakt volle dig plaats voor een Engelse variant. Projectleider Johan Faasse van de gemeente Veere: „Die zijn iets dunner maar wel dichter van structuur. We leggen bewust vier verschillende maten neer, omdat de leistenen die er lagen ook niet gelijk- De bedrading van het carillon wordt nu ingeregeld. Stadhuis uit de doeken De rok en ui van de toren. door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62