k. balderman.nl bijstand in aanmerking BINNENLAND 5 499,- m Veel Nederlanders somberen over de toekomst van de zorg. Hoogleraar Anna Nieboer kijkt daar niet van op. WINNAAR ZOOVER - i M- m ïi r* 10 dagen Levico Terme Dolomieten 12 dagen rondreis Kroatië Makarska rivièra 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Saas Grund Zwitserland 8 dagen Lovran de Rivièra van Opatija Vertrekdata: 14juli/25 aug 8,29 sept Vertrekdata: 4,18aug/ 15,29sept/ 15 okt Vertrekdata: 14, 28juli4, 25 aug/ 8,22 sept 6 okt Vertrekdata: 21 juli/25 aug/ 8, 22 sept 6 okt Vertrekdata: 7,14,21,28 juli 111, 18. 25 aug 1,8,15,22, 29 sept/6,13 okt Kabinet: Rechters mogen strenger zijn Rechters krijgen van het ka binet de mogelijkheid zwaar dere straffen uit te delen aan verdachten die in een zaak meerdere misdrijven hebben gepleegd. Nu kan de rechter in zo'n geval maar één straf opleggen: de maxi mumstraf die op het zwaar ste delict staat. Dat kan met de helft van het maximum worden verhoogd, bepaalde de ministerraad gisteren. AH waarschuwt voor WK-hamsters Albert Heijn waarschuwt dat haar WK-hamsters een gevaar kunnen opleveren voor kinderen jonger dan 3 jaar. Het kleefstickertje aan de achterkant kan gemakke lijk loskomen en kinderen kunnen dat inslikken. Aan geraden wordt het stickertje te verwijderen. Dat geldt voor alle 23 uitvoeringen die de supermarkt sinds 2 juni weggeeft bij de kassa. Carbidschieten is nationaal erfgoed Carbidschieten komt op de nationale erfgoedlij st te staan. De traditie, waarbij het deksel van een melkbus wordt weggeschoten met be hulp van carbid, en die in Oost-Nederland in zwang is, komt als vijftigste op die lijst. Dat meldde het Neder lands Centrum voor Volks cultuur en Immaterieel Erf goed gisteren. Nederlands-Duitse oliepijplijn afgetapt Een 583 kilometer lange Ne derlands-Duitse oliepijplijn is waarschijnlijk afgetapt. De politie heeft in een wijk in Keulen een tapinstallatie en een 10 meter lange slang aangetroffen waarmee brandstof uit de pijpleiding zou zijn afgetapt. De leiding, die 2 meter onder de grond loopt, is gerepareerd. De om vang van het incident is nog onduidelijk. druk van de gedoogpartijen D66, Christenunie en SGP geschrapt. Dat betekent niet dat verdere aan- I scherpingen van de bijstandsre- gels zullen uitblijven. Vooral de VVD lanceert onvermoeibaar plannen om de toegang tot een uitkering te beperken. De trend is Er was het plan om mensen pas een uitkering te geven nadat ze vier weken hadden gesolliciteerd duidelijk gericht op verdere beper king van de bijstand. Het verzet daartegen komt nauwelijks van de grond, ook al vindt de SP dat het kabinet bijstandsgerechtigden als 'criminelen' ziet en spreekt de Bijstandsbond van 'bijstand-bas- hing'. Andere partijen kijken vooral naar de cijfers. De Nederlandse be volking groeide vanaf 1999 met ruim één miljoen mensen. Het aantal bijstandsuitkeringen is ech ter, ondanks de recente crisis, net zo hoog als vijftien jaar geleden: zo'n 400.000. ROTTERDAM - Nergens in Europa maken mensen zich zo veel zor gen om de gezondheidszorg als in Nederland. „Dat is niet verwon derlijk, want er verandert veel", zegt Anna Nieboer. Maar volgens de Rotterdamse hoogleraar so ciaal-medische wetenschappen is er meer mogelijk dan mensen nu nog zien. „We zitten in een over gangsperiode die onvermijdelijk is, en menigeen voelt dat als een verlies van het recht op zorg. Maar zo is het niet. We zullen ze ker meer zelf moeten gaan rege len, maar we worden echt niet aan ons lot overgelaten." Volgens onderzoek van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) zien burgers de gezond- We zullen zeker meer zelf moeten regelen, maar we worden niet aan ons lot overgelaten heidszorg steeds vaker als belang rijkste maatschappelijk probleem. Dat sluit aan op de uitkomsten van de recente Eurobarometer, waarin Nederlanders op dit punt het hoogste scoren van alle Euro pese landen. Volgens het onder zoek, dat zich uitstrekt over de af gelopen zes jaar, vinden drie van de vier Nederlanders dat de rege ring meer geld moet besteden aan de zorg. „Ik begrijp dat heel goed", zegt Nieboer. „Maar we ge ven relatief al veel uit aan gezond heidszorg en het wordt onbetaal baar om alles aan professionals over te laten. De komende dertig, veertig jaar komen er veel meer ouderen en oudere ouderen, die ook meer aandoeningen zullen hebben. Dan loopt de overheid te gen de financiële grenzen aan." De hoogleraar noemt de ontwik kelingen 'spannend'. „We zijn nog op zoek naar hoe we dit vorm moeten geven." In diverse projec ten met haar vakgroep stuit ze op dezelfde problemen. „Vooral men sen die minder weerbaar zijn ma ken zich zorgen. Maar mensen zijn zelf ook initiatiefrijk en daar naast gaan gemeenten veel zaken regelen. Die zijn daar nog niet klaar mee en dat veroorzaakt een belangrijk deel de onzekerheid." Volgens het SCP zijn er vooral zor gen zover de ouderenzorg. Dat het vooral vrouwen zijn die onge rust zijn, verbaast Nieboer niet. „Vrouwen zijn doorgaans dege nen die mantelzorg verlenen en zij zijn dus al zwaar belast. De meeste mensen willen best iets voor ouderen doen, maar de vraag is hoeveel. Ze willen niet in een fuik lopen. Gemeenten en bur gers zullen er met elkaar voor moeten zorgen dat het goed komt. Zorg wordt geen zaak meer van louter professionals, maar een coproductie van overheid, oftewel van gemeenten, en burgers. Dat vergt nogal wat, maar ik heb daar alle vertrouwen in." ZATERDAG 28 JUNI 2014 AWARD 2014 •wards wÊtÊBmmtÊÊ^' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. 1 half pension, comfortcloss touringcar en afscheidsbuffet Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: Www.bolderman.nl DEN HAAG DEN HAAG UTRECHT KEULEN Heimwee naar de zorg van nu met als doel kinderen te laten ontdekken wat modder is, wat natuur is en wat je met modder kunt doen. Honderden buitenschoolse opvangcentra, basis scholen en natuurcentra deden er aan mee, zoals hier kinderen op dagverblijf/bso 't Goudvisje in Empel. foto Merlin Daleman /Hollandse Hoogte. INTERVIEW ANNA NIEBOER door Dick Hofland Anna Nieboer, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5