Stuur uw foto's van de Challenger naar de PZC Emily Wiskerke overtuigt opnieuw met Aristocraat Gezin en dambord stevige hoeksteen van vechter Hoekman 1964-2014 14 SPORT SCHELDEBEKER In aanloop naar de strijd om de Scheldebeker maakt de PZC een wekelijkse serie. Vandaag deel 2: Nautisch Diensthoofd Eric Adan. De foto's kunnen naar de PZC worden gestuurd. Degene die de mooiste foto maakt, wint VIP-tickets voor de finaledag. Tij dens de eindstrijd op zondag 6 juli mag de winnaar of winnares plaatsnemen in de Vipbox rond het centrecourt. Tevens kan men de gehele dag hapjes en drankjes nuttigen in het Stoffels Bleijen- berg VIP-dorp. Lezers kunnen hun foto's, ge maakt tijdens de Driekleur Chal lenger Zeeland 2014, mailen naar de marketingafdeling van de PZC. Bij de inzending graag naam en adres vermelden. De foto's kunnen tot en met don derdag 3 juli worden ingestuurd. Een deskundige jury buigt zich over de inzendingen en zal vrij dag de winnaar bekendmaken. De foto's worden tijdens het toer nooi, dat vandaag begint en vol gende week zondag eindigt, in het Glazen Huis opgehangen. Tij dens het toernooi is de sportredac tie regelmatig in dat Glazen Huis te vinden voor het maken van re portages en interviews. Vandaag verschijnt bij de krant een speciale bijlage rond de Chal lenger Zeeland. In de warmloopronde liepen Emi- SCHELDEBEKER 2014 VLISSINGEN - Voordat de zwem mers op 20 juli beginnen aan hun strijd om de Scheldebeker is er al heel wat water door de Schelde ge stroomd. Want de Westerschelde is een druk bevaren rivier die de aanvoer vormt voor enkele grote havens. Antwerpen, Vlissingen- Oost, Gent en Terneuzen zijn af hankelijk van de zee-arm. En toch wordt het drukke scheepvaartver keer op de dag van de Scheldebe ker anderhalf uur stilgelegd. „Het eerste contact met de organi satie stamt van enkele maanden voor de kwalificatiewedstrijd in augustus vorig jaar", zegt Eric Adan. Hij is Nederlands dienst hoofd van de Gemeenschappelij ke Nautische Autoriteit (GNA). Adan staat samen met een Vlaam se collega namens de Permanente ly Wiskerke en de Tango-zoon met 64,41 procent naar de over winning. In de herkansing eiste ze met 68,82 prbcent de zege voor zich op. Mariska de Vrieze uit Ka pelle stuurde Duchess in beide proeven naar de tweede plaats (63,24 procent). In Li was Sanne van den Bosch uit Yerseke met Dailant B in de eerste proef de beste (65,00 procent). Jessica van Belzen (met Delta Mossel Eye catcher) en Sylvane Pen - met Daillant B onder het zadel - ble ken met een gedeelde tweede plaats (63,66 procent) aan elkaar gewaagd. In de tweede proef bleek een score van 68,33 procent voor Pen goed voor een nipte over winning. Het verschil met Jessica van Belzen uit Kruiningen be droeg slechts drietiende procent. SCHELDEBEKER 2014 Vlissingen Commissie van toezicht op de Scheldevaart, aan het hoofd van de GNA, en zij regelen voor de (Wester-)Schelde gezamenlijk al les wat met de scheepvaart te ma ken heeft. Dus ook een eventuele stremming daarvan. „Ze wilden weer de Schelde over zwemmen en daarvoor zou het scheepvaartverkeer stilgelegd moeten worden. Wij namen dat niet zo serieus. Dat gaat echt niet gebeuren, dachten we", vertelt Adan verder. „Maar na een tijdje kregen we te horen dat het se rieus was. We hoorden van de plannen en het verhaal erachter dat Zeeuws- Vlaanderen 200 jaar geleden bij Zeeland gevoegd was. Toen vonden we dat we'daar wat mee moesten doen. Al snel bleek dat er bij de Vlamingen ook wel een gevoel bij was in verband met de historie." Eind 2013 werden de koppen bij el kaar gestoken. De gemeenten Vlis singen en Sluis, de Veiligheidsre gio en de GNA adviseerden de or ganisatie bij het maken van een draaiboek en met de havens werd een akkoord bereikt over een een malige tijdelijke stremming. „Dit is echt heel bijzonder. Zulke grote havens die akkoord gaan met een stremming. Maar wel op voor waarde dat het eenmalig is." En zo kwam er groen licht voor de organisatie en kon er verder worden gewerkt aan het zwem- evenement. „Voor de wedstrijd wordt een corridor uitgezet waar de zwemmers niet buiten mogen. Daarbij is al rekening gehouden met het tij." Als de zwemmers in Vlissingen starten gaan ze met het uitgaande tij mee naar het westen. En tegen dat ze op de helft zijn pakt het op- Met de laatste slagen in een imposant damle- ven maakte Nina Hoekman dit voor jaar één van haar mooiste dromen waar. De doodzieke vrouw kon geen damsteen meer tillen, maar pakte in maart in Zoutelande wel haar elfde nationale titel. Hoek man nestelde zichzelf daarmee naast Karen van Lith bovenaan de Nederlandse dampiramide. Het was het laatste wapenfeit van een grootse, strijdlustige sportvrouw, die het gevecht tegen een slopen de ziekte donderdag definitief moest staken. Nina Hoekman leefde al jaren in blessuretijd. Het broze lichaam werd in het afgelopen decennium meermalen opgegeven door de artsen, die echter geen rekening hielden met het ongebreidelde po sitivisme en de nimmer aflatende vechtlust van de topsportster. Nina Hoekman Steeds weer veerde Hoekman op, met het dambord en haar gezin als stevige hoeksteen in zware tij den. Ruim een jaar na de geboor te van zoon Oleg werd in 2005 borstkanker bij Hoekman gecon stateerd. De Zutphense leek de fy sieke strijd te winnen, tot in 2010 de ziekte opnieuw de kop opstak op diverse plekken in haar lichaam. Maar opgeven was nooit een optie voor Hoekman, die de chemokuren afstemde op haar damagenda. De organisatie van een toernooi in Salou, het Euro pees kampioenschap, het NK: de damsport bleef een anker op weg naar het onvermijdelijke. „De art sen gaven me een halfjaar gele den al op, maar het gevoel van bijna doodgaan is verdwenen", zei Hoekman na haar achtste Ne derlandse titel in 2012. „Dammen vind ik leuk, het is mijn leven." Nina Georgijevna Jankovskaja werd op 8 augustus 1964 geboren in het Oekraïense Kiev. De doch ter van een wiskundelerares was een laatbloeier en kwam pas op haar veertiende in aanraking met dammen. Het schoolteam kwam een meisje tekort en schoof Jan kovskaja - van huis uit schaker - achter het bord met de honderd vakken. Ze ontwikkelde zich snel en trad in dienst bij de Oekraïen se staat, waar de prof elke dag trainde en binnen een jaar kam pioen van Oekraïne was. Begin jaren negentig veranderde haar leven na een ontmoeting met Henk Hoekman, dammer van Dostal/Vorden dat een uitwis selingsprogramma had met het le- gerteam van Oekraïne. Samen met haar trainer Rotislav Letsjins- ki kwam Jankovskaja vanaf dat moment eens in de twee weken naar Nederland voor een duel met hoofdklasser Vorden. De ga ge van 100 gulden was de reis van 48 uur per trein waard voor de damprof, die een relatie kreeg met Henk Hoekman. Ze trouw den en Nina Hoekman-Jankovska ja emigreerde naar Nederland en kreeg een Nederlands paspoort. De internationaal grootmeester deed in 1997 voor het eerst mee aan het NK, de titel veroverde ze twee jaar later. Hoekman veroverde de damhar- ten en grossierde in (internationa le) titels. Al zat de verloren WK- match - in het stadhuis van Zut- phen (2000) - tegen haar eeuwige kwelgeest Zoja Golubeva de ambi tieuze Hoekman niet lekker. Het is een voetnoot op een flonkeren de carrière van de damlegende uit Zutphen, die haar loopbaan op ge heel eigen wijze belichaamde met de elfde nationale titel. Het erelid van de Nederlandse dambond kon bij het NK in Zoutelande zelf de schijven niet meer verplaatsen, de klok niet meer indrukken en de zetten niet meer noteren. Dat deed organisator Aart Walraven, want het hoofd van Hoekman werkte tot het laatst uitstekend. Op strijdlust, karakter en mentali teit kreeg het wonder van Zoute lande gestalte met de laatste titel. Nina Hoekman is slechts 49 jaar geworden. door Jan Dagevos MIDDELBURG - Wie maakt komen de week de mooiste foto tijdens de Driekleur Challenger Zeeland in Middelburg? De PZC roept toe schouwers, amateurfotografen, fans en liefhebbers op om tijdens het internationale tennisevene- ment zoveel mogelijk kiekjes te ma ken. Het mailadres waar de foto's naar toe gestuurd kunnen worden, is marketing@pzc.nl, graag met vermel ding van naam, adres en eventueel te lefoonnummer. door Lucien Roelandt NISSE - Na een jaar blessureleed van haar ruin Aristocraat is Emily Wiskerke aan een indrukwekkende inhaalrace bezig. In de dressuur- wedstrijd van de Weelruiters was in de klasse Z2 opnieuw geen kruid gewassen tegen de combina tie uit Kapelle. Met twee overwin ningen zette Wiskerke in Nisse een belangrijke stap richting ZZ-Licht. Emily Wiskerke uit Kapelle rijdt sterk tijdens de dres- suurwedstrijd van de Weel- ruiters in Nisse Wel op voorwaarde Vlissingen Breskens door Willem Adriaansens Noordelijke vaargeul (Oostgat en Sardijngeul) afgesloten van 14.30-15.30 uur. Nolleplaat Zuidelijke vaargeul (Wielingen) afgesloten van 15.00-16.30 uur. Startom 14.45 uur op het Badstrand. Westerschelde Corridor waarbinnen gezwommen wordt. Route van meer dan 7 kilometer. Eerste zwemmers arriveren rond 15.45 uur op het strand bij Loods 10 Breskens infographic Rolant Quist door Dennis Arentsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58