Kroonprins ontbreekt bij zoektocht naar opvolger Van Ass Amerikaanse strandt in de derde ronde Wimbledon, maar draait de klok tien jaar terug. 12 SPORT TENNIS LONDEN - Een kunstenaar op de tribune van het Centre Court haalde een schetsboek uit zijn tas tevoorschijn. Met snelle maar pre cieze halen van zijn pen zette hij de contouren van de benen van één van de speelsters op de baan neer. De titel 'Legs of Venus' was overbodig. De esthetisch fraaie li chaamsdelen konden slechts aan één vrouw toebehoren. In haar twintigste jaar als professional heeft Venus Williams de waarde van een beeldmerk. De Amerikaanse wil niets van een afscheid weten, kapt vragen naar het onderwerp direct af, maar het publiek op Wimbledon begroet haar sinds enige jaren als of het haar laatste tournee betreft. Gisteren was haar receptie niet an ders. Camera's klikten onafgebro ken en Britse fans, voor het me rendeel mannen, riepen haar voor naam in de hoop haar aan een ze ge te kunnen helpen. Ondanks haar leeftijd van 34 jaar, waarmee ze de oudste deelneem ster in het enkelspel was, hoefde Williams geen steun. Tegen Petra Kvitova (5-7 7-6 7-5) haalde ze een niveau dat deed denken aan haar toptijd. Uitgerekend tegen de nummer zes van de wereld, die Wimbledon in 2011 op haar naam schreef, draaide haar forehand als vanouds en serveerde ze met snel heden die in het vrouwencircuit tamelijk zeldzaam zijn. Kvitova kon geen tel uitblazen of genieten van een comfortabele voorsprong in de partij die exact 2,5 uur in beslag nam. Ze won, maar toonde zich na afloop meer opgelucht dan tevreden. Nog rood in het gezicht van de inspanning constateerde de Tsjechische in drie jaar niet zo'n goede wed strijd op gras te hebben gespeeld. Daarmee gaf ze Williams een compliment, aangezien Kvitova refereerde aan haar gewonnen fi nale tegen Maria Sjarapova. Het verklaarde de ietwat emotio nele ontlading van Williams na het laatste punt. De vijfvoudig kampioene zag haar beste spel in 36 maanden op de All England Club stranden in schoonheid. Toen reikte ze voor de laatste maal tot de vierde ronde in Lon den. Ditmaal lag bij winst de weg open naar een verbetering van die prestatie. Na Kvitova zou Shuai Peng hebben gewacht, een Chine se met een bescheiden ranking (61) en dito talent. Ondanks een auto-immuunziekte die onder meer haar energie weg vreet, lijken de jaren geen vat op Williams te krijgen. The Body Is sue van ESPN Magazine toonde dit al aan. Ze liet zich verleiden tot een naaktreportage en hoefde zich voor het resultaat niet te schamen. De twee jaar oudere zus van Serena oogde als een atlete in de vorm van haar leven. Op de baan liet ze zien, dat deze aanname niet ver van de waar heid zat. Haar mokerslagen mo gen een fractie aan snelheid heb ben ingeboet, in de staat waarin ze zich gisteren bevond kan ze vrijwel iedere tegenstandster in de problemen brengen. Zelf lach te Williams hierom. „Door blessu res en ziekte is er een grote hap uit mijn loopbaan genomen", ver klaarde ze. „Dat geeft me de kracht en de energie om de verlo ren tijd in te halen." De kunste naar krijgt dus nog wel een kans haar benen te vereeuwigen. Van de nieuwe man wordt na een aantal keren zilver op het hoogste podium niets minder verwacht dan goud op de Olympische Spe len in Rio. Ga er maar aan staan. Zeker, er is zo een lijstje te maken met tien namen van kandidaten. Bij een ieder van die tien stuit je echter op een mits of een maar. Waarschijnlijk het meest voor de hand ligt het doorschuiven van Max Caldas, de bondscoach van de vrouwen. Die heeft meerdere malen bewezen te weten hoe een teamproces richting de Spelen of een WK moet worden ingevuld en weet ook wat er tijdens het toernooi bij komt kijken. Hij kan ook met mannen werken, bewees hij eerder bij Bloemendaal, dat hij twee keer naar de titel leidde, en Jong Oranje. Alleen, hier komt de eerste 'maar': Caldas is sinds zijn aantreden in 2010 vergroeid met de vrouwenploeg. Na het gewon nen WK in Den Haag zei hijdat hij op dit moment geen coach zou kunnen zijn van een ander team. Hij is één met captain Maart je Paumen en voelt zich ver antwoordelijk zijn karwei tot en met Rio 2016 af te maken. Natuurlijk heeft Nederland hockeyland meer goede coaches voortgebracht. Taco van den Ho- nert bijvoorbeeld, al waren zijn laatste twee seizoenen bij Amster dam weinig succesvol. Eric Ver boom, de assistent van Van Ass, heeft zeker ambitie om de stap te maken, maar gaf ook aan zichzelf een echte veldtrainer te vinden en wat minder een manager. Voor Reinoud Wolff, die kampioen werd met Bloemendaal en Rotter dam, geldt misschien het omge keerde. Jeroen Delmée wordt abso luut ooit bondscoach, maar denkt zelf dat de tijd daar nog niet rijp voor is. Hij kijkt tot Rio liever mee in de keuken van Mare Lam- mers bij de Belgische mannen. Daarmee is de voor veel volgers meest logische naam gevallen. Een praktisch punt: Lammers heeft zich tot 2016 verbonden aan de Belgen. Dat is vast op te lossen, maar misschien heeft hij wel hele maal geen zin om Van Ass op te volgen. Vier jaar geleden leek hij de droomkandidaat, maar koos de bond voor de ongediplomeerde Van Ass. Lammers heeft nooit met modder gegooid, maar vindt daar natuurlijk wel iets van. Met het benaderen van Lammers zou de bond schuld bekennen. De vraag is of ze daartoe bereid is. Of zou de keuze vallen op een bui tenlander? Markus Weise, drievou dig olympisch kampioen met de Duitse mannen en vrouwen, wordt gezien als een van de beste hockeycoaches ter wereld. Ook hij ligt vast tot 2016. De Australiër Ric Charlesworth (62), die zijn land in Den Haag opnieuw aan goud hielp, is vrij, maar heeft aan gegeven het tijd te vinden voor zijn familie. Kortom: het is geen abc'tje voor de bond. Al zal er een plan klaar liggen. Anders was vast niet met Van Ass gebroken. door Geert Langendorff t Zoals Venus Williams gisteren tenniste, kan ze vrijwel iedere opponente in de problemen brengen, foto VI Images Tegen Petra Kvitova haalde Venus Williams een niveau dat doet denken aan haar toptijd BESCHOUWING HOCKEY door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Het is al niet ideaal, een bondscoach vervangen middenin een olympische cyclus. Maar wat het voor de hockeybond nog lasti ger maakt, is het feit dat een echte kroonprins om bondscoach Paul van Ass op te volgen, ontbreekt. Caldas gaf na het WK aan 'op dit moment' geen coach te kunnen zijn van een ander team dan de vrouwen Williams blijft inspireren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56