Luiz en Silva: de muur van Brazilië 62 60 Brasil 2014 11 Schorsing Beckenbauer voorbij Pekerman zegt niets over Suarez zaterdag 28 juni 2014 Franz Beckenbauer wordt niet lan ger geschorst door de FIFA. De 68-jarige Duitser, als adviseur ver bonden aan de wereldvoetbal bond, werd twee weken geleden geschorst omdat hij onvoldoende meewerkte aan een onderzoek van de ethische commissie. De voormalig bondscoach van Duits land werd meerdere keren ge vraagd naar zijn rol bij de toewij zingen van de WK's van 2018 (Rusland) en 2022 (Qatar), zowel persoonlijk als schriftelijk en in het Duits en het Engels. Hij zou daarop niet hebben gereageerd. De Colombiaanse bondscoach José Pekerman laat zich in de aanloop naar de confrontatie met Uruguay in de achtste finale van het WK niet verleiden tot uitspraken over Luis Suarez. De vedette van de Uruguayanen ont breekt vanavond omdat de FIFA hem voor negen duels heeft ge schorst vanwege het bijten van Giorgio Chiellini. „Dit is een heel gevoelige zaak, dat begrijp ik", zei Pekerman gisteren. „Maar ik ga daar niets over zeg gen. Uruguay is en blijft een ge renommeerde tegenstander." BELO HORIZONTE - Ze zijn comple mentair aan elkaar. David Luiz (27) staat voor de duelkracht, de onver zettelijkheid en de opoffering. Thia- go Silva (29) is sierlijker en rusti ger. De leider. Samen vormen ze het alom bewonderde en kloppen de hart van Brazilië. Het centrale" duo van Paris Saint-Germain moet de basis leg gen voor de ultieme triomf van de Goddelijke Kanaries. Alles staat in het teken van de zesde ster: de hexa. De Braziliaanse fan breekt daar mee met een traditie. De samba is door de harde realiteit van het mondiale voetbal al lang uit het Zuid-Amerikaanse land verdreven. Het tempo is tegenwoordig moor dend en het atletische vermogen vaak doorslaggevend. Maar in het hart van de liefhebber blijft verde digen eigenlijk een noodzakelijk kwaad. Backs staan in het veld als verkapte aanvallers. In de favela's, op het strand, of op een stoffige straat wil iedereen Dani Alves zijn. Of Marcelo. Die razen lekker langs de lijn. Zoals ooit Cafu en Roberto Carlos en Branco. Maar centraal achterin is toch tegenhouden het devies. De schade beperken. Dat moet iemand anders maar doen. „Ik heb geen enkele moeite met mijn rol", stelt Silva. „We zijn een team en iedereen moet zijn taak uitvoeren. Dat de aandacht vooral uitgaat naar aanvallers, naar Neymar, is prima. Als hij het goed doet, doen wij het goed." Het zijn woorden naar het hart van Luiz Felipe Scolari. De bonds coach heeft geen boodschap aan de samba. Hij kiest voor het Brazi liaanse spierballenvoetbal en ver trouwt onvoorwaardelijk op Thia- go Silva en David Luiz. De Barrica de van Brazilië legt het fundament voor de droom. De Sele^ao hoeft niet mooi te spelen, de Sele^ao moet winnen. „Wij geloven in de filosofie van Scolari", stelt Luiz. „Het systeem staat sinds 2013 en is onze basis. We geloven ook in ons zelf. Elke wedstrijd geven wij alles voor ons land. We geven alles om te winnen." Daarvoor moet in de achtste finale Chili wijken. „Ik verwacht een wedstrijd zoals tegen Mexico", zegt Silva. „Het wordt ongemeen zwaar. Daarop hebben we ons ook voorbereid. Dat er kritiek op ons spel is, mag. We moeten verder in het toernooi groeien. Wat dat be treft is de laatste wedstrijd (4-1 te gen Kameroen, red.) het goede voorbeeld. En tegen Mexico heb ben we geen kans weggegeven. Daar begint een goed resultaat toch mee." Het partnerschap achterin is daar voor van eminent belang. De extra vagante David Luiz, in zijn jeugdja ren fan van Ronaldo, Romario en Ronaldinho, rendeert prima in het tactische keurslijf van Scolari. Maar hij kan vooral ook uitste kend uit de voeten met de introver te Silva. De twee centrale verdedi gers zijn uitgegroeid tot vrienden. „Wij begrijpen elkaar", zegt Luiz. „Als Thiago mij uit de problemen helpt na een fout, voel ik de ver plichting om hem terug te betalen. Op het veld, of daarbuiten. We kunnen op elkaar rekenen." Straks, na het WK, moet dat een geoliede machine opleveren in Pa rijs. Maar eerst wacht de tocht door eigen land, met als eindbe stemming Maracana. De Barricade van Brazilië, David Luiz en Thiago Silva, legt het fundament voor de droom: de hexa (zesde ster) WK in Siberië wordt gespeeld. Het lijkt niemand te deren. Als Brazilië maar wint. Dan klinkt er veel vuurwerk, deze keer ver mengd met een andere knal. Tij dens een inval even verderop in de buurt heeft de politie naar la ter blijkt een crimineel zonder pardon neergeschoten. Een vloeiende overgang van de eufo rie van het WK naar de keihar de realiteit van alledag. verslaggever Frank Snoeks nadat AZ met 1-5 had verloren van Roda JC. De boodschap van Adriaanse: de uitslag zegt niet alles en een ploeg die met 5-1 verliest, hoeft niet per se slecht gespeeld te heb ben. Er werd vooral gelachen om zijn betoog. Rare kwibus die Adriaanse, zeiden analisten. Of de trainer gelijk had? Het werd niet onderzocht. Feiten waren lan ge tijd het stiefkind van de sport journalistiek. Maar tijden verande ren. Toen Youri Mulder in april in de rust van Manchester United- Bayern München beweerde dat Duitse keepers ALTIJD blijven staan, volgde een snedige reactie op de site van De Correspondent. Hoezo blijven Duitse keepers al tijd staan? Alle Duitse keepers? In alle situaties? Onderbouw je stel ling eens, Mulder, was de bood schap. Want de middelen zijn er. Hoewel het in de traditionele me dia stelselmatig genegeerd wordt, zijn er namelijk van alle bewegin gen en acties data beschikbaar. Wie speelt de bal naar wie, welke kant uit, hoe vaak gaat het goed, wie loopt waarheen, noem maar op. Alles wordt bijgehouden. Tij dens het huidige WK vliegen de onderbouwde analyses ons (via Twitter) om de oren. Statszone, Catenaccio, ntegenn voorzien de wedstrijden live van interessante wetenswaardigheden. Welke analist had bijvoorbeeld in de gaten dat de Chileense verdedi- ger Gary Medel in de eerste helft van Nederland-Chili meer goede passes afleverde dan het complete Nederlands Elftal bij elkaar? Dat Jeremain Lens een ongelukki ge eerste helft speelde, zag ieder een. Maar hóe ongelukkig precies, dat tonen de data. Lens leverde om precies te zijn één pass af, en twee mislukte doelpogingen. De data-analyses leveren soms ook hele mooie plaatjes op, die het verhaal van een wedstrijd in één beeld vangen. Wat was nou het probleem van de Belgen tegen de Russen? Romelu Lukaku kreeg maar één bal! Wat de analisten op tv er van zeiden? Geen idee, en het is ook niet interessant. Zolang de NOS en RTL blijven kiezen voor de talking heads, die ieder hun eigen stokpaardje hebben, kun je beter afgaan op analyses die wél onderbouwd zijn. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de NOS het twee jaar terug wel probeerde, met het EK-lab. Dat flopte, maar dat was vooral te wijten aan de krakkemikkige op zet en de belabberde presentatie. We zijn bovendien weer twee jaar verder, en het aanbod van ta- lentvolle analisten groeit. Ik voorspel dat het eerste tv-pro- gramma dat écht serieus met data- visualisaties aan de gang gaat, veel vrienden maakt. Dat het niet eng is, bewijzen de collega's van Radio 1. Studio Brasil haalde Thijs Rokers ïn huis om wedstrijden op basis van harde gegevens te analy seren. Het levert leuke discussies op met de oud-voetballers in de studio. Die worden bevestigd in hun oordeel, of worden gedwon gen hun opinie bij te stellen. Bij komend voordeel: we zien meteen wie écht verstand van voetbal heeft, en wie maar wat raak kletst. Of Youri Mulder de test door staat? We zien het in 2016. Of eer der, als de NOS verstandig is. door Lex Lammers vergeten stad H Als Brazilië speelt, wordt de tv in Alto do Turu buitengezet en het vuur onder de churrasco ontstoken, foto DPD De Chileen Gary Medel verzond tegen Nederland 62 succesvolle passes en 2 niet succesvolle. Het complete Neder lands elftal verstuurde tegen Chili 60 geslaag de passes. 35 keer ging het mis. Jeremain Lens verstuur de in de eerste helft tegen Chili om precies te zijn 1 pass. Die kwam wel aan. Sander van Mersbergen is redacteur van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55