it Al die belangrijke doelpunten in zo'n korte tijd. Het vervult me met trots Uruguayanen boos op FIFA Brasïl 2014 9 Suarez raakt sponsor kwijt Wijnaldum hoopt op oma bij finale Hij is er de man niet naar om in de belangstelling te staan. Anders was Diego Godin wel aanvaller. j «r zaterdag 28 juni 2014 Het bijtincident op het WK voet bal heeft niet alleen sportieve ge volgen voor de Uruguayaanse ster speler Luis Suarez. Het online gok bedrijf 888poker maakte gisteren bekend de samenwerking met de Uruguayaanse voetballer per di rect te beëindigen. „We hebben na een fantastisch seizoen een contract met Luis Sua rez afgesloten. Maar na zijn actie tijdens het WK voetbal hebben we moeten besluiten om onze sa menwerking per direct stop te zet ten", aldus het bedrijf in een ver klaring. Ze is al 83 jaar, de oma van Geor- ginio Wijnaldum, maar bij het WK in Brazilië zat ze tijdens alle groepswedstrijden van Oranje op de tribune. Oma Francina vierde het feestje na de derde WK-zege mee. „Ze is 83 jaar, maar nog heel fit voor haar leef tijd. Leuk dat ze dit WK mee kon maken", zegt de 23-jarige middenvelder van PSV. Oma Wijnaldum vloog na de laatste groepswedstrijd terug naar Ne derland. Maar als het aan haar kleinzoon ligt, komt ze voor de finale nog terug naar Brazilië. 'S RIO DE JANEIRO - Diego Godin is verdediger. Maar wel één die in een maand tijd drie zeer belang rijke treffers maakte. Het maakt dat hij vanavond als een trots man aan de aftrap van Colom bia-Uruguay staat. Godin kent zijn klassiekers. Toen hij een maandje terug Atlé- tico Madrid in het hol van de leeuw kampioen maakte, haalde de Uruguayaan de geschiedenis boekjes erbij. In een kolkend Nou Camp, de tribunes schreeu wend om de zoveelste titel van Barcelona, maakte Godin de ge lijkmaker die Atlético de titel be zorgde. „Het werd daar zo stil. Zo moet het geweest zijn toen Alcides Ghiggia Uruguay in 1950 de wereldtitel bezorgde tegen Brazilië." Het Maracana in Rio de Janeiro, gevuld met een kleine 200.000 toeschouwers, viel destijds he lemaal stil. Al sinds de start van de WK-campagne hopen ze in Uruguay dat, 64 jaar na dato, oude tijden zullen herleven. Go din: „Al moeten wij ons als selec tie niet te veel met het verleden bezighouden. Dat het in 1950 lukte, betekent niet dat we het nu als vanzelf ook weer zomaar gaan flikken." Vanavond spelen Godin en zijn teamgenoten alvast in Maracana, maar de eindstrijd is, zeker nu Luis Suarez geschorst is, nog ver weg. Mocht La Celeste, 'de He melsblauwe', van Colombia win nen, dan wacht al in de kwartfi nale een confrontatie met Brazi lië of Chili. Godin zal er staan, in het hart van de verdediging. Als rots in de branding. En bij corners of spelhervattingen zal hij weer mee naar voren gaan. Het mag overigens gerust een klein wondertje heten dat Uru guay de poulefase überhaupt overleefde. In de eerste poule wedstrijd ontbrak Suarez, Costa Rica profiteerde er optimaal van. De duels met Engeland en Italië moesten vervolgens gewonnen worden. Suarez bewees zijn land een grote dienst door Engeland op de knieën te krijgen, maar misdroeg zich tegen de Italia nen. Godin nam de honneurs waar door negen minuten voor tijd de bal, met schouder en oor, langs BufFon te 'koppen'. Bij een gelijkspel hadden de Italianen nu nog in het toernooi gezeten. „Dit was een wel heel memora bele wedstrijd, dit duel maakt of breekt een interlandcarrière voor veel spelers", aldus Godin, zonder zich daarmee overigens uit te spreken over het bijtinci dent van Suarez. Godin kon het amper bevatten, weer een treffer van importan tie te hebben gemaakt. In de Champions League-finale tegen Real had hij nota bene ook al ge scoord. „Al die belangrijke doelpunten in zo'n korte tijd. Het vervult me met trots. Vooral ook omdat ik weet dat ik er nu een heel land blij mee maak." Uruguay telt slechts 3,5 miljoen inwoners. Het bulkt er echter van het voetbaltalent, vrijwel elk WK zijn de Zuid-Amerika nen erbij. Godin, bijgenaamd de Farao, maakte snel carrière. Als 17-jarige al debuteerde hij in de hoogste Uruguayaanse divisie, bij CA Cerro. Via Nacional be landde hij in 2007 bij het Spaan se Villarreal, voor in 2010 de overstap naar Atlético Madrid volgde. In al die jaren lag zijn ge middeld aantal treffers op ander half per seizoen. Maar plots gaat het hard. Drie belangrijke doel punten in een maand, en een goede reputatie als centrale ver dediger; in het huidige topvoet bal ben je dan al snel interessan te handelswaar. Atlético Madrid echter wil Go din onder geen beding (naar Manchester United) laten gaan. Trainer Diego Simeone noemt Godin, die nog tot 2018 onder contract staat, 'een van de be langrijkste spelers van de club.' „Als je aan mij vraagt wie er van mijn selectie absoluut niet weg mag, zou ik Godin zeggen. Hij is de laatste jaren in zo'n beetje al le aspecten verbeterd. En dan niet alleen voetbaltechnisch. Die go is sterk in coaching van ande ren, leest de wedstrijden. Ik houd van hem." MONTEVIDEO - De schorsing van Luis Suarez is als een mokerslag aangekomen in Uruguay. Vanwe ge het bijten van de Italiaanse speler Giorgio Chiellini mag de aanvaller vier maanden en ne gen wedstrijden niet spelen. De Uruguayanen vinden de straf veel te zwaar en zijn woedend op wereldvoetbalbond FIFA. Daniel Enrique begeleidde Sua rez toen hij de jeugdopleiding van de Uruguayaanse club Nacio nal doorliep. „Luis wilde altijd spelen en scoren. Ook al stonden we met 3-0 voor. Dat heeft hem altijd van andere spelers onder scheiden, en dat maakt hem juist zo goed." Volgens hem speelt Suarez altijd op het randje, maar is de straf te zwaar. „Ik vind het onbegrijpe lijk dat hij achteraf via videobeel den zo zwaar wordt gestraft." Zelfs de president van Uruguay, Pepe Mujica, bemoeit zich met de zaak. „Ik heb alle wedstrijden gezien en er wordt een dubbele standaard gehanteerd. Dat doet pijn", liet de president weten in het televisieprogramma van oud-voetballer Diego Maradona. Ook Maradona zelf steunt Sua rez: „De FIFA is bang dat Brazilië tegen Uruguay moet spelen. En dat Brazilië opnieuw het WK in eigen huis verliest, zoals in 1950. Daarom behandelt de FIFA Sua rez nu als een crimineel." Voor de Uruguayanen blijft Luis echter een held. Toen het ge rucht ging dat de speler donder dagavond zou landen op het vliegveld van Montevideo, ston den daar honderden fans, inclu sief president Mujica, om hem te verwelkomen. Volgens Enrique zijn de meeste fans nog in de rouwfase en over heerst de teleurstelling in Monte video. „We zijn gewoon onze beste speler kwijt", verzucht hij. De Nederlands-Uruguayaanse Luna van Velzen geeft de moed echter nog niet op: „We hebben nog steeds een goed team. Nu krijgen andere spelers de kans om te schitteren. In de halve fina le tegen Nederland in 2010 speel den we ook prima zonder Luis. Vandaag volgen 3 miljoen Uru guayanen de achtste finale tegen Colombia via de televisie. Dat geldt overigens ook voor Luis Suarez. Naast zijn schorsing heeft hij namelijk ook een sta dionverbod gekregen. FtFA.com Brazilië i$ met twaalf man. Elf spelers en de scheidsrechter en dat is de basis voor de huidige prestaties en de lof in de hele we reld. Sampaoli is de dictator die Chili nodig heeft. Die stelling behoeft enige uitleg. Het nationale team van Chili kent een verleden van drankmisbruik, seks en wangedrag. In 2007 treedt daarom Marcelo Bielsa al aan. De voormalige bondscoach van Ar gentinië weet exact hoe hij Zuid- Amerikaanse (pseudo-)vedetten moet behandelen. In zijn filosofie zijn er twee keuzes: meedoen of wegwezen. Bielsa temt de rijzen- zijn er in elk geval klaar voor", be vestigt doelman Claudio Bravo, die deze zomer overstapt naar Bar celona, alleen maar. „Er wordt ge zegd dat we niets te verliezen heb ben. Maar wij hebben heel veel te verliezen. Dit is een kans om ge schiedenis te schrijven." Chili gaat in het Mineirao uit van eigen kracht. „Zoals we in de groep hebben gespeeld", zegt Bra vo. „Het collectief staat." Toch is er enige animositeit. „Het wordt moeilijk om Brazilië te ver slaan", meldt Vidal. „Zij zijn met twaalf man. Elf spelers en de scheidsrechter." Jorge Valdivia, actiefin Brazilië bij Palmeiras, geeft een waarschu wing af. „Op grond van de histo rie wint Brazilië altijd van Chili? Geschiedenis hoort in een mu seum. Op dit WK telt alleen het hier en nu." Geschiedenis hoort in een museum. Op dit WK telt alleen het hier en nu de sterren Alexis Sanchez, Arturo Vidal en Gary Medel. In het natio nale team bestaat geen vrijheid. Na het interbellum Claudio Borg- hi, een jaar van hernieuwde chaos, seksschandalen en rijk be sprenkelde feesten, keert de Chi leense bond in 2012 zodoende ook terug naar de Argentijnse autocra tie. Sampaoli trekt de discipline meteen aan, maar biedt in het veld wél ruimte voor creativiteit, grilligheid en offensieve daden drang. Het zijn nu de wapens die Brazilië moeten verslaan. „We door Edward Swier foto VI Images Diego Godin Arturo Vidal Coach Jorge Sampaoli bracht de discipline terug bij Chili, foto VI Images Jorge Valdivia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53