a ,0do luni 1994 2014 Haatdragende Chilenen willen afrekenen met eeuwige kwelgeest 8 Brasil 2014 Fabio Capello wil graag aanblijven als bondscoach van Rusland. De Italiaan hoopt dat krijgt in 2018 revanche te nemen. hij de kans om bij Pet WK Op 28 juni 1994 kij ken volgens de offi ciële tellingen liefst 74.914 toeschou wers in het stadion van de Stanford Universiteit in Palo Alto (bij San Francisco) naar de wedstrijd Rusland - Kame roen. Het is de derde groeps wedstrijd voor twee teams, die beide al zo goed als zeker zijn uitgeschakeld in de poule met Brazilië en Zweden. Het Amerikaanse publiek waant zich bij een spectaculai re gebeurtenis, zeker als de speaker een kwartier voor het einde opgewonden melding maakt van een 'wereldrecord', gerealiseerd door de Rus Oleg Salenko: vijf goals door één speler, nog nooit vertoond op een WK. „Ik hoorde de stadionspeaker en vroeg me af: hoor ik dat goed. Is mijn Engels wel goed genoeg", merkt Salenko na af loop (6-1) op. Niemand zeurt dan nog over de strafschop en de buitenspeltreffer die Rus land cadeau heeft gekregen. Voor Salenko is het een hoog tepunt in een goeddeels mis lukte carrière. Het is zijn acht ste interland voor Rusland die geen vervolg meer zal krijgen. Hij mag slechts mee naar de VS omdat enkele zekere WK-gangers bedanken. De 24-jarige Rus maakt niet al leen naam met zijn vijf tref fers tegen Kameroen. Samen met de Bulgaar Hristo Stoitsj- kov komt hij tot zes treffers, goed voor een Gouden Schoen als WK-topscorer. Met die reputatie koopt Valen cia hem voor (omgerekend) 2 miljoen euro weg bij Logrones. Een jaar later al wordt hij doorverhandeld aan Glasgow Rangers, dat hem bin nen een halfjaar bij Istan- bulspor inruilt voor Peter van Vossen. Daar gaat het verder bergafwaarts, en nog harder als hij afzakt naar Cordóba en het Poolse Pogón Szczecin. Vrolijker wordt het leven van Salenko ook daarna niet. Hij raakt verslaafd aan de alcohol en verliest zoveel geld dat hij zijn Gouden Schoen in de ver koop moet doen. BELO HORIZONTE - Chili heeft in de knock-outfase van een WK nog nooit gewonnen van de Goddelijke Kanaries. De selectie van Jorge Sampaoli kan geschiedenis schrij ven. De oorlog is nog net niet ver klaard, maar de messen zijn gesle pen. Chili maakt zich op voor de Slag van Belo Horizonte. La Roja wil vanavond afrekenen met de eeuwige kwelgeest Brazilië. Het is tijd dat de Goddelijke Kanaries een toontje lager gaan zingen. De Chileense aversie, die hier en daar grenst aan haat, vindt zijn oorsprong in de WK-historie. De voetbalgeschiedenis van het An- desland is niet alleen uitermate bescheiden, maar kent ook nog eens drie tragedies van Braziliaan se makelij. La Roja trekt acht keer eerder naar het mondiale slag veld, maar breekt slechts drie maal door de groepsfase heen. En dan komt steevast de Sele^ao voor bij. Drie keer vervliegt de droom. In 1962 is Garrincha daarvoor ver antwoordelijk. Mané tovert Brazi lië op het WK in Chili naar het wereldgoud. In de halve finale breekt La Roja onder de onnavolg bare dribbels en solo's van de bal kunstenaar. De halve finale (4-2) wordt het Chileense eindstation, volkswoede valt Brazilië ten deel. Garrincha en Vava scoren beiden tweemaal. Hoger dan die derde plaats van 1962 reikt Chili nooit meer. Voor La Roja valt het doek in 1998 en 2010 in de achtste fina le. Eerst zijn César Sampaio en Ro- naldo, die allebei twee keer raak mikken, de beulen van Chili. In Zuid-Afrika wordt het 3-0. Juan, Luis Fabianó en Robinho treffen doel. Om het nationale trauma te completeren: Brazilië is ook nog eens verantwoordelijk voor de grootste Chileense nederlaag ooit. In 1959 tikt de Selegao La Roja met 7-0 van de mat. Revanche is daarmee nu vanzelf sprekend een voedingsbodem voor bondscoach lorge Sampaoli, een Argentijn, en zijn selectie. De Chilenen kennen hun klassiekers heus wel. Maar het geloof in voet balgeschiedenis is ditmaal óók ge stoeld op voetbaltechnische kwali teiten. La Roja is gewoon een erg goed team. Daar zit verder geen geheime for mule achter. Of een Masterplan. Chili beschikt over een gouden ge neratie, terwijl aan de jeugdoplei dingen in het land niets wezen lijks is veranderd. In de staf is daarentegen een fundamentele en succesvolle keuze gemaakt. La Ro ja wordt met strakke hand geleid 28 door Henk Mees door Lex Lammers De Farao heerst voor beide doelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52