i Pas als u dit kunt lezen komt u voor b 14,95 p.P. Moestuin Lekker vies 4 BINNENLAND bevorderlijk voor het levensgeluk om bonen te planten en tomaten te dieven, en tegen het plezier van een oogst van eigen grond weegt weinig op. q Afvallen was nog nooit zo makkelijk! THERMEN BUSSLOO Megaveiling van oorlogspullen TOMMY WIERINGA at weet je toch weinig van de we reld. Niet eens de naam van een simpele boom langs de weg in Zuid-Honga- rije weet je. Onderweg naar de enige winkel van het gehucht loop ik onder zijn bloeiende takken door. De geelgroene bloemtrossen rook ik al van verre. Het is een warme dag, er stijgt een diep en monotoon ge zoem uit de boom op. Twee stappen verder en het gezoem stopt, twee stappen terug en ik sta er weer middenin. Het gon zen heeft precies de vorm en het volume van de kroon, kon je de boom wegtoveren dan zou je er nog even de doorzich tige afschaduwing van zien, een compacte zwerm insecten tegen de blauwe hemel. De mensen in het dorp wonen klein en laag, ze bouwen hui zen van baksteen en leem, meest witgepleisterd. Iedereen heeft een moestuin en vrucht bomen. Ik pluk kersen in het voorbijgaan, honden springen tegen de hekken op. Ze hebben Het is het niet op voetgangers, op vreemdelingen. De hond be waakt huizen en dictaturen, hij is een minne slaaf in dienst van de status quo. Ik haal voorverpakte waren bij de supermarkt, waar de ver koopster me begroet met een gemompeld 'servus', en pluk op de weg terug een trosje bloemen en een blad uit de ge heimzinnig gonzende boom om hem later te kunnen deter mineren. Hij zal dichterbij blij ken dan ik dacht: een Holland se linde, verkregen door de zo- merlinde en de winterlinde met elkaar te kruisen. Een eindje buiten het dorp woont mijn vriend in zijn land huis. Het kijkt uit over de heu vels, de bossen. We werken er allebei aan een nieuw boek, de kelder staat vol wijn, de vrie zer ligt vol wild, we blijven hier tot het werk gedaan is. Uit Nederland komt het nieuws dat staatssecretaris Klijnsma van Sociale Zaken de moestuin aanbeveelt als aan vulling op het pensioen. We be grijpen de verontwaardiging hierover niet, want het is hele maal geen slecht idee om men sen aan te sporen zelfvoorzie nend te zijn. „De staat doet er goed aan moestuinen te bevor deren", zegt mijn vriend, „om dat mensen minder vlug in op stand zullen komen zolang ze te eten hebben." Hij is afkom stig uit een geslacht van textiel industriëlen, het gefluister van zijn voorvaderen in zijn bloed baan vertelt hem dat de arbei ders in Enschede roeriger wa ren dan die in Hengelo, omdat ze klein woonden en geen moestuinen hadden. Mijn verdediging van de moes tuin is kleiner en persoonlijker van aard. Het is bevorderlijk voor het levensgeluk om bo nen te planten en tomaten te dieven, en tegen het plezier van een oogst van eigen grond weegt weinig op. Wie The God- father heeft gezien, zal zich her inneren hoe Marlon Brando sterft tussen de tomatenplan ten. Sterven in je moestuin is een goede dood. MODDERDAG 1 i r "k Zo maar je hand ophouden is er al lang niet meer bij voor armlasti gen. Het wettelijke recht op bij stand, ingevoerd door KVP-minis- ter Marga Klompé in 1965, is in de loop der jaren opgetuigd met aller lei extra eisen. Zo kwam er een sollicitatieplicht en kan inmid dels zelfs een tegenprestatie wor den verlangd, zoals mantelzorg of vrijwilligerswerk. Ook moeten sollicitanten netjes gekleed en met gekamde haren op gesprek ko men. En wie geen Nederlands spreekt, moet op zijn minst be reid zijn dat te leren, besloot het kabinet gisteren. Tenzij je te oud of te ziek bent. „Het gaat erom dat je je kunt uitdrukken en ver staanbaar kunt maken op het werk en in het dagelijks leven", al dus staatssecretaris Jetta Klijnsma Geldig vah maandag t/m zondag t/m 10 juli 20 M (PvdA, Sociale Zaken). In al deze gevallen geldt dat bijstandsgerech tigden die zich niet aan de regels houden, gekort worden op hun uitkering of die zelfs kunnen ver liezen. Het kabinet wilde eerst nog ver der gaan: zo was er het plan om mensen pas een uitkering te ge ven als ze eerst vruchteloos vier weken hadden gesolliciteerd. En ook bijstandsmoeders met jonge kinderen, nu nog vrijgesteld van de sollicitatieplicht, zouden actief op zoek moeten naar een baan. Beide plannen werden onder AMSTERDAM - De drie hallen vol oorlogsspullen een uit de hand ge lopen hobby noemen, is zwak uit gedrukt. Verzamelaar Jan van Gel der vergaarde 150.000 artikelen uit de Eerste en Tweede Wereld oorlog, waaronder 2500 unifor men, een Duitse veldkeuken, on derdelen van duikboten en vlieg tuigen, en meer dan 600 comple te (en nog eetbare) maaltijden. Vanwege zijn pensionering biedt hij alles op 22 en 23 juli ter veiling aan in Geldermalsen en Dode- waard. Veilinghuis Troostwijk spreekt van de grootste veiling van militaire verzamelobjecten die ooit in de wereld heeft plaats gevonden. Het sorteren van de spullen heeft ruim 2300 manuren gekost. Op 19 juli is een kijkdag. w ZP EMPEL - Een dag per jaar met modder gooien omdat het mag, en graag zelfs: dat kan alleen op Modderdag, en alleen omdat er een organisatie achter zit. In dit geval Veldwerk Nederland, een kenniscentrum voor natuureducatie. Pro jectleider Mare Veekamp haalde het idee uit Nepal vorig jaar naar Nederland, door Laurens Kok DEN HAAG - De regering draait bij standsgerechtigden opnieuw de duimschroeven aan. Het jongste plan luidt: geen Nederlands leren geen uitkering. Nog strengere re gels zullen niet uitblijven. Het strik te beleid werkt namelijk. (advertorial) jauw .nuuan Eazy Shape is momenteel het nummer 1 dieet pro duct in Nederland. Al dui zenden Nederlanders val len eindelijk snel, gezond en blijvend af. y Wetenschappelijk bewezen werking Wat is Eazy Shape? De nieuwe generatie Eazy Shape shakes zijn een re volutie op het gebied van dieet producten. Met Eazy Shape bereik je snel en blijvend je streefgewicht. Ook gaat het de veroude ring van de huid, spieren en botten tegen. De shakes bevatten hoog waardige voedingsstoffen die het metabolisme sneller laten werken en effectieve vetverbranding stimuleren. Eazy Shape pakt vooral ook probleemgebieden aan zo als buik, billen en benen. De shakes houden je goed verzadigd en geven je de hele dag door energie. ACTIE WEGENS GROOT SUCCES VERLENGD: Bestel vóór 9 juli op de website of telefonisch een maand- pakket voor €59,95 in plaats van €79,95! INHOUD MAANDPAKKET: 4 heerlijke smaken Shaker cadeau Gratis coaching Dieet handboekje -Vandaag besteld, morgen in huis. WELLNESS HOTEL VERKOZEN TOT BESTE WELLNESSRESORT 2013 SAUNA ENTREE Reserveren en voorwaarden; www.thermcnbussloo.nl/wegenerentree2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4