Jan Vertonghen 9e Brasil 2014 5 Topscorers Scolari begint de druk te voelen 1% naar Eindhoven komt Depay in meerdere gastgezinnen terecht. Meerdere, omdat het ventje uit Moordrecht niet altijd weet hoe hij precies moet omgaan met zijn verzorgers, en vice versa. De bom barst nooit, maar zorgen zijn er wel. Bij PSV zien alle jeugdtrainers dat Depay geweldig kan voetbal len. Hij doorloopt de jeugdoplei ding echter met horten en sto ten, want incidenten zijn er ge noeg. Binnen en buiten het veld. Niet veel mensen hebben vat op Depay, die lijkt te knokken te gen zijn eigen demonen. Maar Rutten, Ten Hag en een persoon lijke begeleider dringen bij De pay wel écht door. Het proces naar volwassenheid wordt inge zet. Langzaam maar zeker wordt Depay stabieler en constanter. Zelfbewuster ook. Oud-ploeggenoot Kelle Roos, te genwoordig doelman bij Derby County, zag al bij de Ai van PSV dat Depay op tijd wakker moet zijn geworden. „Het was echt een trainingsbeest. Een toppro- fessional, met een enorme drive om beter te worden." Ten Hag voegt daaraan toe: „In de jeugd had hij veel vrijheid, Memphis ging gewoon zijn ei gen gang. Hij moest accepteren dat hij ook verantwoordelijkhe den had. Daarin heeft hij grote stappen gezet, hij maakt niet meer dezelfde fouten." De beste worden, linksom of rechtsom, dat wil Depay. PSV zag op tijd dat hij daar hard naar op weg is. In 2012 zet de speler uit de eigen jeugd voor de derde keer een krabbel onder een over eenkomst. Depay ligt nu tot me dio 2017 vast in Eindhoven. En na een sterk seizoen als basisspe ler in het eerste van PSV is ook bondscoach Louis van Gaal on der de indruk. Dit keer kijkt de nog steeds pas 20-jarige Depay het WK niet meer vanuit zijn leunstoel. Twee invalbeurten en twee doelpunten later, is Depay een van de hoofdrolspelers bij Oranje. PSV-fans hingen afgelo pen donderdag bij de eerste trai ning daarom een spandoek op met de tekst 'Memphis not for sale'. Wat er deze zomer ook ge beurt, Depay heeft de wereld aan zijn voeten. Op zijn borst staat al enige tijd 'Dreamchaser' getatoeëerd. Inmiddels zit hij zijn eigen dromen op de hielen. op donderdag nam Jan de ini tiatieven die hem tot een van de gevaarlijkste verdedigers van de wereld maken. Als hij het veld gaat oversteken met de bal aan de voet, of schreeu wend om een pass, is hij op zijn best. Eigenlijk zou Ver tonghen een linksback met een vrije rol moeten zijn: dan leverde hij het hoogste rende ment. Van dit soort gedachten wordt bondscoach Wilmots wel eens huiverend wakker. In het Belgische boerenkoolvoet bal komt iemand als Fellaini vanzelf bovendrij- Nu het WK is aanbeland in de knock-outfase, beginnen de Bra ziliaanse voetballers steeds ner veuzer te worden. „Maar dat is normaal", zei bondscoach Luiz Felipe Scolari in aanloop naar het duel met Chili van van avond. „Nu elke nederlaag bete kent dat we uitgeschakeld zijn, raken we toch wat ongeruster en nerveuzer." Scolari loofde gisteren het werk van zijn collega Jorge Sampaoli van Chili. „Sinds zijn komst is de dynamiek veranderd en speelt Chili veel beter." Gelukkig hebben we eindelijk de echte Vertong hen gezien. Het leek alsof hij het heft in eigen hand had genomen. Speelde hij de eerste wedstrijd met een dubbele handrem erop, te veel aan banden gelegd door die controlfreak van een coach, die hem nota bene na één fout reserve zette tegen Rusland, over het WK gepraat, overal. Op de tianguis, de enorme, karak teristieke overkapte markten die door heel Mexico-Stad te vinden zijn, worden de wedstrijden van het WK ademloos gevolgd. Op de terrassen van de koffiehuisjes in de chique wijk Condesa en de ta cokraampjes in het koloniale cen trum wordt druk gediscussieerd over de mogelijke opstelling te gen het Nederlands elftal. Daarbij overheerst één gevoel: op timisme. De Mexicanen geloven in hun Tri, staan als één man ach ter het elftal. „Wie zondag jarig is, heeft pech", lacht de 39-jarige Pablo Santos op het terras van een taco-restaurantje nabij de San Gabriel kerk. „Het is een feest van de Tri. Iedereen praat over de wed strijd tegen Holanda, het hele land zal stilliggen." Het is een adembenemende om slag ten opzichte van nog geen twee weken geleden, toen vrijwel niemand een cent voor de kansen van de Tri gaf. In de groepsfase groeide het vertrouwen van de Mexicanen met iedere wedstrijd. Op de overwinning op Kameroen (1-0) werd amper gereageerd, maar na het knappe gelijkspel te gen Brazilië (0-0) vierden al enke le duizenden fans een bescheiden feestje bij de Onafhankelijkheids engel, een emblematisch monu ment in het centrum van Mexico- Stad. Het was echter de 3-1 over winning van afgelopen maandag op het vooraf sterker geachte Kroatië die de Mexicaanse fans ontketende. Liefst 60.000 doldwa ze supporters gingen zingend en dansend de straat op in de hoofd stad. „Het is niet zo vreemd dat we nu als uit het niets zo enthousiast zijn over het WK en de Tri", zegt Omar Flores, voetbaljournalist van dagblad Excelsior. „In Europa is het WK altijd een feest, zelfs al zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Iedereen is enthou siast over het toernooi, het is tra ditie. Hier is dat minder zo. Mexi canen wachten vaak een beetje af en de stemming kan ineens radi caal omslaan als het team boven verwachting presteert. Dat zie je nu gebeuren." Zóveel enthousiasme is er zelfs, dat volgens een enquête van Ex celsior liefst 80 procent van de Mexicanen er heilig van is over tuigd dat de Tri morgen Neder land zal verslaan. „Daar is toch geen twijfel over!", kraait de 40-ja- rige Guadalupe Suarez, die shirts van de Tri verkoopt in het kolonia le centrum van de stad. „Jullie hebben het de hele tijd over Robben en Van Persie, maar wij gaan winnen. Wij hebben Ochoa", zegt ze, verwijzend naar de nieuwe Mexicaanse ster Guil- lermo 'Memo' Ochoa, de doelman die de Tri met enkele spectaculai re reddingen op de been hield te gen Brazilië. Nog niet iedereen is echter over tuigd. „Ik denk toch wel dat Ne derland gaat winnen", zegt Alfre do Estrada (55), kelner van een knus koffiehuisje in het centrum van de stad. „Robben en Van Per sie, die zijn gewoon niet af te stop pen. Maar één ding kan ik wel zeg gen: Nederland gaat het heel moeilijk krijgen. De Tri gaat vech ten voor wat het waard is. Daar om zijn we trots op dit elftal." ven. Doorkop- pende midden velders ziet Wilmots het liefst. zaterdag 28 juni 2014 g Memphis Depay heette een moeilijke jongen te zijn. Dat heeft hij goeddeels van zich afgeschud, foto VI Images 1. Neymar (Brazilië) 4 Lionel Messi (Argentinië) 4 Thomas Müller (Duitsland) 4 4. Arjen Robben (Nederland) 3 Robin van Persie (Nederland) 3 Enner Valencia (Ecuador) 3 Karim Benzema (Frankrijk) 3 James Rodriguez (Colombia) 3 Xherdan Shaqiri (Zwitserland) 3 10. Memphis Depay (Nederland) 2 Luis Suarez (Uruguay) 2 Tim Cahill (Australië) 2 Mario Mandzukic (Kroatië) 2 Jackson Martinez {Colombia) 2 André Ayew (Ghana) 2 en vijf anderen 2 In de groepsfase groeide het vertrouwen van de aan vankelijk kalme Mexicanen met iedere wedstrijd s a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49