^SvS bX> 2014 k Waarom Nederland Jf «o?» QJ rnc* 0 Seks met een pas, zo gaat dat in Rio Brasil 2014 Twaalf sportpagina's in de e-paper op zondag Al een decennium vormen ze het fundament van Oranje. Sneijder, Robben, Van Persie, Kuijt en De Jong. De Bende van Vijf zoekt op het WK de kroon voor een generatie. Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat alleen de graaiers van de FIFA profiteren van het WK. Je gunt de lokale midden stander uiteraard ook wel een extra zakcentje. Maar je kunt ook overdrijven zoals de prosti tuees - die op de Copacabana hun waren uitstallen - dat doen. Volgens de plaatselijke krant in Rio vragen de schaars geklede dames aan Brazilianen 50 euro voor een goed gesprek van een uur. Buitenlandse voet balsupporters worden duide lijk een poot uitgetrokken, want zij betalen voor datzelfde gezellige samenzijn 150 euro. De prostitutie maakt sinds de start van het WK gouden tij den door op de Copacabana, zo lezen we in de krant. Maar ook hier hangt er een schaduw over 'het succes', want de politie heeft in de voorbije weken al twee zaken op de Copa gesloten, omdat men de eigenaren verdenkt van kinderprostitutie. De Bra ziliaanse vrouwen die zich aan het eind van de boulevard elke avond opdringen aan de voor bijgangers moeten op dit WK ook altijd een paspoort bij zich hebben. Seks met een con doom en een pas. Zo gaat dat in Rio de Janeiro. Hoe wrang is het dan dat de FIFA in Fortaleza - de stad waar Oranje morgenmiddag speelt - een spelershotel heeft aangewezen dat eigendom is van een man die in 2010 is be trapt met twee minderjarige meisjes. Zakenman Antonio Gil Fernandes Bezerra - in For taleza bekend als 'Dr. Gil' - ver klaarde dat hij het oudste meis je een lift had gegeven, en het jongste meisje zou ongezien achterin zijn auto terecht zijn gekomen. De miljardair kocht zichzelf vrij en kan nu ook nog eens goed geld verdienen aan het WK. Ook dat is Brazilië, land van eeuwige contrasten. FORTALEZA - Toen Wesley Benja min Sneijder in de Ei van Ajax speelde, kreeg hij elke week een bal in een netje mee. Op de slaapkamer die hij in de Utrecht se arbeiderswijk Ondiep met oudere broer Jeffrey deelde, trap te hij urenlang tegen die bal, met links en rechts. Het netje hield hij omhoog met een touw tje, zodat hij het houten stapel bed niet raakte. De beelden zijn te zien in een schitterende docu mentaire die de NOS twee jaar geleden uitzond. Kleine Wesley, toen 8 jaar, zei dat hij het liefst elke dag op het veld wilde staan. Broer Jeffrey had het nog over 'school', maar Wesley reageerde niet. Hij mocht toch dromen van dat gro te stadion? Toen Arjen Robben een tiener was, fietste hij elke schooldag van het Kamerlingh Onnes Col lege in Groningen naar het ouderlijk huis in Bedum. De veertien kilometer legde hij vaak in één lange sprint af, met de scheve Walfridustoren in zijn dorp als richtpunt. Zijn gedre venheid in alles was enorm, toen al. Als jeugdspeler van VV Bedum maakte hij ooit 151 doel punten in één seizoen, vaak via dribbels met een ongelooflijke explosiviteit. Waar kwam die be- wijsdrang vandaan? De werelden van de volksjongen uit de stad en de pindakaastie ner van het platteland lagen ver uit elkaar, maar hun dromen smolten samen op Koninginne- dag 2003, in een stadion in Eind hoven. Bondscoach Dick Advo caat liet zowel Wesley Sneijder (toen 18 jaar) als Arjen Robben (19) debuteren in Oranje, in een wedstrijd tegen Portugal. Sneij der, tweebenige groeibriljant van Ajax, viel direct na rust in. PSV-talent Robben mocht een kwartier voor tijd de bank verla ten. De opwinding op de tribunes was voelbaar. Het Nederlands elf tal, dat op een dramatische ma nier het WK 2002 had gemist, snakte naar vers bloed. Sneijder en Robben waren de pioniers van een nieuwe Oran je-generatie, waarvan de contou ren binnen amper twee jaar vorm kregen. Nigel de Jong maakte zijn debuut op 31 maart 2004, Dirk Kuijt volgde op 3 sep tember van dat jaar. Robin van Persie, huidig aanvoerder en topscorer aller tijden, speelde op 4 juni 2005 zijn eerste interland. Samen vormen ze nu, een decen nium later, nog steeds het funda ment van het Nederlands elftal. Je zou ze de Bende van Vijf kunnen noe men. De ver rassende terug keer in de basis van de oudste, Kuijt, illustreert nog eens hoe on misbaar deze lich ting is voor Oranje. Met een andere bril op zou je ook de vraag kunnen stellen waar hun opvolgers blij ven. Alle vijf zijn ze verschillende type spelers, vooral ook verschil lende persoonlijkheden. Sneij der is het bravouremannetje, ge vormd op straat in Utrecht. Gro te mond, dominant aanwezig, al tijd recht voor zijn raap. Buiten het voetbal leeft hij met show- bizzvrouw Yolanthe in een gla- mourwereld, niet de beste stimu lans voor een lange carrière. Om zijn plek in de WK-selectie af te dwingen, moest hij worden Iedereen roept wel zo makkelijk dat de hittebestendige Mexicanen in de bakoven van Fortaleza in het voordeel zijn, maar dat valt nog maar te bezien. De Mexica nen zijn drukke baasjes, die het liefst met 120 kilometer per uur over het veld razen. Nou, dat moet je lekker gaan doen in deze omstandigheden. Succes ermee. Oranje weet wel beter. De man nen van Van Gaal gaan weer een uurtje afwachten en als ze de bal hebben, mogen de Mexicanen 'm zo weer overnemen. Geen pro- door Leon ten Voorde O onze website/epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag door Roel Wiche 30 Op de 29-jarige Nigel de Jong na is de generatie die al jaren het funda ment van Oranje vormt (Van Persie, Kuijt, Robben en Sneijder) de kaap van dertig jaar gepasseerd. Bende van Vijf zoekt kroon door Leon ten Voorde De sleet zit er op bij de 35-jarige Mexicaanse aanvoerder Rafael Marquez (rechts). Daar moet Oranje van kunnen profiteren, foto VI Images FORTALEZA - Het Nederlands elftal wacht morgenmiddag in de buurt van de evenaar een uitputtingsslag. Maar er zijn best enkele redenen te bedenken waarom Oranje Mexi co niet hoeft te vrezen. Nederland gaat naar de kwartfinale omdat... Het valt nog te bezien of de bedrijvige Mexicanen in het voordeel zullen zijn in de hitte van Fortaleza 1. ....DE MEXICANEN MEER LAST VAN DE WARMTE KRIJ GEN DAN DE NEDERLANDERS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46