verovert harten Een lappedeken van teer STREEKTAAL CULTUUR 37 Café Couleur in Retranchement Foto-expositie Vrijwilligerswerk Een relaxte sfeer, goede muziek en rustig weer. Een gevleugelde start van CAS. Op eên van de leste daehen bin me toch wat he kope. Ie wou ons nog korting geve good friends..!). Dat voorstel ebbe me resoluut afgeweze. Ie vertrouwde ons toe dat het leven op 't eiland nie meeviel. Aolmè meer aermoe, bedelende huus die in vuulnisbak- ken graoie en hröte werkloosheid. Eigenlijk kon 'n nie leve van z'n zaak, ie hieng er net nie van dood.In de winter zaete op Sa- mos vee mensen in de "w.w.", 360 euro in de maend. Het sei zoen was te kort en de andere middelen van bestaen te gering. Neê, om wegen te verbeteren was er hin geld.Vö het oprumen van de onderde krotten van uzen in de durpjes was ook hin geld. Di was nergens geld vö! Aermoe troef en een sombere toekomst. Z'n énige hoop was dat de toeris ten bleve komme. Di draaide ao- les om. Op m'n vraehe of'n toch nog gelukkig leefde, fluusterde'n "Ik probeer 't" ("I try" Vö de gewone man in Grieken land is 't pas echt crisis. Uldere les te oop is op ons gevestigd! MIDDELBURG - Stichting Welzijn Middelburg (SWM) opent woens dag 2 juli om 16.30 uur de foto-ex positie 'Vrijwilligerswerk in beeld' in de Drukkerij in Middel burg. De expositie is de hele maand te zien en toont de veelzij digheid van het vrijwilligerswerk. Anda van Riet Fotografie, Dirk-Jan Gjeltema, Fotografie Du- na, Foto-Atelier CPD, van IJserloo Fotografie en Mieke Wijnen Foto grafie zijn de exposanten. RETRANCHEMENT - In het kerkje van Retranchement speelt zondag het Trio Café Couleur, met zange res Marjolijn Polfliet, André Bom- belijn op accordeon en Stefan de Ridder op gitaar. De kerk wordt omgetoverd tot een romantisch en zonovergoten terrasje in Parijs. Ze brengen franse chansons en swing-musette ten gehore. In hun muziek vindt u invloeden van tango, java, wals en jazz, kort om de Hot Club de France. Om half elf gaat de deur open en het concert begint om 11.00 uur. RENESSE - Niet alleen IB Meijers, ook Stevie Ann, Niels Geuse broek, Nielson, Christon van Rig- by en Joshua van Chef Special tra den met Blof op tijdens Cover at Sea, vast onderdeel van Concert at Sea. „Kippenvel", riep een vrouw uit het publiek, toen Stevie Ann haar gitaar pakte en met JB Meijers Calm after the Storm zong van the Common Linnets. Een verstild moment, mooi vertolkt. Gastheer Blof heeft er zelf ook plezier in om met gasten te spelen. Het lijkt de Zeeuwse band niets uit te ma ken in welke stijl dat is; of het nu een nummer van Coldplay is (met Geusebroek) of Hey Brother van Avicii met Joshua. Na de covers kwam Caro Emerald en haar achtkoppige band. De Ne derlandse succesvolle zangeres liet het publiek deinen op de mu ziek en bracht het in zomerse sfe ren. Na het bekende nummer Back it Up gingen de armen de lucht in en werd er meegezongen. Emerald ging door met haar typi sche act, een soort gestileerd ouderwetse stijl, ritmisch en toe gankelijk. Alles verliep volgens het boekje. Ze eindigde met een A Night Like This. Navarone met Merijn van Haren kreeg op het Umojapodium het publiek gemakkelijk mee. Al voor dat de band haar nieuwe single Leave speelde, vlogen de plastic bekers al door de lucht. Het rappers-hiphopduo The Op- posites slaagden er zelfs in om het in het algemeen jonge publiek rondjes te laten rennen en te springen. Maar toen de schemer begon in te vallen, kwamen de vier Tads from Londen' het po dium op. Bastille is populair en heeft jonge fans, vooral achttienja rige. meisjes. Leadzanger Dan Smith en Chris 'Woody' Woo'd, Kyle Simmons en Will Farquar- son spelen energieke indierock die aanspreekt. Dit jaar stonden ze al 36 keer op een festival. In september komt hun tweede al bum uit. Concert at Sea gaat vandaag nog door op de Brouwersdam, maar ze krijgt er nog een broertje bij: Back at Sea. Het evenement wordt 21, 22 en 23 november ge houden in Center Pares Port Zé- lande. De bezoekers kunnen reke nen op optredens van Blof en Ra coon. In de meer dan 30 jaar dat ik het Zeeuws Orkest (HZO) volg, heb ik zowel diepte- als hoogtepunten meegemaakt. Het Zomerconcert 2014 hoort bij de hoogtepunten. Een integraal Haydn-programma met drie ver schillende werken. Een orkest dat de discipline van het koor naad loos volgde en genuanceerd speel de. Maar vooral het koor blonk uit. Het Insanae et vanae curae (een herwerking van een orato riumkoor) kwam dynamisch juist, interpretatief subtiel, doch helder over. Er werd punctueel en zuiver gezongen. Met dit koor deed HZO een gouden greep. In Symfonie 90 in C kwam de ver fijnde inbreng van de blazers prachtig uit. Het Menuet werd ste vig in de verf gezet en de Finale, met de 4 seconden bewuste stilte na de cadens, werd met een ro buuste coda besloten.De Missa in Angustiis (Nelson-mis) in d, met een niet volledig homogeen solis tenkwartet: Alexandra Untiedt, Marieke Koster, Eelke van Koot en Nicolas Boulanger zou de angst voor oorlog moeten over brengen. Maar Musica Cordis vero verde de harten. Toonvast en steeds correct. Heldere fuga's spit se staccato's en treffende psalmo- dische tussenkomsten. Werken van Haydn. Door HZO, Vo caal Ensemble Musica Cordis en solis ten olv Joan Berkhemer. Gehoord don derdag 26 juni in de grote Kerk in Brouwershaven. Nog te horen zater dag in Veere. De toeristische beoordêlingen wae- re prima. Samos; een prachtig, groen eiland in de Griekse archipel, mee vee zunuren en méést kiezelstranden. Mee leuke bergdurpjes en gezellige terrasjes an't waeter in de méést vlak an zeê leiende plekken. Kortom; 't moest er eêl goed verbluven we- ze, de moeite om er nè toe te haen, zeker tot juni, as de zunne nog hin "kopere ploert" hore is. Mè Samos is wè Griekenland, dat land wi of a lang van gezeid oordt, da ze d'r financiële zaakjes mè es zelf op moete losse, geld d'r nè toe brienge een bodemblöze pit is. Laet ze mè in d'r sop gaarkoke. Griekenland staet er in ons land nie zö positief op. Zou je d'r toch wè aoltied kunne pinne? Me bin d'r nè toe gegae. Een prachtig eiland, aoles in bloei, de gele brem overal in 't wild. 't Is een bitje hröter dan Walchere, mè mee bergen, die een ènde bo ven de duzend meter bin. En vee kiezelstrangen, die nie in de scha duw kunne stae van onze Zoete- landse zandstrangen. Het is heer lijk zwemmen vanaf de paer zand- strandjes, die 't eiland nog rieke is. Het leit zö dicht bie Thrkije, dat op 't smalste plekje de Zeêlandbrugge d'r nie tussen zou passé. Overigens kom je dat land nie zonder visum in mè an een Sa- mos-vakantie ei je zeker ook ge noeg. Ons zaehe wè meer dan de toeristische folders vertelde. Aol die bergdurpjes en leuke terrasjes bin alléén bereikbaer over wegen die as een lappedeken van teer over 't eiland leie. Hröte kulen, bulten en gaeten, duzend boch ten en een chronisch gebrek an goeie markering, wegwiezers en verkeersborden waere d'r de oor- zaek van da me di liever nie in 't doenker reeë in onze uurauto. De slechtste wegen op Walchere bin beter dan de beste di. 't Is er alléén nie druk, wan 't bin naebie aol toeristen, die het eiland ver- kenne. Vö de rest gaet er nie vee om! Naebie daegelijks kwaeme me langs een winkeltje mee kera miek. Van 's ochens tiene tot 's ae- vens tiene zat er een verkoper bie. Aoltied vriendelijk, zöas iedereên vriendelijk was. Ie zat buten in de schaduw, te wachten op....klan ten. Dag in, dag uut, zeven dae hen in de weke, ik dienke zes mae- nden lang. Ons ebbe nooit ie mand in z'n winkeltje gezie. Ie bleef aoltied wi groete calimera en wenste ons steevast smaeke- lijk ete. Ie zat di mè..! Di waere d'r trouwens meer in dat stadje die keramiek verkochte...! Voor de gesproken rubriek www.pzc.nl/streektaal ZATERDAG 28 JUNI 2014 Kippenvel op Concert at Sea door Edith Ramakers door Jeanette Vergouwen Het optreden van Bastille, dat een doorgewinterde festivalband begint te worden, foto Ronald den Dekker door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37