Nieuw ontwerp voor Middelburgse bouwput I I Dijkvak Waarde wordt op sterkte gebracht Voor derde keer in drie jaar extra noodlokalen voor Nehalennia 66 Dit is het mooiste stukje van de stad, maar iedereen stopt met lopen in de Walstraat 28 WALCHEREN BINNENSTAD De SGP neemt het initiatief tot een betere ontsluiting van de stille Oude Markt in Vlissingen. - ^2 Een aantal weken geleden haakte hij in op de facebookactie Buiten bad Middelburg met een plan om de bouwput om te vormen tot een stadsstrand annex buitentheater/ontmoetingsplek voor buurtbewoners. Zijn plan werd digitaal enthou siast onthaald door heel wat be zoekers van Facebook. De Middel burgse wethouder Saskia Szara- finsky nodigde hem uit zijn plan nen toe te lichten in aanwezig heid van enkele ambtenaren en haar collega-wethouder Chris Dekker. Daar hoorde Massink dat zijn eer ste ontwerp niet haalbaar was we gens de horizontale druk op de wanden van de bouwput. Dat sti muleerden de beginnende steden bouwkundige met een nieuw voorstel te komen, uitgewerkt met zijn oud-studiegenoot. Het is volgens hem belangrijk om geleidelijk te beginnen, buurtbe woners bij alles te betrekken en gebruik te maken van moderne communicatiemiddelen. Bijvoor beeld een app of facebookgroep waarmee buurtbewoners kunnen aangeven dat iemand een barbe cue wil houden. Het plan van de twee, zo geeft hij aan, zorgt niet dat er iets onomkeerbaars ge beurt. Uiteindelijk kan zo'n stadsstrand zelfs ingepast worden in een plan om langs de randen van de bouw put appartementen te bouwen. Dan kan het centrale deel, 'het ei land', onderdeel worden van een binnentuin van de nieuwe com plex. VLISSINGEN - In de Sint Ja- cobsstraat staan dertien winkel panden leeg. „Dit was het beste straatje van Vlissingen, hier zaten de beste zaken", verzucht Hen drik Mabélis, van de gelijknamige modezaak. Hij heeft zijn collega's zien ko men en gaan. „Alle winkels zijn ter ziele gegaan na de bouw van De Fonteyne." Het mooiste win kelstraatje van Vlissingen werd stil. Inmiddels is iedereen het er wel over eens dat er bij de bouw van het nieuwe winkelcentrum iets gruwelijk mis is gegaan: een heel stuk stad werd drastisch afge sloten. Tijdens de rechtszaken over de schade die winkeliers le den, hield de gemeente nog vol dat er wél een goede doorgang is, maar nu het juridisch getouwtrek achter de rug is, hoeft niemand meer de schijn op te houden. „Het is hier wel heel erg rustig", zegt Bülent Sahin, die twee we ken geleden vol goede moed een baklavawinkel opende op de Oude Markt. „Er loopt hier hele maal niemand langs." Ja, Vlissin- gers, die weten de winkels wel te vinden, zegt Jaap van Boven van kledingzaak X-Ray. „Maar toeris ten komen hier niet. We hebben een hele mooie stad, maar je moet het aantrekkelijk maken, mensen de weg wijzen. In een doorgang bij de Fonteyne geloof ik niet: dat wordt een soort tun nel. Ze kunnen beter iets doen aan de Walstraat-Noord. Bij het Scheldeplein ja, dat ziet er niet uit. Dit is het mooiste stukje van Vlissingen: de Oude Markt, het Bellamypark, de Walstraat-Zuid, de Nieuwendijk; maar iedereen stopt halverwege de Walstraat met lopen. Dat is hartstikke jam mer." Mabélis gelooft wel dat een door gaan van de Lange Zelke naar de Oude Markt zou helpen om meer mensen naar de Sint Jacobsstraat te trekken. „Het is simpel: als je er gens een roltrap in kunt hangen, kan die er ook weer uit. De oplos sing ligt voor de hand. Dat deze si tuatie de doodsteek voor de straat is, is duidelijk." De eigenaar van winkelcentrum De Fonteyne is niet van plan om geld te steken in een doorgang, zegt bestuurder Bert van Beers van het Pensioenfonds voor de Spoorwegen. „Dat is een dusdani ge zware ingreep dat het voor ons geen haalbare kaart is. Ja, bouw kundig is natuurlijk alles moge lijk. Ik ken de discussie in Vlissin gen en ik begrijp de problemen, maar wij gaan geen doorgang door het pand maken. Iedereen verwacht dat daarmee de proble men zijn opgelost, maar dat is ook nog maar de vraag. Dat weet je gewoon niet." In de Sint Jacobsstraat maken toeristen - er zijn er toch een paar- foto's van het wasgoed dat boven het straatje gespannen is: boerenzakdoeken, grote bh's en zwarte kousen: een initiatief van Mabélis om het begin van de uit verkoop te markeren. Wat hem be treft nemen de ondernemers ook zelf meer initiatief om de stad aantrekkelijker te makén. „Ieder een moet samenwerken, we moe ten boeien en binden, en terug naar het ambacht en de kleine winkeltjes." DE FONTEYNE P ES www.schulting-partners.nl MIDDELBURG De versterking is deel van het hoogwaterbeschermingsproject Zwakke Schakels. Bij de vijfjaar lijkse toetsing bleek de Wester- scheldedijk daar de huidige veilig heidsnormen niet te halen. De grasmat is niet sterk genoeg en de dijk moet bestand worden ge maakt tegen golfoverslag. De voet van de dijk krijgt een sterkere kreukelberm en teencon structie. Op het bovenbeloop en de kruin van de dijk komt een nieuwe kleibekleding van 1,40 me ter dik en een nieuwe grasmat. Het buitendijkse schor dat aan de dijk grenst, wordt bij de verster king zo veel mogelijk ontzien, zegt woordvoerder Arjan Goossen van het waterschap. Het gebied is beschermd onder de Natura 2000-bepalingen. Met afweer- maatregelen wordt voorkomen dat vogels er dat voorjaar gaan nes telen. Vóór maart 2015 moet de dijk gemaaid zijn, zodat de aanne mer er kan beginnen. Het gaat deze maal om acht extra lokalen die de komende tijd wor den neergezet op het schoolter rein aan de Kruisweg, aldus de Middelburgse beleidsambtenaar Albert Boogaard. Twee jaar geleden en vorig jaar moest de scholengemeenschap ook al extra lokalen plaatsen. In 2012 en 2013 ging het telkens om zes extra lokalen. De toestroom van de leerlingen gaat ten koste van* de collega-scholen Schelde- mond (Vlissingen) en Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg, vertelde deze week wethouder Chris Dek ker aan commissieleden. Volgens Boogaard zijn de extra lo kalen nodig voor zowel leerlingen van vwo, havo als vmbo/mavo. De Mondia-scholengroep, de over koepelende organisatie van Neha lennia en Scheldemond, heeft de gemeente gevraagd die kosten te vergoeden. De gemeenteraad kan daar pas in september een besluit over nemen. Om die reden, aldus de wethouder, zal de scholen- groep dat plaatsen in eerste in stantie zelf betalen in de verwach ting dat de gemeente straks wel met geld over de brug komt. De extra toestroom van leerlin gen is enigszins opvallend omdat de Nehalennia, Scheldemond en CSW met elkaar hebben afgespro ken dat ze niets extra's doen om leerlingen te werven. Zo plaatsen de scholen op de zelfde dag adver tenties en doen ze ook niet op een andere manier aan het 'lok ken' van leerlingen. Desondanks blijkt dat telkens toch meer brug klassers kiezen voor Nehalennia. Een nieuw ontwerp van Jasper Massink en Nick De Graaf voor de bouwput in Middelburg, met op de achtergrond de watertoren. door Emile Calon MIDDELBURG - Haalbaar, zo noemt Jasper Massink (27) het nieuwe plan dat hij samen met oud-studie genoot Nick De Graaf ontwierp om de bouwput in Middelburg om te vormen tot een plek waar mensen zich kunnen vermaken. Er loopt hier helemaal niemand langs door Nadia Berkelder Jaap van Boven, winkelier De bouw van winkelcentrum de Fonteyne begon tien jaar geleden. In 2007 was het complex klaar. Door de bouw van het complex verdwenen twee straatjes: de Marktstraat en de Torenstraat. De Oude Markt is nu alleen nog bereikbaar vanaf de Spuistraat (via de nieuwe Marktstraat) en het Bel lamypark (via de Kerkstraat). Prijs n.o.t.k. Kesteloostraat 3 Zeer ruim 3-kamer apparte ment (circa 135 m2) met inpandige parkeerplaats. door Claudia Sondervan WAARDE - Waterschap Scheldestro- men versterkt in 2015 het dijkvak Emanuelpolder bij Waarde en Ga- wege. Het werk aan het dijkvak van 2,6 kilometer lang kost ruim 4,9 miljoen euro. door Emile Calon MIDDELBURG - Opnieuw moet Neha lennia Stedelijke Scholengemeen schap in Middelburg extra noodlo kalen plaatsen om de toestroom van leerlingen te kunnen huisves ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28