Privélease: zekerheid heeft een prijs Meer dan tien dagen vakantie, da's toch lekker! 3 18 WERKEN Autobezit is voor velen een groot goed. Maar de heilige koe brengt ook veel zorgen én kosten. Privélease - autorijden voor een vast bedrag per maand - lijkt een aantrekkelijk alternatief. Voorde len zijn er zeker, maar besef wel dat je voor lange tijd een forse financiële verplichting aangaat. Welke kosten heeft een auto? Brandstof, verplichte WA-verze- kering, motorrijtuigenbelasting, afschrijving, kosten voor reparatie en onderhoud, premie voor de optionele cascoverzekering. En dan hebben we het nog niet over het abonnement op de pechhulp en rente op de eventueel benodig de lening voor de aanschaf. „De meeste mensen hebben geen idee hoe duur hun auto in het ge bruik is", zegt Luberto van Bui ten, hoofdredacteur van vakblad Automotive. „Ze vergeten belang rijke kostenposten als afschrijving en onderhoud. Zouden ze het juis te sommetje maken, dan komen ze misschien tot de conclusie dat een eigen auto niet veel goedko per - soms zelfs duurder - is dan privélease." Wat is dat, privélease? Het komt erop neer dat je tegen een vast maandbedrag en gedurende een afgesproken periode in een (meestal nieuwe) auto kunt rij den. In het maandbedrag zijn vrij wel alle kosten meegenomen, plus een opslag voor de leasemaat schappij. Steeds meer leasemaat schappijen timmeren in deze markt aan de weg. Zekerheid over kosten is volgens Van Buiten het belangrijkste voor deel van privélease. „Je weet waar je aan toe bent. Ie hebt geen om kijken naar verzekering, onder houd, schadeafhandeling. Meestal zit ook de wegenbelasting in het leasecontract. Doordat betaling wordt uitgesmeerd over de con tractperiode, kun je bovendien een nieuwe auto rijden zonder dat je daarvoor een groot bedrag ineens moet ophoesten of een le ning moet afsluiten." Wie privélease overweegt, moet er rekening mee houden dat de stuntprijzen waarmee veel lease maatschappijen adverteren 'kale' prijzen voor standaard modellen zijn, gebaseerd op een lange loop tijd (drie jaar of meer) en een ge ring aantal kilometers (bijvoor beeld 12.000 per jaar). Rijd je meer, heb je liever een kortlo pend contract of wil je bijvoor beeld navigatie in de auto, dan gaat de leaseprijs omhoog. Bedenk ook dat zekerheid een prijs heeft. Zo zijn er kosten voor onderhoud in de leaseprijs ver werkt, terwijl die bij een nieuwe auto vaak gering zijn. Ook moet je bijbetalen als je meer kilome- NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Marcel Brugmans (57) woonplaats Mariaheide opleiding mds laatsfcvervulde beroep zelfstandig ondernemer zonder werk juni-september 2012 nieuwe baan conciërge bij Fioretti College in Veghel Het werk dat hij en zijn vrouw An ja van 1995 tot en met 2012 deden, blijft 'het allermooiste dat er is', zegt Marcel Brugmans. Het was dan ook een hard gelag dat het duo medio 2012 moest stop pen met de eigen zaak. „Het ging niet meer", zegt de ex-eigenaar van Music Store Uden, die al sinds 1977 werkte in de muziekin dustrie „Tot 2009 was het een sta biele branche en hadden we een solide onderneming. Maar vanaf 2010 liepen de zaken als gevolg van de economische crisis hard terug. Op een gegeven moment moest er geld bij en dat was na tuurlijk niet de bedoeling. Geluk kig hadden we een huurcontract dat per jaar opzegbaar was, anders hadden we een groot probleem ge had. Voor ondernemers is hun zaak hun pensioen en zo hadden wij het ook voor ogen. Het heeft voor ons niet zo mogen zijn." Omdat het niet bepaald als een donderslag bij heldere hemel kwam, waren Marcel en Anja Brugmans wel voorbereid. „Anja begon in 2010 met een opleiding tot pedicure, om een praktijk aan huis te beginnen. Dat begint nu echt goed vorm aan te nemen. Ik bracht, naast het werk in de winkel, een dag per week voor een bedrijf displays naar super markten en wilde dat uitbou wen. Dat lukte helaas niet." Het weerhield hem er niet van driftig verder te zoeken naar een passende werkkring. „Ik zeg eerlijk: ik heb best vaak gedacht dat het niets meer zou worden. Ik was tenslotte 'al' 55 toen Anja en ik met de winkel stopten. Een beetje her en der wat voor uitzendbureaus aan de slag, veel meer perspectief zag ik eigenlijk niet." Dat niet vrolijk stemmende beeld werd steeds bevestigd door afwijzingen waarin stee vast stond dat Brugmans 'niet in het profiel paste'. „Wat dat dan ook moge zijn. Ik denk dat ik vooral te oud was." Toch kwam hij aan vast werk, als conciërge op een scholenge meenschap. „Ik was via een ex-collega al tijdelijk aan de slag als conciërge op een school. Aanvankelijk voor zes weken, het werden zes maan den. Maar meer zou het niet worden. Ik bleef dus sollicite ren en werd hier aangenomen. Ze hebben bij die vorige school geïnformeerd. En ja, daar liep het lekker." Al met al is het wel een forse stap terug in vergelijking met het zelfstandig ondernemer schap, zo zou je denken. Maar daarvan wil Brugmans niet reppen. Integendeel. „Ik heb een lot uit de loterij", stelt hij. „Het is heel afwisselend werk en ik verkeer elke dag temidden van de jeugd. Dat is misschien niet altijd even gemakkelijk, maar het is wel ontzettend leuk om te doen. Ik voel me hier heel erg happy." Ook omdat hij tegenwoordig een bijzonder voorrecht heeft. „Ik ga straks vier weken met zo mervakantie", zegt hij lachend. „Vier weken!! Ongekend. Toen we de winkel hadden, gingen we altijd tien dagen ergens heen en dat was het dan wel voor het hele jaar." TIPS HINTS ür v Vragen over deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! eigen wc door Bauke Boersma Stap terug doen, is niet erg Pak alles aan en geloof in jezelf foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18