i Een eigen titel Die knaap met de dubbele achternaam maakte vroeger snel carrière in vaders bedrijf. Wie tegenwoordig rap wil klimmen, doet er goed aan flink te studeren, hard te werken en te bouwen aan succes. Want ook voor mensen uit machtige netwerken geldt tegenwoordig: de beste persoon op de beste plaats. Er zijn nog altijd mensen die ge loven dat de wereld wordt be stuurd door een geheim syndi caat van adellijken en indus triëlen. Een allesbepalende eli te, die onderling de gouden ba nen verdeelt en westerse econo mieën bestiert voor eigen gewin. Het is de vraag of het vroeger ooit zo werkte. Feit is dat in de jaren zestig zo'n 200 families bij 86 Nederlandse grootondernemingen door dubbelfuncties verweven waren. Het was vroeger verklaarbaar dat topfunc ties aan de elite toevielen. Zij hadden de op voeding, opleiding en netwerken. Dat old boys network is door de democratiserings golf in de jaren zeventig en de internationa lisatie in de jaren negentig vrijwel verdwe nen, verzekert dr. Eelke Heemskerk van de Universiteit van Amsterdam. Hij deed met dr. Meindert Feiinema onderzoek naar het bestaan van het old boys network. Volgens Heemskerk kwam er een nieuw netwerk van mensen uit de financieel-eco- nomische wereld voor in de plaats. „Er zul len altijd netwerken van topbestuurders zijn. Die hebben namelijk een belangrijke functie. Mensen op dat niveau willen spar ren met iemand die ook aan de top staat en met dezelfde problemen en uitdagingen wordt geconfronteerd." Tegenwoordig staan de topposities in be drijven open voor heel veel mensen. De sa menstelling van de groep machtigen wis selt ook steeds. Al moet die macht niet wor den overschat, stelt Heemskerk. „Ze heb ben invloed op beleidsprocessen en kun nen iets op de agenda zetten. Maar daar mee houdt het ook wel op." De internationale serviceclub Rotary gold lange tijd ook als een old boys network. „Dat is zo'n verouderd beeld", verzucht de Limburgse ondernemer Jan Hol, gouver neur en bestuurslid van Rotary Nederland. „Bij de oprichting in Nederland hielpen le den elkaar misschien aan baantjes. Maar te genwoordig is het toch echt anders. Je wilt als ondernemer toch echt een capabel ie mand op een open positie hebben." Rotary houdt zich vooral bezig met interna tionale ontwikkelingsprojecten in de derde wereld, gericht op zes focusgebieden, verge lijkbaar met de millenniumdoelen van de VN. „Inderdaad kom je dankzij Rotary in aanraking met mensen die je anders niet was tegengekomen. En als je in het buiten land bij een fellow-Roterian aanklopt, heb je direct een entree. Maar je gebruikt je con tacten zeker niet voor persoonlijk voordeel. Daar is Rotary niet voor bedoeld." De huidige generatie adel en patriciaat hecht aan soms eeuwenoude persoonlijke banden tussen families. In het zakelijke ver keer vinden ze hun afkomst vaak niet inte ressant en praten er ook niet over. Zeker niet met buitenstaanders, laten ze fijntjes weten. Heemskerk: „Bij ondernemingen als Philips is niemand in de boardroom on der de indruk van een adellijke titel. Bij za- kenbanken wil positie of afkomst wel eens voordeel bieden. Deze mensen kunnen zich door hun opvoeding en afkomst onge dwongen bewegen in de high society." Toch kun je stellen dat met het verdwijnen van adel en regenten uit de bestuursélite, er ook iets van de onbaatzuchtigheid van topbestuurders is verdwenen. „In de elite heb je onderling al een rangorde, die meet je niet af aan de hoogte van de beloning. Het hebben van eigen vermogen draagt er toe bij dat het succesvol besturen belangrij ker is dan veel geld verdienen. Nu is de hoogte van het inkomen bepalend voor de mate van je succes. De graaicultuur bij top bestuurders heeft zeker te maken met het wegvallen van die elite." zaterdag 28 juni 2014 PAGINA 16 EN 17 PAGINA 18 EN 19 Macht moet verdiend worden door Arnoud Cornelissen illustratie Ronald Visser Opname in de adel stand is in Nederland voor burgers vrijwel onmogelijk. Je komt al leen in het rode boek je als je kunt aanto nen telg van een echt adelgeslacht te zijn of een officiële buiten landse adellijke titel te hebben. Wil je in het blauwe boekje van het Nederlands Patri ciaat (NP), dan moet je familie zes genera ties lang van onbespro ken gedrag zijn en een belangrijke rol in de samenleving heb ben gespeeld. Een ver zoek moet ingediend worden bij het Cen traal Bureau voor de Genealogie in Den Haag. Heeft plaatsing wel zin? Een familie die reageren? W geld@depersdienst.nl 150 jaar meedraait in de Nederlandse top, is al bekend. En de term patriciaat is behoorlijk verwaterd. „Veel fami lies die nu in het blau we boekje komen, zou den vroeger niet aan de criteria hebben vol daan", zegt Nico Plomp van het CBG. En ach, voor een paar tientjes is een mooie Duitse titel te koop. Kijk op: www.consultingdigi- tal.com/adelstitel.php

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15