QsmgQM: r 61.50 i i I i 66 We moeten naar groeicijfers van 2,5 tot 3 procent per jaar; dat is wat we nodig hebben HANS DE BOER ECONOMIE 13 interview De nieuwe werkgevers voorman vliegt er stevig in. „Geen uitkering voor wie niet wil werken." EI Ga nu naar Sweetdeal.nl en profiteer van deze en vele andere topaanbiedingen! DEN HAAG - „Wie kan, maar niet wil werken, moet geen dubbeltje meer uit de sociale zekerheid krij gen. De vrijblijvendheid moet er af." Hans de Boer, die op juli aan treedt als nieuwe voorzitter van werkgeverskoepel VNO-NCW, wil dat er een einde wordt ge maakt aan het 'pamperen'. Het kabinet zet volgens hem stap pen in de goede richting door on- willigen te korten op hun bij standsuitkering. Wie het bijvoor beeld vertikt om Nederlands te le ren, kan op den duur zelfs zijn he le uitkering kwijtraken. „Het gros van de mensen in Nederland zit goed in elkaar, heeft iets voor een ander over. Maar ze willen ook het idee hebben dat iedereen een bijdrage levert. Het niet meedoen, het blijven hangen in uitkerin gen, leidt uiteindelijk tot onver draagzaamheid." Dinsdag neemt De Boer (59) de voorzittershamer over van Ber nard Wientjes (71), die na negen jaar terugtreedt. Onder diens lei ding kwam vorig jaar het Sociaal Akkoord tot stand, dat zaken als het ontslagrecht en de duur van de WW regelt. De Boer zegt nu dat de werkgeverskoepel weer meer naar buiten moet treden. „Onze eerste taak blijft natuurlijk het lobbyen naar de politiek in Den Haag en Brussel. Daarvoor betalen onze leden ons. Maar we hebben ook een netwerkfunctie. Met elkaar iets goeds doen. Probe ren de economie nieuwe schwung te geven. Als de econo mie weer draait, dan is dat niet al leen goed voor die ondernemer, maar voor de hele samenleving." Onder leiding van De Boer wil VNO-NCW onder meer inzetten op een aantal grote projecten. De werkgevers haken in bij het plan om de Expo 2025 naar Rotterdam te halen en bij de bouw van de tweede Brainport in Eindhoven. Om alle ambities waar te maken, moet volgens De Boer 'heel snel' geschakeld worden naar een 'veel hoger ambitieniveau'. „En alleen ondernemerschap kan ons daar brengen. Ik heb de afgelopen we ken veel ondernemers gesproken. Die zeggen allemaal: we hebben te weinig ambitie. We zijn al te vreden als we een half procent groei hebben. Vroeger liepen we met 2 procent beteuterd te kijken. We moeten naar 2,5 tot 3 procent per jaar. Dan krijg je er per jaar 75.000 banen bij. Dat is wat we nodig hebben." De Boer, lid van het CDA, was eer der ondernemer, hij leidde de taskforce aanpak jeugdwerkloos heid, was voorzitter van MKB-Ne- derland, initiatiefnemer van de vakcolleges, en hij was commissa ris bij meerdere bedrijven. De Fries zegt dat in principe niets on mogelijk is. „Maar er moet een machine achter staan die het waarmaakt. Je moet zorgen voor elan, betrokkenheid, dan gaan de ondernemers erin mee." Maar, waarschuwt hij, 'als de eco nomie niet draait, gaat het niet lukken'. De handen moeten vol gens hem uit de mouwen. „Wij le ven in zo'n goed land, met zulke goede mensen en infrastructuur: als we willen dan zijn we het rijk ste land van de wereld. Dat dit niet gebeurt, ligt volgens mij aan de Nederlandse mentaliteit. We zijn niet meer gericht op het ver dienen, maar op het verdelen. En daarmee doen we onszelf tekort." De Boer noemt het nog altijd 'van de gekke' dat pensioenfondsen het grootste deel van het ingeleg de geld buiten Nederland investe ren. „De fondsen zeiden altijd dat er niet voldoende projecten wa ren om geld in te steken. Maar wat dacht je bijvoorbeeld van de hopeloos verouderde schoolgebou wen in ons land? De luchtkwali teit schijnt niet in orde te zijn. Laat pensioenfondsen geld stop pen in de bouw van nieuwe scho len. Of neem het permanente te kort aan huurwoningen. Laat pen sioenfondsen daarin investeren. Hier geldt hetzelfde als bij scho len: aannemers en bouwvakkers zijn aan het werk, woninginrich ters leveren gordijnen, bouwmark ten hebben werk, de economie raakt aan de praat en de pensioen fondsen krijgen via de huur een keurige 4 tot 5 procent rende ment. Gelukkig is onlangs de op richting van het Nationaal Investe- rings Instituut afgesproken. Er is gezegd dat er in de eerste ronde 5 miljard geïnvesteerd kan worden. Nu moet het gas erop." De Boer wil wel voorwaarden stel len. Voorkomen moet worden dat de extra werkgelegenheid die dan ontstaat, ten goede komt aan Pool se bouwvakkers of Bulgaarse schil ders. „Dat is een heel teer punt. Natuurlijk hebben we die Polen en Bulgaren nodig, ze houden de len van onze economie in de be nen. Maar als wij inspanningen doen om de boel hier aan de praat te krijgen, dan moet dat ten gun ste komen van werkgelegenheid hier. De 1,8 miljoen uitkerings trekkers kunnen niet blijven zit ten. Dan ben ik misschien een heel rechtse bal, maar die tijd is over. Mensen moeten aan de slag." ZATERDAG 28 JUNI 2014 - Lees de voorwaarden op sweetdeal.nl 5-gangen mossel- sweet menu bij Restaurant DEAL Den Fantast in Middelburg 3-gangen keuze- sweet menu bij Restaurant DEAL De Viking in Westkapel Ie 5- of 6-gangen sweet culinair verrassings- DEAL menu bij Restaurant Fernando 'Verdienen, niet verdelen' door Wilko Voordouw Hans de Boer Hans de Boer „Het is van de gekke dat pensioenfondsen zo weinig in Nederland investeren." foto Wiebe Kiestra/HH Ontdek het lekkerste dat Zeeland te bieden heeft tijdens een geweldig 3-gangen keuzemenu! Geniet 5 gangen lang van de heerlijkste bourgondische mosselspecialiteiten in ditVlaamsche eetkaffee! Prikkel je smaakpapillen met een luxe 5- of 6-gangen keuzemenu en een gratis amuse van het huis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13