Zeeuws-Vlaanderen is een fraai 'Tussenland' I I Nieuwe Markt met nostalgisch parkeerterrein met kinderkopjes I Vlasdag Eede toont nieuwe toepassingen populair gewas 28 ZEEUWS-VLAANDEREN NEDERLANDSE VETERANENDAG Oorlogsveteraan Angelo de Koek uit Clinge gaat naar de Veteranendag. TERNEUZEN - Ze werd geboren in Breda en bracht haar jeugd door in Terneuzen. Daarna vertrok Ra chel de Meijer (49) naar de grote stad, naar Amsterdam. Daar woont ze nog altijd. Werken doet ze bij de NOS in Hilversum. Maar Zeeuws-Vlaanderen raakte nooit uit beeld. Sterker nog, de regio kwam steeds meer in beeld en dat resulteerde in het boek Tussen land, dat vanmiddag in Philippine gepresenteerd wordt. Oud-wet houder Co van Schaik krijgt het eerste boek uitgereikt. „Mijn ouders komen uit Zeeuws- Vlaanderen. Mijn vader uit Sas en mijn moeder uit Philippine", legt Rachel de Meijer uit. „Ze verhuis den naar Breda omdat hier wo ningnood was. Toen ik een jaar was, kwamen we naar Terneu zen." Ze was blij toen ze als zeventienja rig meisje de havenstad kon verla ten. „Ja, wat was hier nou te bele ven? Bovendien waren de verbin dingen allerbelabberst. Ik had het hier wel gezien." Ruim dertig jaar later kijkt ze heel anders naar Zeeuws-Vlaande ren: als een verliefde puber die van uitgeverij Conserve de gele genheid kreeg een boek over Zeeuws-Vlaanderen te schrijven. „Die uitgeverij heeft meer boeken van NOS-mensen uitgegeven. Ik dacht: ja, waarom niet? Ik kwam nog regelmatig in deze regio om dat er familie woont. En lang zaam maar zeker ging ik heel an ders kijken naar het gebied." Ze ontdekte naar eigen zeggen de schoonheid van de polders, van de leegte. „Ik vind het heerlijk om door de polders te rennen en te ra cen. Daar word ik gelukkig van. Voor het boek heb ik een reis van oost naar west gemaakt. Ik heb vier mensen geïnterviewd en per soonlijke verhalen staan ook in het boek. Het is een boek over Zeeuws-Vlaanderen zoals ik het nu zie en beleef." Een uniek stukje Nederland, vindt Rachel de Meijer. „Voor veel mensen is het ver weg, som migen denken zelfs dat het bui tenland is. In de Lonely Pla- net-gids van Nederland staat: Zeeuws-Vlaanderen is een onbe duidend plattelandsgebied met boerderijen en een paar chemi sche fabrieken. Nou ja zeg. Dat in spireerde me extra om dit boek te schrijven." Want Zeeuws-Vlaan deren is een mooi gebied, bena drukt ze meerdere keren. „Met mensen die zich bovenal Neder lander voelen. Meer dan Zeeuw of Vlaming. Wat ik erg leuk vind is dat er tussen Zeeuws-Vlamingen in den vreemde altijd een klik is. Meteen." De klik tussen haar en Zeeuws- Vlaanderen is er in elk geval ook weer. „Het was een soort heront dekken van de regio. Natuurlijk zijn er ook minpunten. Over het algemeen zijn de dorpen niet echt mooi en met de verbindin gen wil het ook nog niet echt vlot ten. Maar dat verandert niets aan de schoonheid van dit gebied." CLINGE - Veel kapotte huizen zag hij in het Bosnië van 1993. Slechte wegen, met scheuren door mor tierinslagen ook. „Mensen die in een vuilnisbelt naar etensresten zochten, dat maakte toch de mees te indruk", zegt oorlogsveteraan Angelo de Koek (42) uit Clinge. Vandaag is hij aanwezig bij de Ne derlandse Veteranendag in Den Haag. En daar kijkt hij best naar uit. De mannen waarmee hij tijdens de Bosnische burgeroorlog lief en leed deelde, zijn z'n makkers ge worden. Het klinkt misschien raar in een decor van verwoeste gebouwen en dorpen, maar De Koek had 'een leuke tijd' in Bosnië. „Je komt daar aan met mensen vanuit het hele land die je helemaal niet kent. Een half jaar later ga je weg en ben je dik ke vrienden. Sommige mannen zie ik nog steeds. Dat vind ik mooi." De Clingenaar moest wel moeite doen om als vrijwillig militair de gang naar het verscheurde Bosnië te kunnen maken. Mógen maken ook, want de familie was niet zo blij met de plannen van de toen 21-jarige Angelo. Hij moest zijn Mensen scheurden vuilniszakken open, gewoon om etensresten te zoeken NEDERLANDSE VETERANENDAG baan in de bakkerij van Van Me- ijel - waar hij nu weer werkt - tij delijk opgeven. „Nee, de familie had liever dat ik thuisbleef en dat snap ik ook wel. Die wisten na tuurlijk ook niet wat me te wach ten stond, ze waren bang dat ik niet'heelhuids zou thuiskomen. Toen ik zei dat ik écht wilde, heb ben ze het goedgekeurd. Dat heel huids thuiskomen is trouwens ge lukt hoor, ik heb niets opgelo pen", lacht hij. Toch heeft De Koek, die tijdens de oorlog vrachtwagens met goe deren bestuurde, wel degelijk ha chelijke situaties meegemaakt. De militairen sliepen op het kamp in prefabs die geregeld werden be schoten. „Dat was niet altijd ge richt, soms zaten er oók verdwaal de kogels bij. Aan het einde van de rit waren er maar vijf prefabs waar geen kogelgaten in zaten." Als het te heftig werd, moesten de mannen de bunker in. „Er is wel eens een granaat op het kamp gevallen, maar omdat we in de bunker zaten, hebben we er niet al te veel van meegekregen." Echt bang is De Koek dan ook nooit geweest, hij voelde zich al tijd wel veilig. Behalve misschien die ene keer, toen hij met de co lonne door een Bosnisch dorpje moest rijden. „We moesten wach ten op de Engelse tanks, die zou den ons ondersteunen. In dat dorpje werd namelijk flink over en weer geschoten. Nou, als je dat weet, is het toch wel spannend. Voordat we vertrokken heb ik twee sigaretten gerookt tegen de spanning. En toen we er eenmaal uit waren, pakte ik er nog twee. We zijn er wel veilig uitgeko men." De dorpsraad Eede blikt niet al leen terug, maar wil het verleden verbinden met heden en toe komst. Dus laten vlasbewerkers uit Eede, Koewacht, Dreischor en het Vlaamse Zillebeek allerlei oude vlasbewerkingstechnieken (repelen, zwingelen, hekelen) zien, evenals oude Keltische weef- methodes. De tweehonderdste verjaardag van de regio ligt ten grondslag aan de zoektocht naar verbindingen: tussen diverse vlas sersgemeenschappen en tussen di verse tijdsgewrichten. Ook is er een verbinding tussen de seksen, want ook Vrouwen Van Deze Tijd presenteren zich op de vlasdag. Verder is er een tentoonstelling in de kerk, is er naast alle vlasvaklie den een barbier, zijn er histori sche landbouwmachines en zor gen de Djeedse Zangmerels met Ingrid Pieters (Mywaymusic) voor vrolijk gekwinkeleer. Maar een voor iedereen aanvaard baar compromis moet te bereiken zijn, concludeerde wethouder Frank Deij na een verhitte infor matieavond iq het dorpshuis van Biervliet. De wethouder beloofde dat ambtenaren op het gemeente huis nog eens bestuderen of de Braakmanlaan iets verlegd kan worden voor de verkeersveilig heid. De meerderheid van de ruim dertig aanwezigen, van wie ongeveer de helft aan de Markt woont, ziet weinig in een soort ge le gravel voorzien middenplein. Daarom bekijkt de gemeente of de Markt genoeg kinderkopjes be vat om er een groot - als parkeer plaats én evenemententerrein te gebruiken - middenplein mee te bestraten. De beukenhaagjes die voorzien zijn als afscheiding van het plein en bescherming voor voetgangers, worden zo mogelijk iets smaller om alle Marktgebrui- kers de ruimte te geven. Met dit compromis konden de meeste aanwezigen (min of meer) leven. Jacques van Harn van de plaatselijke ondernemersvereni ging had liever vastgehouden aan een vijf jaar geleden gelanceerd plan, omdat de Markt dan zijns in ziens meer samenhang had gekre gen. Veel Marktbewoners ageer den echter tegen het verdwijnen van alle bestaande platanen. Zij zijn juist blij dat de drie bomen bij het kantoor van H4A blijven staan. Met een rode beuk aan de andere kant van de Braakmanlaan en de leilindes om het beeld van Beukelszoon is het groene karak ter van het centrum gewaarborgd. Rachel de Meijer, terug van weggeweest en weer helemaal verliefd op Zeeuws-Vlaanderen. foto Camile Schelstraete 'In een oorlog is het vooral improviseren' door Romain van Damme door Bob Maes Veteraan Angelo de Koek De Nederlandse Veteranendag is bedoeld als eerbetoon aan alle Ne derlandse veteranen die zich na mens Nederland hebben ingezet in dienst van de wereldvrede. Vandaag is de tiende editie, tradi tiegetrouw in Den Haag. Koning Willem Alexander neemt tijdens deze jubileumeditie een speciale bundel met verhalen van tien bijzondere veteranen in ont vangst. Bij het défilé zijn vijfduizend vete ranen aanwezig die in diverse oor logen gevochten hebben. Verder staat op het programma: de openingsceremonie in de Rid derzaal, de medaille-uitreiking op het Binnenhof en festiviteiten op het Malieveld. door René Hoonhorst EEDE - Gedeputeerde Kees van Be- veren opent morgen de jaarlijkse vlasdag in Eede met een korte toe spraak over de nieuwe mogelijkhe den voor de vlasteelt. Vertegen woordigers van de vlaskenners van de regio, firma Van de Bilt uit Sluis kil, laten een aantal nieuwe toepas singen zien. Kijk voor het hele programma op www.vlasdageede.nl. door René Hoonhorst biervliet - Dé ideale Markt voor al le inwoners van Biervliet bestaat niet. Tussen een nostalgisch met klinkers en kinderkopjes bestraat, onder een bladerdak van platanen schuilgaand plein en een kale par- keervlakte gaapt een te groot gat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 136