1» - I I 1 Havisten gaan via piste in Vlaanderen studeren Suarez Evenementen passen morgen desnoods programma aan voor wedstrijd Nederland-Mexico. flf&v, PZC 26 ZEELAND NEDERLAND-MEXICO De PZC is op zoek naar de beste friet van Zeeland zaterdag Het gesprek van de dag was deze week natuurlijk de beet van Luis Suarez. Overal verschenen foto's van hem als een soort gemuilkorf de hond, als dracula en als kan nibaal. Gisteren ging het vooral over de hoogte van de schorsing die hem door de Fifa is opgelegd. Hij is negen wedstrijden ge schorst, hij mag vier maanden geen enkele voetbal gerelateer de activiteit verrichten en hij krijgt een boete van ruim 80.000 euro opgelegd. De een vindt de straf te hoog, de ander te laag. Ik weet niet hoe de Fifa nor maal gesproken redeneert bij de totstandkoming van zo'n straf, maar als net als in het re guliere strafrecht de houding ter zitting een rol zou hebben gespeeld dan zal die houding bij Suarez in ieder geval niet in zijn voordeel hebben meegewo gen. In plaats van dat hij be kent, berouw toont en zijn ex cuses aanbiedt zegt hij dat hij er niets aan kon doen, omdat die Italiaanse verdediger tegen zijn tanden aanliep. Hoe kan je nu zoiets zeggen als veertig ca mera's laten zien dat hij die Ita liaan gewoon in zijn schouder beet. De Fifa is bang dat anderen het voorbeeld van Suarez gaan vol gen en wil met deze straf een daad stellen. Ik ben vooral bang dat anderen dezelfde redenering van Suarez gaan gebruiken. Dat straks een verdachte van een schietpartij gaat zeggen dat het de schuld van het slachtoffer was, omdat die tegen z'n kogel aanliep. Ik heb dus geen medelijden met hem. Dat heb ik wel met z'n vrouw. Sofia heet ze. Daar hoor je weinig over, maar zij moet het toch wel moeilijk heb ben. Met haar man is serieus iets mis, en zij moet daar iede re nacht naast liggen. Zou ze stiekem knoflook onder het bed gelegd hebben en een kruis onder haar kussen bewa ren? En wat zegt ze als ze met hem over straat wandelt? Hetzelfde als veel hondenbezitters: „Hij doet niks hoor." Ik weet in ieder geval wat ik zou vragen als ik ze tegen zou komen? „Biet-ie akum aai?!" 1846-1847 De Zandbaan Rilland Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een hoek over 200jaar Zeeland in aamenwerking met leerlingen van 74 basisscholen, U krijgt dagelijks een voorproefje. Schoten «Kin Bestel het boek nu voor 25 euro geschiedenis 0p www.200jaarzee1and.nl MIDDELBURG - Evenementen in Zeeland houden rekening met de WK-wedstrijd Nederland-Mexico morgenavond. Indien nodig pas sen ze hun programma aan of ne men ze aanvullende maatregelen, zodat niemand het voetbal hoeft te missen. De Internationale Vlasdag in Ee- de probeert morgen voor zes uur klaar te zijn met de prijsuitrei king, vertelt Ronald de Croock van de organisatie. Niet alleen om dat dan niet veel publiek meer ver wacht wordt, maar ook omdat er ongetwijfeld vrijwilligers zullen zijn die het voetbal willen zien. De Havenfeesten in Terneuzen houden ook rekening met de voet bal. Hissen 18.00 uur en 20.00 uur is er geen muziek en er komt een groot scherm waarop de wed strijd te volgen is. Dixieland by the Sea in Renesse is om 18.00 uur afgelopen. De avondwandeling in het Zwin gaat gewoon door, vanaf 20.00 uur. Er hebben zich al deelnemers aange meld en organisatrice Patricia Aar- noudse verwacht dat er in het be gin van het weekeinde nog wel bij komen. De wandeling duurt twee uur en vertrekt vanaf Zwin- plaza in Retranchement. Sander van Buren van Challenger Zeeland wil de tenniswedstrijden tussen 18.00 en 20.00 uur stil la ten leggen, maar het is de scheids rechter die daarover gaat. Verder denkt hij aan tv-schermen op het topdeck en in de kantine. In de kantine hangt trouwens al een tv-scherm. Voor de rest gaat het tennis gewoon door, ook als de fi- We hopen dat het weer een feest wordt, want het was tot nu toe steeds erg gezellig nale van Wimbledon op televisie is. Grote schermen op pleinen om de wedstrijden van het Neder lands Elftal te volgen zijn er in Zeeland niet of nauwelijks. De Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid heeft ge meenten geadviseerd voorzichtig te zijn met het verlenen van ver gunningen daarvoor. Mede door alcoholgebruik kan de situatie uit de hand lopen. Net zoals bij eve nementen zijn extra eisen nodig om de risico's in te perken. De horeca voelt er vaak ook wei nig voor. Het bevalt Alex Lakké van Café Nationaal in Goes wel zoals het de afgelopen drie wed strijden is gegaan. Gewoon kleine re schermen op de verschillende terrassen en in de cafés. „Het was erg gezellig, daar moesten we maar mee doorgaan. Het wordt morgen weer één groot feest." Ook Mare Antheunisse van De Tympaan in Middelburg wil vast houden aan de beproefde formu le. „We willen helemaal niet dat het groter en massaler wordt. Dat brengt ook te veel risico met zich mee. We hopen dat het weer een feest wordt, want het was tot nu toe steeds erg gezellig. Al maakt het wel uit of een wedstrijd op zondag is of op vrijdag of zater dag. 's Maandags moeten de men sen toch gewoon weer werken." WATERVERBRUIK RONDOM WEDSTRIJDEN VAN ORANJE örusM Tot voor kort was het niet moge lijk om met een havo-diploma toe gelaten te worden tot het hoger onderwijs in België. Met de 'havo- piste' kan dat wel. Gedurende een schakeljaar zijn de studenten voor bereid op het Vlaams hoger onder wijs. In 2010 maakten de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten, Scalda, de Associatie Universiteit Gent (AU- Gent), de stad Gent en het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven af spraken om de afstand tussen het Nederlandse en Vlaamse onder wijs te verkleinen. Het schakel jaar voor havoleerlingen, de zoge naamde havo-piste, was er een van. De havo-piste is met name be stemd voor Zeeuws-Vlamingen jonger dan 21 jaar, die geslaagd zijn voor het diploma havo en aan een hogeschool in Vlaanderen wil len studeren. Ook studenten die nog maximaal twee vakken mis sen voor het havo- of vwo-diplo- ma komen in aanmerking voor de 'havo-piste'. Voor het schooljaar 2014-2015 is er nog plaats. Maikel Harte Niemand hoeft Voor meer columns: www.pzc.nl/columns r**>r„ 1.1» «uil1 I 1't- Mare Antheunisse, De Tympaan Einde wedstrijd Start wedstrijd FIFA WORLD CUP 2000 1000 Totale drinkwaterlevering van Evides in Zeeland tijdens de wedstrijden van het Nederlands Elftal op het WK in Brazilië. Spanje - Nederland (13-06)* Australië - Nederland (18-06) Nederland - Chili (23-06) De wedstrijd Spanje - Nederland begon om 21.00 uur, de andere twee wedstrijden om 18.00 uur. infographic Rob Paardekam bron Evides I UNIVERSITY OF APPMEO JsCfENCfcS Weinig zo lekker als een echt goe de zak friet. Maar waar in Zeeland kun je de allerlekkerste friet eten? De PZC onderwerpt in juli en au gustus de Zeeuwse frietbakkers aan een test. Om te kunnen bepalen wat de bes te friet van Zeeland is, heeft de re dactie hulp van de echte kenners nodig: er wordt een eerste schif ting gemaakt op basis van tips van lezers. Stuur uw nominatie - met motiva tie - naar redactie@pzc.nl. Over de zoektocht naar de lekker ste Zeeuwse friet verschijnt weke lijks een verhaal in de Zomerkrant van de PZC. MIDDELBURG - De eerste lichting studenten 'havo-piste' hebben hun toelatingsbewijs voor het Vlaams hoger onderwijs ontvangen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 134