VERDIEPING 11 Wat doet de Adviescommissie Afgesloten Strafzaken? vind ik het absoluut niet gepast om over 'vertraging' te spreken. Wij zijn de NS niet." Wat is uw drijfveer? „Ik vind het heel belangrijk dat onze rechts staat behoorlijk functioneert. Ik wil leven in een staat die zorgvuldig omgaat met haar belangrijkste wapen: iemand de vrij heid ontnemen. In deze commissie kan ik daar controle op uitoefenen. Dat doe ik door veroordelingen voor ernstige delicten kritisch tegen het licht te houden, zo zorg vuldig en minutieus mogelijk." CV CYRILLE FIJNAUT Nederland stond tien jaar geleden op z'n kop toen bleek dat een man ten onrech te was veroordeeld voor de Schiedammer Parkmoord. Daar bleef het niet bij: ook in de Puttense moordzaak en de zaak van Lucia de Berk was sprake van gerechtelijke dwalingen. Eind 2012 werd de wet veranderd, waardoor het voor veroordeelden gemakkelijker is geworden om een herzieningsverzoek in te die nen. Wie nu vindt dat hij ten onrechte in de cel zit of heeft gezeten, kan een 'verzoek tot nader onderzoek' doen bij de Hoge Raad, de hoog ste rechter van het land. De procu reur-generaal van de Hoge Raad vraagt dan advies aan de Advies commissie Afgesloten Strafzaken (ACAS). Deze onafhankelijke commissie bestaat uit vijf personen: een ad vocaat, een politie-deskundige, een lid van het Openbaar Ministe rie en twee wetenschappers. Het lidmaatschap van de ACAS is geen voltijdbaan: vorig jaar kwam de commissie zeven keer bij el kaar voor een vergadering. De commissieleden bepalen of er vol doende reden is om de zaak op nieuw door justitie te laten bekij ken. Uiteindelijk besluit de procu reur-generaal of er ook echt een nieuw onderzoek komt. Zijn be sluit wordt tegelijkertijd met het advies van de commissie open baar gemaakt. Een positief besluit betekent niet automatisch dat de veroordeelde wordt vrijgesproken. Dat kan zelfs nog jaren duren. Eerst komt er een nieuw onderzoek, waarna de Hoge Raad kan besluiten om de hele rechtszaak over te laten doen. ZATERDAG 28 JUNI 2014 de Berk Cyrille Fijnaut (Heerlen, 1946) is gepensio neerd hoogleraar criminologie en strafrecht aan de Universiteit van Tilburg en universitei ten in Leuven en New York. Hij ging naar de Politieacademie, werkte voor het ministerie van Justitie en deed on der meer onderzoek naar de georganiseerde misdaad in Nederland en de beveiliging van Pim Fortuyn. Sinds eind 2012 is Fijnaut voorzitter van de adviescommissie die onderzoek doet naar gerechtelijke dwalingen. Criminoloog Cyrille Fijnaut foto Dolph Cantrijri/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11