Grevelingendam LI is te hopen dat het onderwa Klachten Krekengebied <3 SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Oosterschelde 66 Door water te bergen, zou het peil al snel zou stijgen tot twee meter www.driekleur.nl Orgelconcert Succes in hu Driekleur heeft wel een gezicht! ZATERDAG 28 JUNI 2014 -• -v. 'vittrail In de Oosterschelde wordt de problematiek rond de zandhonger nijpend. Door de pijlerdam wordt de stroming geremd en komt er minder zand in de Oosterschelde. Daardoor wordt minder zand afgezet op de zandplaten. Anderzijds spoe len de golven zand van de pla ten. Als gevolg hiervan worden de platen kleiner en staan ze bij laag water minder lang droog. Dat is slecht voor de natuur, want de platen zijn belangrijk voor vogels (steltlopers) die daar bij laag water voedsel zoeken. Een van de maatregelen is het opspuiten van zand op De Rog- genplaat, een grote zandplaat in de Oosterschelde. „En daar wordt nu naar gekeken. Het wordt waarschijnlijk opgeno men in het Deltaprogramma. Daarnaast wordt ook onderzoek gedaan naar een ander sluitings regime van de kering", zegt wet houder Cees van den Bos. Het Grevelingenmeer is het grootste zoutwater- meer van West-Europa. Sinds de afdamming staat het water stil en dat heeft een nega tieve invloed op de waterkwali teit. Ieder jaar wordt het een beetje slechter en daarom ligt er nu het plan om het tij terug te laten keren zodat het water in beweging komt. „Het plan ligt er voor vijftig centimeter tij, waarbij het middenpeil niet ver anderd. Dat betekent dat het geen consequenties heeft voor de jachthavens in de zin dat er aanpassingen nodig zijn, zoals drijvende steigers. Dat was be langrijk voor ons als gemeente. terleven hierdoor weer beter wordt, want dat is goed voor de economie", zegt Cees van den Bos. Het Grevelingenmeer is on der andere erg populair bij sport- duikers. Om het tij terug te brengen is een nieuwe doorlaat in de Brou- wersdam nodig die misschien gecombineerd kan worden met een getijdencentrale. „Daar zijn allerlei verkenning Cees van den Bos, wethouder voor geweest. In eerste instantie ging men ervan uit dat met de centrale de kosten konden wor den terugverdiend. Verkennin gen hebben uitgewezen dat dit niet het geval is en dat het finan cieel moeilijk is zo'n getijden- centrale te realiseren. Er wordt nu onderzoek gedaan naar een kleinere variant." Van den Bos benadrukt dat terugkeer van het tij op zich los staat van de bouw van een getijdencentrale. Tot voor kort speelde ook de vraag of het Grevelingenmeer kon dienen als waterberging, als er extreem hoog water is in de ri vieren en dit niet afgevoerd kan worden naar de zee. „Dat zou be tekenen dat het waterpeil al snel zou stijgen tot twee meter. Daar waren wij niet gelukkig mee. Twee meter erbij was echt een probleem", zegt Van den Bos. Projecten als Jachthaven van de Toekomst zouden in zo'n geval in het water komen te staan. In eerste instantie leek het er op dat het besluit om het Grevelin genmeer als waterberging te gaan gebruiken nog twintig jaar boven de markt zou zweven. Van den Bos: „Wij hebben aan gestuurd op een definitief be sluit. De minister moet het nog bekrachtigen, maar in het ad vies van de Deltacommissie is al verwerkt dat het Grevelingen meer gelukkig definitief geen waterberging wordt." Schouwen-Duiveland wordt beschermd tegen het water door dijken, dui nen en dammen. Met het be heer en onderhoud heeft de ge meente geen rechtstreekse be moeienis, al raakt het direct de veiligheid van de inwoners. Daarom is het wel een onder werp waar wethouder Cees van den Bos mee bezig is. „We heb ben een nieuwe manier van dijk- normering gekregen. Alle dijken waren genormeerd op basis van de kans dat ze eens in de zoveel jaar zouden overspoelen. Dat be paalt het onderhoudsniveau. Maar we hebben de laatste tijd gezien dat het gevaar niet alleen komt van overstroming, maar het water kan ook onder de dijk door stromen. Dat hebben we gezien bij een dijkje bij Utrecht. De nieuwe normen verschillen per dijkvak, maar per saldo bete kent het dat de normen voor on derhoud omhoog zijn gegaan en daar zijn we blij mee." OUWERKERK - De fractie van de SP heeft van het college van B en W aandacht gevraagd voor het onder houd van steigers en paden in het Krekengebied. Onder meer de in- validensteigers zijn kapot. Wet houder Van Burg heeft toegezegd de klachten over te brengen aan de Staatsbosbeheer en het Water schap. Zij beheren het gebied. Nassaulaan 93 Middelburg makelaar -Koopsom vanaf 100.300,- MIDDELBURG - De Duitse organiste Ute Gremmel-Geuchen speelt dinsdag in de Oostkerk te Middel burg muziek van Clérambault, C.P.E. Bach, Neefe en Mozart. Het orgelconcert begint om 20.00 uur. APON v.o.f. THUIS IN OfAfWEWNe VAN UW HUIS, ZOHttt 8JHNEN AtS eUfTEM' schilder water M2makelaa 3-kamerappartement Royale woonkamer Kopen met korting! 2 balkons Ged. dubbel glas wwwJeStek.nl. Ifo Schilders- an afwarkingsbedrijt VWarkend* Industrieweg 39-4 Zierikzee T 06 - 53 16 34 56 www.apon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 115