'Hartelijke' kleuterjuf Nel Brouwer 100 jaar Extra aandacht voor alcoholbeleid jongeren Brouwersdam Raad woedend op commissaris Polman over haast bij Tafel van 15 28 SCHOUWEN-OUIVELAND WATER Gisteren werd zij honderd jaar. Dat werd gevierd in Borrendam- me, waar Brouwer sinds 1993 woont. Het resolute, dat ze in een interview met de Zierikzeesche Nieuwsbode in 1973 bij haar zilve ren arbeidsjubileum ten toon spreidde, heeft ze vandaag nog. „Dat gebakje gaan we samen op eten", sprak de jarige tegen burge meester Gerard Rabelink, die niets anders restte dan zijn vork in het taartje te planten. Met ge noegen las ze de brief voor die ze van het Koninklijk Huis had ont vangen: „Van de koning zelf. Hau- ger kan nie, eej." De chique taal vond de juf wel leuk: „Zo, of je komt eten", zei ze toen ze de brief neerlegde. Nel Brouwer werd ge boren in 1914 in Renesse in een gezin van twaalf kinderen. Elke morgen om vijf uur moestrze hel pen met het melken van de koeien. Het gezin woonde in Wes- tenschouwen en de kinderen moesten een half uur lopen naar de de lagere school. Op korfbal leerde Nel haar echtgenoot Johan Brouwer kennen. Ze trouwden in 1940. Het echtpaar vestigde zich in Zierikzee. Hij was kolenhande laar en Nel werd kleuterjuf. Ze werkte twintig jaar samen met 'juffrouw Korstens', die gisteren ook op Nels verjaardag was. 'Mevrouw Brouwer', zoals ze op school heette, vond dat kleuters positief moesten leren spelen. Ze moesten eerst liefde en warmte er varen en dan pas leren presteren. Volgens Nel liepen de kinderen op deze manier minder kans op ontsporing in hun latere leven. MIDDELBURG M www.schulting-partners.nl „Uit gesprekken blijkt dat juist de ze jongeren moeite hebben met de nieuwe wet- en regelgeving", legt Daniël Joppe (CDA) uit. Het voorstel werd snel overgenomen door de meerderheid van de raad. Alleen Alert! was tegen en fractie voorzitter Tineke Kalwij haalde zich de woede- van de raad op de hals met haar uitspraken. „Als u e waterkwaliteit van het Grevelin- genmeer, het afkalvende strand op de Brouwersdam, de bouw van een getijdencentrale; het zijn een paar voorbeelden van zaken die spelen binnen de portefeuille 'water" van wet- sg|! houder Cees van den Bos. „Een hele interessan- jjH te portefeuille", zegt hij. „Een portefeuille waar- |§g bij de discussie over natuur, economie en veilig- heid steeds hand in hand gaan." En de waterpor tefeuille is ook een aardige tegenhanger van de andere (zware) portefeuille die hij onder zijn hoede heeft: het 'sociaal domein'. Het huidige college van B en W heeft er bewust voor geko zen om (bijna) alle wateronderwerpen bij één wethouder onder te brengen, alleen het Natio naal park Oosterschelde is ondergebracht bij burgemeester Gerard Rabelink. Er spelen mo menteel nogal wat grote onderwerpen, die op een rijtje zijn gezet. ^SÊSgSSsÊMg- Sife"m Het strand van de Brou wersdam kalft in hoog tempo af. Op Schou- wen-Duivelands grondgebied is helemaal geen strand meer en daarom is een strandpaviljoen al verpl&atst. Ook richting Oud dorp worden de stranden smal ler en vlakker. Dat is slecht nieuws voor de dui zenden toeristen en beoefenaars van extreme strandsporten zo als strandzeilen en kitebuggyen. Die krijgen steeds minder ruim te zullen daardoor wegblijven. De economische schade is nu al fors. „De huidige strandafslag kost de regio momenteel 1,3 mil joen euro per jaar en op de lan gere termijn loopt de economi sche schade op tot 9 miljoen per jaar", zegt wethouder Cees van den Bos. Daarom is besloten het strand ter hoogte van Port Zélan- de op te spuiten. Dat gebeurt voor het leeuwendeel met zand dat eigenlijk bedoeld was voor de stranden achter de Meeuwen duinen bij Burgh-Haamstede. Door de natuur daar een poosje vrij spel te geven en niet op te spuiten, worden de natuurwaar den in de duinen extra gediend. In totaal komt bij Port Zélande 500.000 kuub zand en daarmee worden het strand weer terugge bracht op het niveau van tien jaar geleden. De betrokken ge meenten, provincies en onderne mers leggen daarvoor 250.000 euro op tafel. „We willen probe ren deze zandsuppletie te combi neren met het realiseren van een strandkunstproject", zegt Van den Bos. „Dan maak je bochten en vormen in het strand. We willen dat in het ka der van de Tour de France. Dan krijg je opnames vanuit de lucht en dat zou heel erg leuk zijn. Maar er hangt ook een finan cieel kaartje aan en op dit mo ment wordt onderzocht of het haalbaar is. Het is nog geen gelo pen race." Om op tijd klaar te zijn voor de komst van de Tour de France moet het werk ook eerder wor den uitgevoerd dan nu in de planning staat (2015/2016). zich richt op deze doelgroep van 16- en 17-jarigen, richt u zich dan niet op een doelgroep waarvan landelijke deskundigen zeggen dat het een verloren doelgroep is? Ze zijn al alcoholverslaafd", zei ze. Uitspraken die ze na de felle reac ties haar collega's nuanceerde door te zeggen dat ze doelde op jongeren die nu al te veel drinken. Kalwij bleef tegen het voorstel omdat het in haar ogen niets toe voegt aan de huidige gang van za ken. De SP pleitte er voor om tij dens de gesprekken ook aandacht te schenken aan drugsgebruik. Burgemeester Gerard Rabelink gaf aan dat dit inderdaad gebeurt. Uit de brief aan de colleges van B en W blijkt dat de gemeenten voor 1 augustus een zienswijze moeten indienen op het plan van aanpak voor de bestuurlijke toe komst van Zeeland. Als niet op tijd wordt gereageerd, gaat de Ta fel van 15 er van uit dat gemeente voor heeft gestemd. „Dit kan geen waar zijn", zei Wim Dorst. „Onbe staanbaar", reageerde Daniël Jop pe. De WD kreeg van iedereen steun voor een motie waarin de raad aangeeft te hechten aan zorg vuldige besluitvorming en waar in de partijen er nog eens fijntjes op wijzen dat de Tafel van 15 geen formele bevoegdheden heeft en dat het primair aan de gemeente raden zelf is om te besluiten over samenwerking. Volgens de raad zou het van respect getuigen als alle gemeenteraden de kans zou den krijgen om op een goede, af gewogen manier te reageren en daarom de besluitvorming over het plan van aanpak uit te stellen. Als dat niet gebeurt, stemt de ge meenteraad niet in. Daarmee steunt de raad het college van B en W, die op een vergelijkbare ma nier heeft gereageerd. Ook het college van B en W wei gert zich te laten opjagen door de Tafel van 15, waar bestuurlijke ver tegenwoordigers van de dertien Zeeuwse gemeenten, de provin cie Zeeland en Waterschap Schel- destromen zitten. „Wij willen de formele, juridische weg bewande len en dat gebeurt niet bij alle ge meenten", zei burgemeester Ge rard Rabelink. De gemeente verga dert niet meer voor 1 augustus. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Eerst het hart en dan pas het brein, was het beginsel van hoofdleidster Nel Brouwer-Steur van de Nuts-kleuterschool in Zierik- zee. I Nel Brouwer-Steurs vierde gisteren haar honderdste verjaardag in Borren- damme. foto Dirk-jan Cjeltema Kesteloostraat 3 Zeer ruim 3-kamer apparte ment (circa 135 m2) met inpandige parkeerplaats. Prijs n.o.t.k, ZIERIKZEE - De komende drie jaar worden regelmatig gesprekken ge organiseerd met 16- tot 18-jarigen over de nieuwe alcoholwetgeving. Ook ouders, verzorgers, horeca en detailhandel worden hierbij betrok ken. door Melita Lanting foto Ronald den Dekker D WÊSÊttÊBÊËÊ& 1 m ■ïiisi. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het gedrag van de 'Ta fel van 15' is de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland compleet in het verkeerde keelgat geschoten. De raad reageerde furieus op een brief van Han Polman, commissaris van de Koning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114