Cyrille Fijnaut heeft zijn handen vol aan het beoordelen van mogelijke gerechtelij ke dwalingen. De wachtlijst wordt langer, maar van 'vertraging' wil hij niet horen. „Wij zijn de NS niet." 10 VERDIEPING JUSTITIËLE DWALINGEN De teller staat op zeven tien zaken. Zeventien keer heeft Cyrille Fijnaut (67) zich gebo gen over de dossiers van mensen die zeggen dat zij de nieuwe Lucia de Berk, Wilco Viets of Ina Post zijn: onschul dig, maar toch veroordeeld. De Tilburgse criminoloog speurt naar gerechtelijke dwa lingen. Hij vertelt voor het eerst over zijn werk als voorzitter van de Adviescommis sie Afgesloten Strafzaken. Het speurwerk van deze commissie heeft nog geen mogelijk nieuwe gerechtelijke dwalingen aan het licht gebracht. Althans, over lopende onderzoeken wil Fijnaut niets kwijt. Zo adviseerde hij de Hoge Raad begin dit jaar over de beruchte Deventer moordzaak. In die zaak werd Ernest Louwes veroor deeld tot twaalf jaar cel voor de moord op de vermogende weduwe Wittenberg, in 1999. Louwes heeft altijd ontkend. De Ho ge Raad neemt waarschijnlijk volgende week een besluit over het verzoek van de advocaat van Louwes om de zaak te herope nen. Tot die tijd blijft het advies van Fijnaut en zijn commissie geheim. De advocaat van Louwes diende al in maart 2013 een herzieningsverzoek in. Waarom duurt het zo lang om met een reactie te ko men? „Op specifieke zaken kan ik niet ingaan. Wel kan ik zeggen dat wij het druk heb ben. Sinds de oprichting van deze commis sie, eind 2012, zijn zeventien zaken op ons bureau beland. Sommige commissieleden doen dit werk naast een andere baan. En zelfs als we alle capaciteit hebben, zijn we afhankelijk van anderen. Zo mocht de advo caat van Louwes in januari reageren op ons advies. Daar heeft hij uiteindelijk ruim drie maanden voor nodig gehad. Daarnaast kan het veel tijd kosten om strafdossiers compleet boven water te krijgen. Als straf zaken zich meer dan tien jaar geleden af speelden, is het nogal eens lastig om alle stukken snel te ontvangen." Gaan politie en justitie slordig om met dos siers? „Nee, dat hoort u mij niet zeggen. Maar dat het vaak lang duurt voordat wij een advies aan de Hoge Raad geven, heeft zeker te ma ken met de beschikbaarheid van dossiers. Zo hebben we onlangs negen maanden moeten wachten op een strafdossier. Dan merk je: bij de administratie van justitie valt nog wel het een en ander te verbete ren. Ook is het twee keer voorgekomen dat de politie bewijsstukkén had vernietigd. Zoals een videoband, die een rol speelde in het verzoek van de advocaat van een veroor deelde. De politie had het recht om die band te vernietigen, omdat zij zich gewoon aan de wettelijke bewaartermijnen hiel den. Maar die bewaartermijnen blijken nu te kort. Ik dring er daarom op aan om de termijnen te verlengen, zodat veroordeel den in de gelegenheid blijven om hun zaak aan de kaak stellen. Dat is belangrijk, mede gelet op de steeds grotere mogelijkheden van forensisch en technisch onderzoek." Is het te verantwoorden dat veroordeelden, die mogelijk onschuldig zijn, meer dan een jaar moeten wachten op een besluit over herzie ning van hun zaak? „Wat wij doen is serious business. De verzoe ken die bij ons binnenkomen, zijn zeer complex en ook de strafzaken waren inge wikkeld. Het is in het belang van niemand om het heel snel te doen. Ik vind kwaliteit belangrijker dan tijd. De manier waarop wij werken, is niet alleen heel belangrijk voor de veroordeelden en hun omgeving, maar ook voor ieder ander die bij deze za ken betrokken is. En voor de rechtsstatelijk heid van onze samenleving in haar geheel. Als een onderzoek door ons veel tijd kost, Lucia de Berk (verpleegkundige), Wilco Viets en Herman du Bois (Puttense moordzaak), Ina Post (bejaardenverzorgster) en Cees Borsboom (Schiedammer parkmoord) verdwenen de afgelopen jaren ten-onrechte achter de tralies voor moord of doodslag. Ze werden pas vrijgesproken nadat nieuwe bewijzen of bekentenissen aan het licht kwamen, beeld HH Speuren naar nieuwe Lucia< door Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10