EIGENZINNIGHEID EN BOURGONDISCHE PASSIE Zeeuw-Vlaanderen is een botfcgondische streek toprestaurants, zoals de Kromme Watergang Qtahi» in Hoofdplaat. Zeeuws-Vlaanderen: het is een eigenzinnig landje De inwoners zeggen het zelf: Zeeuws-Vlaanderen is toch wel een landje apart. Een landje dat aan alle kanten grenzen kent. Grenzen van de zee, de Westerschelde en buurland België. En zoals de naam het eigenlijk al zegt, is de regio een mengelmoes van Zeeland en Vlaanderen. Met weidse polders zoals je ze in de rest van de provincie ziet en 'rommelige' Vlaams aandoende dorpjes waar de welstandcommissie een oogje dicht lijkt te knijpen. Een mix van nuchterheid en bourgondische passie. Een plek waar cultuur en traditie van eeuwenoude stadjes hand in hand gaan met het bruisende van het zee- en strandleven en de moderne zeehavens. Zeeuws-Vlaanderen: het is een eigenzinnig landje. De blik van Zeeuws-Vlaanderen is van oudsher veel richting zuiden gericht. Niet zo vreemd met Vlaamse steden als Gent, Antwerpen en Brugge pal om de hoek, terwijl de provinciehoofdstad Middelburg tot 2003 nog een tijdrovende oversteek met de veerboot vergde. De 6,6 kilometer lange Westerscheldetun- nel mag de regio dan eindelijk met het Nederlandse 'vasteland' verbonden hebben, Walcheren en Beve land blijven nog steeds 'd'n Overkant'. In Zeeuws- Vlaanderen hebben ze het bourgondische karakter van de zuiderburen en de doe-maar-gewoon-dan- doe-je-al-gek-genoeg-mentaliteit van Zeeland. Zeeuws-Vlamingen zijn gastvrij en genieten graag van het leven. En misschien is het juist die instel ling en de beschikbaarheid van de culinaire lekker nijen die de zee en het Zeeuwse land bieden, dat de regio een plek is geworden voor de lekkerbek. Het wemelt er van de vele restaurantjes en cafeetjes. Sommige restaurants behoren zelfs tot de beste van Nederland, zoals Pure C in Cadzand en De Kromme Watergang in Hoofdplaat. En natuurlijk had culinair icoon Sergio Herman in Sluis zijn 3-sterren restau rant Oud Sluis. Jarenlang was dat een van de beste restaurants ter wereld. Totdat Herman het restau rant sloot om opnieuw te beginnen. En hoe kan het ook anders,? Hij richt zijn aandacht nu, zoals vele andere Zeeuws-Vlamingen al eeuwen deden en doen, op Vlaanderen. Daar, in Antwerpen om precies te zijn, maakt hij een nieuwe start. De topkok is misschien wel het prototype van de eigenzinnige Zeeuws-Vlaming. Zeeuws-Vlaanderen is een grensgebied en dat merk je ook aan de historische stadjes Hulst en Sluis, waar de winkels elke dag van de week open zijn. Waar nog vele leuke originele winkeltjes en exclusieve boe tiekjes zijn te vinden die ook heel wat Belgen over de grens lokken om er te komen shoppen. Vooral Oost-Zeeuws-Vlaanderen lijkt geografisch gezien eerder tot België te behoren. De Westerschelde zou eigenlijk een goede natuurlijke grens vormen. Hulst is het centrum van dit gebied. Een echte hoofdplaats en een grensgemeente met prachtige historische wallen. Hulst staat ook wel bekend als de 'meest Vlaamse stad van Nederland'. Het stadje is één brok geschiedenis en is een beschermd stadsge zicht. Maar liefst 68 rijksmonumenten telt het, met de Sint-Willibrordusbasiliek, die in de vijftiende eeuw werd gebouwd, als het bekendste historische bouwwerk. Maar ook de stadswallen uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog zijn goed bewaard gebleven. Hulst leent zich niet alleen goed voor een wandeling door de historie, het stadje kent ook een modern bruisend uitgaansleven. Naar verhouding zijn er in Hulst zelfs meer cafés en restaurants dan waar dan ook in Zeeland. Datzelfde geldt trouwens voor Sluis in het westen. Het bedrijvige hart van Zeeuws-Vlaanderen is Ter- neuzen, een moderne haven- en industriestad met veel nieuwe architectuur. Het centrum van de stad heeft nog niet zo lang geleden een volledige opknap beurt gekregen. Aan de oostkant van de stad zijn luxe woonwijken verrezen waar wonen een genot is, op steenworp afstand van het water. De Kanaalzone rond Terneuzen is samen met het Sloegebied aan de andere kant van de Westerschelde, het belangrijkste economische gebied van Zeeland. Dit havengebied is na Rotterdam en Amsterdam de derde haven van Nederland. Grote internationale bedrijven zijn in het havengebied gevestigd, zoals Dow Chemical. Deze Amerikaanse chemiereus is de grootste werkgever van Zeeland. Terneuzen vervult een .centrumfunctie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 102