Libiërs snappen hun eigen land niet meer Nikon BUITENLAND 9 Mensenrechtenactiviste vermoord Op de begane grond van een geha vend gebouw zit een gloednieuw koffiehuis, vlak erachter verrijzen nieuwe hotels. Misrata, een kust plaats op twee uur van de hoofd stad Tripoli, krabbelt op nadat het drie jaar terug in puin lag. Shlak: „Wij hebben de zwaarste prijs be taald voor de revolutie, in bloed. Tweeduizend zonen van de stad zijn gesneuveld." De foto's van de martelaren hangen even verderop in een museum in de Tripoli straat. De rebellen die Kaddafi's troepen uit Misrata verdreven zijn trots dat hun stad vooruitgaat, maar toch zijn ze niet tevreden. Veel van Kaddafi's militairen kwamen uit steden niet ver van Misrata, zo als Bani Waled. Daar, en ook in Tripoli, heeft de in 2011 gelynchte dictator nog altijd veel aanhang. „Ik kan niet in mijn auto naar Ba ni Waled, ze herkennen mijn Mis- rata-kenteken. We hebben veel van hun zonen gedood, dat zijn ze niet vergeten. Libië is chaos." Dat beaamt kunstenaar Mohamad Bin Lamin. Hij werd op 16 februa ri 2011, een dag voor de revolutie begon, door de geheime dienst op gepakt in zijn atelier omdat hij nauw betrokken was bij de plan ning van de opstand. „Ze hadden alles afgetapt: Facebook, mail, tele foon." Zes maanden en vijf dagen zat hij vast, hij werd bevrijd op de dag dat Tripoli in handen van de rebel len viel. Nu, drie jaar later, vecht Libië opnieuw. „De eerste keer was tegen Kaddafi, nu vechten we tegen onszelf. En proberen we te doorgronden wat er aan de hand BENGHAZI - Een vooraanstaand mensenrechtenactiviste in Libië is woensdagavond in Benghazi vermoord. Vijf daders drongen het huis van advocaat Salwa Bug- haigis binnen en openden het vuur op haar. Ze overleed korte tijd later in een ziekenhuis, meld den plaatselijke media gisteren. is. Onder Kaddafi was er één man die sprak en waren er zes miljoen doofstommen. Nu is Kaddafi de dode doofstomme, en zijn er zes miljoen mensen die roepen. We proberen zicht te krijgen op wat er aan de hand is, maar dat is bijna onmogelijk." Hij doelt op de machteloze politi ci, het gebrek aan onderwijs, olie smokkel en generaal Khalifa Haf- tar die in het oosten op eigen houtje vecht tegen extremisten. En op strijdende milities die ver schillende steden of delen van het land in hun greep houden. In Misrata is het niet veel anders. Daar zijn' de rebellen van 2011 de baas. Ze hebben banden met poli tici, zorgen voor de veiligheid en bemannen de controleposten langs de invalswegen. Omdat ze het Libische leger niet vertrou wen, en de extremistische mili ties buiten de deur willen hou den. Anders ligt het in Tripoli. Bughaigis nam in 2011 deel aan de opstand tegen dictator Muammar Kaddafi. Na diens val toonde zij zich een fervent tegenstander van radicale islamisten, jihadisten en de gewapende milities. Haar man is verdwenen, buren vermoeden dat hij door de aanvallers is ont voerd. Het is er onveilig, op straat heer sen verschillende milities. Moha- med Ghiti (25) zucht; hij juichte toen Kaddafi viel, tot hij zag hoe de voormalige dictator om het le ven werd gebracht. „De vrijheids strijders waren monsters gewor den." Inmiddels heeft hij alle hoop verloren. Hij heeft niet ge stemd tijdens de verkiezingen van afgelopen woensdag, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Hij ziet hoe politici 'hun zakken vul len', beschermd door ondoorzich tige verbanden met strijdende par tijen. „Het verschil tussen een re bel en een militieman, is dat die eerste zijn wapens neerlegt als de strijd gestreden is. Een militie man begint een nieuwe strijd om zijn wapen te kunnen houden." Juist dat soort mensen maakt de dienst uit, peinst Ghiti. De stu dent: „Onze vrijheden staan on der druk. Als het nodig is, moet er een nieuwe revolutie komen." Ik ben Nikon. Fotografen van elk niveau vertrouwen hun mooiste werk al jaren aan mij toe. Het is mijn streven voor elk type fotograaf de beste camera te maken. Wanneer de Consumentenbond vier van mijn camera's bekroont met Beste Uit De Test, is dat voor mij daarom meer dan erkenning. Het is de bevestiging - van en voor consumenten - dat ik voor elke fotograaf de beste keus ben. nikon.nl At the heart of the Image VRIJDAG 27 JUNI 2014 REPORTAGE REBELLEN door onze correspondent Rik Goverde I Mohamad Bin Lamin: „Ze hadden alles afgetapt." foto Rik Goverde MISRATA/TRIPOLI - Ahmed Shlak jaagt in zijn auto langs het strand en de haven van Misrata. Hier kwa men ruim drie jaar terug de wa pens voor de rebellen die tegen Kaddafi vochten aan land. Shlak wijst op kapotgeschoten apparte mentencomplexen waar scherp schutters van Kaddafi zaten, Shlak (36): „Hoe we de scherpschutters uit de gebouwen kregen? Met 106 millimeter raketten." Nikon Nikon COOLP1X S9700 COOLPlX AW120 COOLPI VC&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9