Christenen in Irak slaan op de vlucht 66 Een vergoeding vragen voor het overblijven is normaal, niemand werkt gratis 8 BUITENLAND Ouders betalen 'boterhammentaks' nu gemeenten hun bijdrage aan de buitenschoolse opvang schrappen. De strijders van Isis bestookten een overwegend christelijke plaats ten zuidoosten van de gro te stad Mosul. De christenen zijn onder meer naar Erbil gevlucht. Dat is de hoofdstad van de Koerdi sche autonome regio in het noor den van Irak. De christenen in Irak kwamen al na de val van de Iraakse dictator Saddam Hussein in 2003 in het nauw. Ze ontvluchtten hun land in groten getale. Van de oorspron kelijke 1,5 miljoen wonen er nog ongeveer 300.000 in Irak. Tientallen extra Amerikaanse mi litaire adviseurs zijn in de Iraakse Nadat Isis een christelijke plaats bij Mosul bestookte, zijn christelijke families in groten getale gevlucht hoofdstad Bagdad aangekomen. Het totale aantal is daarmee op 180 gekomen, meldde het Penta gon gisteren. De Amerikaanse troepen helpen het Iraakse leger in de strijd tegen soennitische opstandelingen door onder meer inlichtingen te verza melen. Het door de Amerikanen getrain de en uitgeruste Iraakse leger met honderdduizenden manschappen is niet goed opgewassen tegen de rebellen. Die hebben onder meer de grote noordelijke stad Mosul ingenomen. Overlast door spoorstaking België Vanaf zondag 22.00 uur tot maandag 22.00 uur rijden er nauwelijks tot geen treinen in België. Ook voor Nederlandse treinreizigers is naar verwach ting de hinder groot. Gisteren kondigde de socialistische vak bond de staking aan. De Bel gische spoorwegen kunnen moeilijk inschatten hoe groot de problemen zullen zijn. Het is namelijk onduidelijk welk personeel het werk neerlegt. 'Abortus-vrouwen' lastigvallen mag Antiabortusactivisten hebben het recht vrouwen aan te spre ken die op het punt staan een abortuskliniek binnen te gaan. Dit valt onder de vrijheid van meningsuiting, aldus het hoog gerechtshof in Washington. Een 'bufferzone' van elf meter rond abortusklinieken waar geen actie mag worden ge voerd, zoals in de staat Massa chusetts geldt, is dus ongrond wettig. BRUSSEL - Een 'boterhammentaks' voor het nieuwe schooljaar zet een domper op de zomervakantie van veel Vlaamse ouders. Steeds meer basisscholen eisen een bij drage voor leerlingen die tussen de middag op school hun brood trommeltje leegeten. Per gezin kan de schade oplopen van enkele tientjes tot wel 270 euro per schooljaar. „Ik betaal toch belas ting, waarom moet ik dan betalen voor het eten en drinken dat ik van thuis meegeef?" zegt een bo ze moeder. De lont is in het kruitvat gesto ken door de beslissing van het ge meentebestuur van Hasselt deze week om voor elk basisschool kind dat op school luncht, vanaf september 25 cent per keer in reke ning te brengen. „De kosten van het toezicht lopen erg op. Het middagtoezicht zit niet in de fi nanciering van het lessenpakket en wordt dan ook volledig gedra gen door het stadsbestuur", aldus de gemeente. Hasselt volgt ver schillende Vlaamse gemeenten die de kosten van het overblijfuur- tje niet meer willen dragen. Ouders van basisschoolkinderen in Mechelen en Lanaken moeten sinds kort ook betalen, terwijl ver schillende scholen bestaande 'bo terhammentaks' in september ver hogen, een enkeling tot 1 euro 50 per dag per kind. Andere doen een beroep op vrijwilligers. De organisatie Netwerk tegen Ar moede vindt de gevraagde bijdra gen 'een asociale maatregel die kwetsbare gezinnen verder in de armoede duwt'. „Bovendien zijn tarieven van anderhalve euro per dag niet zomaar kostendekkend, maar genereren scholen op die manier extra inkomsten over de rug van de ouders." Veel ouders denken dat de mid- dagopvang tot de verantwoorde lijkheid van de leerkrachten be hoort. „De taak van de onderwij zer is lesgeven", stelt het Christe lijk Onderwijzersverbond (COV) nadrukkelijk. Volgens het Vlaams Verbond van het Katholiek Basis onderwijs is het middagtoezicht onder druk van de vakbonden en kele jaren geleden uit hun taken pakket geschrapt, waardoor het buitenschoolse opvang is gewor den. Daarvoor moeten dan, als leerkrachten of ouders het niet vrijwillig doen, betaalde krachten worden ingehuurd. Vóór de crisis en de bezuinigingen was dat geen punt. „Nu gemeenten steeds meer moeten besparen op hun uit gaven, wordt gezocht naar een ver goeding. Dat is normaal, niemand werkt gratis", aldus een woord voerder van het COV. Niet alle ouders vinden een over- blijfbijdrage raar. „Ik snap echt niet dat mensen zo moeilijk kun nen doen over, ocharme, een hal ve euro per dag", zegt 'een trotse mama van twee zoöntjes' uit Has selt op een internetforum waar druk over de zaak wordt gedebat teerd. Bovendien kunnen Vlamin gen, als het gaat om erkende op vang, van school een attest krij gen waarmee ze de kosten fiscaal kunnen aftrekken. MOSUL - Honderden christelijke fa milies zijn in Noord-lrak op de vlucht geslagen voor Isis (de extre mistische Islamitische Staat in Irak en de Levant). Dat hebben Koerdi sche bronnen gisteren gemeld. BRUSSEL WASHINGTON Overblijven Vlaams kind kost geld IEPER - De Europese leiders hebben gisteren in de Vlaamse stad leper geza menlijk de slachtoffers van de Eerste Wereldoorlog herdacht. Die oorlog brak precies 100 jaar geleden uit leper werd tijdens de oorlog compleet verwoest De leiders woonden de ceremonie bij die al tientallen jaren dagelijks in leper wordt gehouden. Het gaat om een klaroensignaal (Last Post) onder de Menen poort een monument voor de tienduizenden Britse vermiste gesneuvelden, foto Didier Lebrun/HH door onze correspondent Petra Janbroers woordvoerder Christelijk Onderwijzersverbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8