Noord-Beveland houdt Tafel van 15 op afstand Raad Tholen wil ijveren voor beter internet I I 30 BEVELANDEN en THOLEN RECHTSZAAK Vechtsportspecialist komt getuigen tijdens rechtszaak over dodelijke slag, vijfjaar geleden. weekenddiensten Signeersessie 'Op zoek naar Zeeland' 3= Dat bestuurlijk overleg van de der tien Zeeuwse gemeenten, water schap en provincie wil de niet af latende opschalingsplannen van minister Plasterk vóór zijn door hechtere bestuurlijke samenwer king op Zeeuwse schaal te onder zoeken. De waarschuwingen van Van Kooten voor de dreiging van door het Rijk opgelegde herinde lingen en samenvoegingen ten spijt ziet de raad niets in een plat form die naar een eensluidend, herkenbare Zeeuwse overheid streeft, zoals in het plan staat. „De provincie, een intermediaire be stuurslaag, plaatst zich voorop en die heeft op daar niets te zoeken", stelde Mark Faasse. Joop de Nooijer (CDA) stelde dat zo'n be stuurlijke samenwerking enkel kan ontstaan na een breed gevoer de discussie met de raden. „Niet door een select groepje niet geko zen bestuurders", wees hij op de commissaris van de Koning, de dijkgraaf en de burgemeesters. „We kunnen niet instemmen met iets waarvan we niet goed weten wat het betekent", vond Ellen van de Klooster (PvdA). De Bevelandse gemeenten zijn net begonnen met het opzetten van een onderlinge samenwer king, daar wil de raad zich op con centreren. „Er is altijd een groep nodig die iets voorbereidt", stelde Van Kooten verzoenend. Er gaat een brief uit dat Noord-Beveland zich niet committeert maar de Be velandse gemeentelijke samen werking voorrang geeft. Volgens wethouder Frank Hom mel wordt achter de schermen al volop aan het verbeteren van de internetmogelijkheden op Tholen gewerkt. Ergens na de zomer zal Zeelandnet via informa tieavonden voor doelgroepen meer zicht geven op de mogelijk heden. „Het zal altijd om een af weging tussen baten en lasten gaan." Er was een schorsing en overleg tussen de indieners nodig om de motie in te trekken. Want niet alleen wordt een goede inter- netverbinding als onmisbaar ge zien („Het ontbreken ervan zet een rem op de economische ontwikkeling", aldus Duijm), er is ook behoefte aan meer inzicht in de behoeften die er op dat ge bied zijn. „Wanneer is interactie ve televisie mogelijk op Strijen- ham?" De toelichting van Hommel stel de de partijen vooralsnog tevre den. Zij trokken de motie in mits de wethouder toezegde in oktober terug naar de raad te ko men met een toelichting op de stand van zaken op dat mo ment. Die toezegging kwam er. Sterker nog: Hommel zei te hopen dat tegen die tijd de uit nodigingen voor de informatie bijeenkomsten de deur al uit zul len zijn. Een motie voor betere inter nettoegang is gisteren inge trokken. De wethouder zegt daar al aan te werken. vlissingen - Het was één klap, niet meer, zo verzekert raadsman Mark Dunsbergen. Maar die ene klap zorgde er wel voor dat op 16 juni 2009 Vlissinger G. Planken (40) in zijn gezicht wordt geraakt, valt, bewusteloos raakt en vervol gens sterft. Aanstaande maandag en donderdag staat de man die die klap gaf, terecht. Daarna be paalt de Middelburgse rechtbank of die Vlissinger (24) veroordeeld moet worden voor 'zware mishan deling de dood tengevolge', zoals de officiële aanklacht van het Openbaar Ministerie luidt. Vijfjaar geleden broeide het in Vlissingen. Er heerste onrust, er werd gevochten en gedreigd, met messen en vuurwapens. De span ningen tussen vooral Marokkaan se en Antilliaanse jongeren na men destijds zo toe dat de toen malige burgemeester Wim Dijk stra een samenscholingverbod af kondigde voor enkele delen van zijn stad; de hele wijk Bossen- burgh, de Scheldestraat en omge ving en het gebied rondom de Hercules Segherslaan. Kort daarvoor had de burgemees ter al geprobeerd de problemen aan te pakken door een samen scholingsverbod voor een speci fiek aantal jongeren af te kondi gen. Maar de rechtbank vond dat een te zwaar middel. Om die re den stelde Dijkstra een algeheel samenscholingsverbod in voor de len van zijn stad. En juist in een van die delen gebeurde in de avond van de 16e juli dat wat werd gevreesd. Er viel een dode. „Maar mijn cliënt had niets van doen met spanningen tussen die groepen", aldus Dunsbergen. Gert-Jan Bommelje kan zich nog goed herinneren hoe een slechte naam Vlissingen destijds had. „Maar het was toen ook echt heel ernstig", blikt de ambtenaar open bare orde en veiligheid terug op de tijd van de samenscholingsver boden. Hij weet nog goed dat die spanningen voor een omslag in het veiligheidsdenken zorgde. „Vanaf toen zijn we integraal gaan samenwerken. Met alle par tijen die daar op de een of andere manier bij betrokken waren. En er kwam buurtbemiddeling, ca meratoezicht en de politie was steeds nadrukkelijk aanwezig." Die gerichte wijkaanpak heeft vol gens hem 'echt gewerkt'. Volgens de raadsman was zijn cliënt de bewuste donderdag avond, vijfjaar geleden, aan het praten met wat vrienden op de hoek van de Rooseveltlaan en Bloemenlaan. Planken liet op dat moment zijn hond uit. Toen hij die groep passeerde werd er over en weer gepraat en sprak het late re slachtoffer de cliënt van de raadsman aan. Daarbij zou van de kant van Planken agressief zijn op getreden, waarop de verdachte een 'afwerende stoot' zou hebben gegeven. „Eén klap. Geen vuist slag", aldus de raadsman. Planken viel, waarna de verdachte weg liep. De politie werd gealarmeerd, trof een bewusteloze Planken aan die vervolgens in het ziekenhuis overleed. Aanvankelijk beschuldig de het OM de verdachte van dood slag. De raadsman: „Dat heeft het OM nu laten vallen." Enkele weken na zijn aanhouding mocht de Vlissinger de peniten tiaire inrichting verlaten en sinds die tijd wacht hij behandeling van zijn strafzaak. De raadsman heeft geen idee waarom het alle maal zo lang heeft geduurd. „Mis schien was het OM mijn cliënt wel gewoon vergeten." Op verzoek van de raadsman komt aanstaande maandag een vechtsportspecialist naar de recht bank. Dunsbergen gaat hem dan vragen hoe groot de kans is dat een volwassen man door één slag het leven laat. „Dat dat kan gebeu ren, dat weten we nu. Maar ik wil weten hoe reëel de kans is dat dat daadwerkelijk kan gebeuren. Want als er echt een reële kans is, dan kan iedereen die betrokken is bij een kroeggevecht aangeklaagd worden voor poging doodslag. Dan kan iedereen door één enke le klap het leven laten." Het Openbaar Ministerie wilde niet ingaan op de vraag waarom het bijna vijfjaar duurde voor de ze zaak voor de rechter wordt ge bracht. Volgens een woordvoer der wordt daar tijdens de zitting antwoord op gegeven. VERDACHTE KAN STRAFKORTING KRIJGEN GOES - Bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes wordt morgen van 15.00 tot 17.00 uur een 'me- ga-signeersessie' van Op zoek naar Zeeland gehouden. Maar liefst negen mensen komen het recent verschenen prenten- zoekboek signeren: tekenaar Dan ker Jan Oreel, de auteurs Peter de Jonge, Frank de Klerk, Eugène de Kok, Ad Tramper, René Verhulst, Arend van der Wel, Jan Zwemer en vormgever Henk Wittenberg. Eén en ander wordt aangekleed met muziek. Iedereen is welkom een handtekening te laten zetten in het boek of andere boeken van de auteurs. T door Claudia Sondervan wissenkerke - Burgemeester Hen- ny van Kooten pleitte zich donder dag de blaren op de tong maar de gemeenteraad Noord-Beveland houdt de Tafel van 15 voorlopig op afstand. Het Plan van Aanpak kreeg geen steun in de raad. door Esme Soesman THOLEN - De gemeenteraad van Tholen roept het college op zich actief in te zetten voor goede in ternetfaciliteiten op Tholen. Met een bijna door de voltallige raad ondertekende motie drong CDA'er Rob Duijm gisteravond, tijdens een bespreking van de Kadernota, aan op een goede ontsluiting van zowel bedrijventerreinen, woon kernen als het Thoolse buitenge bied. Vlissinger sterft door Emile Calon Een 24-jarige Vlissinger wordt door het Openbaar Ministerie ver dacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel waarna zijn slachtoffer overleed. De rechtszaak vindt bijna vijfjaar na het plegen van het misdrijf plaats. Als een rechtszaak langer dan twee jaar na het plegen van een delict plaats vindt, krijgt een ver dachte in de regel minder straf. Het Openbaar Ministerie zal, nor maal gesproken, een lagere straf eisen. En de rechtbank zal ook bij het opleggen van de straf reke ning houden met de lange duur die zit tussen het plegen van het delict en de daadwerkelijke be rechting. Alleen als het Openbaar Ministe rie met goede argumenten komt kan er afgezien worden van een 'strafkorting*. De verdachte kwam na enkele we ken voorarrest, op last van de rech- ter-commissaris, vrij. Het Openbaar Ministerie ging te gen die schorsing in beroep maar verloor die zaak. zaterdag 28 en zondag 29 juni Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, alleen na telefonische afspraak). Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Paraselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland G.J.A. Tuyl, Kastanjestraat 307, Goes. .Spoedgevallen 06-22347209. Spreekuur 10.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur bevallingen en spoed: 06-11606640 (24 uur bereik baar). Verloskundigenpraktijk Gemeente Bor- sele 06-53156391 (24 uur bereikbaar) Verloskundigen Reimerswaal e.o. (24-uur bereikbaar) 0113-503842. www.verloskundigenreimerswaal.nl Apotheken Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door de Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Thuiszorg 24 uur bereikbaar Allévo: tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Goes-Noord 06-10446240, Goes-Zuid 06-30698535, Goes-Oost, 06-12376056, regio Yerseke 06-13248886, regio Krabbendijke 06-23282980, regio Kapelle-Kruinin- gen 06-23337724. Iriz thuiszorg, 0113-232529. RST Zorgverleners: tel. 0342-405454. Thuiszorg Cederhof, gemeente Kapelle, 0113-342710. ZorgThuis SVRZ: Tholen 0166-601190, Sint Maartensdijk 0166-667022, 's-Gra- venpolder, Heinkenszand/Lewedorp 06-51270385, (na 23.00 uur 06-53459764), Goes 0113-246412, (na 23.00 uur 06-53459764). Dierenartsen Noord- en Zuid Beveland Dierenartsenpraktijk Midden-Zeeland Karelse, Van Dijk, Stokman, Van Anrooy en Van Kralingen (24-uurs spoed- dienst): P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Dierenkliniek Yerseke, Dierenkliniek Goes en de gezelschapsdierenpraktijk Mosselman en Verboom(24-uur bereik- baar^v, «ta* Drs. C.W. Dreesman, Dorpsstraat 39, Wemeldinge, tel. 0113-270072. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0113-342486. Dierenkliniek Dierzorg, kliniek voor ge zelschapsdieren en exoten, Yvette Boonman-Prins, Astrid Jacobs en Ken Protin, Stenevate 1, Heinkenszand, (0113)568558, (24 uur spoeddienst). Paardenpraktijk Wolphaartsdijk, drs. I.M.L. Davidse, Muidenweg 10, Wolp haartsdijk. 06-55196596 (24-uur be reikbaar) Tholen Dierenarts W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend-spreekuur Poortj vliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Regentessest- raat 17, spreekuur za 11.30-12.00 uur, tel 0166-662596 Dierenambulance 06-43727125 (24 uur bereikbaar).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74