'Ik kwam er al voor ik burgemeester was' Pot startersleningen Goes is weer gevuld Stadlander maakt woningen klaar voor toekomst I I I I 28 BEVELANDEN en THOLEN ROMMELMARKT leder jaar weer duizenden mensen op het Dorpsplein rondom de monumentale Mariakerk. Werknemers Neckermann willen onderzoek g3 SCHARENDIJKE - „Ik kijk er elke keer naar uit", zegt burgemeester Gerard Rabelink. Natuurlijk, als burgemeester is hij verantwoorde lijk voor de openbare orde en vei ligheid en heeft hij in die hoeda nigheid nauw contact met de or ganisatie. Maar Rabelink is ook een groot liefhebber van het festival. „Ik kwam er destijds al twee keer als toerist, toen ik hier nog geen bur gemeester was", zegt hij. „En daar na ben ik ieder jaar geweest." Hij loopt dan het liefst een beetje rond. Staat gerust lange tijd tus sen het publiek te genieten van de muziek en loopt af en toe een langs bij de politie, de vrijwilli gers en de organisatie voor eens praatje. Hij heeft de organisatie zien groeien. „Je ziet de professionalise ring. Niet alleen bij de organisa tie, maar ook bij de gemeente. Be langrijk is dat we ieder jaar na af loop evalueren en elke keer moet het draaiboek weer worden bijge steld. Nu zijn bijvoorbeeld de aan- voerroutes anders, omdat de nieu we weg er ligt en de inrichting van parkeerterrein de Wijde We reld is veranderd." Rabelinks rol tijdens het festival is gering, zo lang zich geen bijzondere situa ties voordoen. Hij hoopt dat het weer meewerkt en dat er niet te veel wind zal zijn (zoals in 2011 toen de zaterdag moest worden af gelast). „En onweer aan de kust is ook gevaarlijk." Bij de start vanmiddag kan hij niet zijn vanwege andere afspra ken. Maar vanavond, als De Dijk op het podium staat, is Rabelink van de partij. „En zaterdag ben ik er weer, samen met mijn vrouw." Een starterslening is een bedrag dat bovenop de hypotheek kan worden geleend tegen gunstige voorwaarden, zodat een woning toch bereikbaar wordt. Sinds de invoering van de rege ling in augustus 2007 hebben zo'n tachtig beginnende kopers van de startersregeling gebruik ge maakt. Vooral de laatste maanden is volgens de gemeente weer spra ke van een toenemend aantal aan vragen. Startersleningen vonden altijd al gretig aftrek, maar op een gegeven moment was de pot (even) leeg. Maar doordat de eer ste lichting leners inmiddels af lost, vult die zich vanzelf weer. Er is nu dus een bedrag van ander half miljoen euro beschikbaar, waarvan de helft door het Rijk wordt verstrekt. De deelnamevoorwaarden die al sinds de invoering gelden, blijven hetzelfde. Zo geldt de regeling al leen voor bestaande bouw en mag de woning niet duurder zijn dan 190.000 euro. Starters die ge bruik willen maken van de rege ling, kunnen meer informatie vin den via de gemeentelijke website www.goes.nl en dan vervolgens >Inwoner >Bouwen en Wonen >Starterswoningen Startersle ning, of op de website van de Stichting Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse ge meenten. NISSE - Een keer per jaar spelen zich wilde taferelen af op het Dorpsplein rondom de monumen tale Mariakerk in Nisse. Glaswerk sneuvelt en af en toe breekt een tafel dwars doormidden. Het gaat hier niet om een ordinai re caféruzie maar om de start van de jaarlijkse rommelmarkt, vol gens het comité zo'n beetje de grootste in Zeeland. De veertigste editie is zaterdag 5 juli. Als je niet op spullen uit bent, berg je dan maar als de kerkklok één uur slaat. Dan valt het rood-witte afzetlint naar beneden en storten duizenden mensen zich en masse op de kleding, bloempotten, meubels, elektri sche spullen, kunst, bedden, ma trassen, boeken en nog veel meer. Dat gebeurt al veertig jaar zo. „Ja, dan sneuvelt er wel eens Weet je wat die kapstok van twee euro uiteindelijk heeft opgele verd? 240 euro! Dat is toch la chen?" Het is niet zo gek dat de rommel markt van Nisse al jaren de be kendste is in de regio. De mensen van het comité zijn het hele jaar bezig spullen bij mensen thuis op Niemand van het comité koopt al spullen van te voren. Anders is er ruzie op het dorp te halen. Niet alleen in Nisse maar op heel Zuid-Beveland. Complete huisraden worden des gevraagd meegenomen. Dat ge beurt bijvoorbeeld in het geval van overlijden of als mensen ver huizen naar een kleiner apparte ment. „Dat wij het hele jaar door spullen ophalen is onze kracht", zegt Jannie Nieuwenhuijse, voor zitter van het comité. Ieder lid van het comité heeft zijn eigen specialiteit. De ene weet al les van boeken, de andere van speelgoed, en weer een ander van kunst. „We hoeven niets meer uit te leggen. Als we gaan sorteren en prijzen gaat iedereen naar zijn vas te hoekje." In een deel van de kerk liggen alle spullen opgesla gen. Keurig gesorteerd en ge prijsd door de zestien dames en heren van het comité. Te wachten op de kopers tijdens de rommel markt. Op zaterdag 5 juli zijn hon derdzestig vrijwilligers in touw. Charles Tempelman maakt ieder jaar zijn vaste rondje om de vrij willigers bij elkaar te krijgen. Dat lukt altijd. „De saamhorigheid in Nisse is groot." De rommelmarkt is van 13.00 tot 17 00 uur. wat zegt Coen Nieuwenhuijse, al vanaf het begin betrokken bij de rommelmarkt. Hij herinnert zich nog een strijd tussen een man en een vrouw om een simpe le kapstok van twee euro. „Die twee stormden op de kapstok af en kregen ruzie. Ik had medelij den met de man want die was ei genlijk net iets eerder. Maar die vrouw maakte zo'n stennis. Toen besloot ik de kapstok bij hoge uit zondering per opbod te verkopen. De renovatie maakt onderdeel uit van het landelijk project de Stroomversnelling, waarbij zes woningcorporaties en vijf aanne mers samen 11000 woningen op een innoverende manier opknap pen. De Thoolse jarenzestigwoningen moeten straks alle 'nul op de me ter' hebben staan, oftewel qua energiegebruik gemiddeld net zo veel gaan opleveren als dat het ver bruik is. Daarnaast wordt de woonkwaliteit van deze wonin gen opgekrikt, zodat mensen er langer - ook als ze zorg nodig heb ben - kunnen blijven wonen. Dat betekent onder meer dat de hui zen rolstoelgeschikt worden ge maakt. Die verbouwing van de woning wordt in een paar dagen uitgevoerd zonder dat bewoners hun woning hoeven te verlaten. De proefwoning dient onder meer om de ervaring van bewo ners in beeld te brengen. Lokten tot voor kort vooral nieuw bouwprojecten gejubel uit, de ko mende jaren gaat vooral gekeken worden naar de bestaande wo ningvoorraad. Wat is er, wat moet gesloopt en wat kan worden ver beterd? De gemeente Tholen en Stadlander hebben prestatieafspra ken gemaakt, aan de hand waar van ze de komende vier jaar geza menlijk zullen optrekken. Er is on der meer afgesproken samen een plan op te stellen om ook particu liere woningeigenaren te stimule ren hun woning toekomstbesten- dig te maken. Zij kunnen moge lijk meeliften met de maatregelen die Stadlander neemt en houden door in hun woning te investeren Het is de bedoeling dat de vierhonderd woningen die gerenoveerd worden, energieneutraal worden. ook de woonomgeving aantrekke lijk. Onder de gisteren door wethou der Kees van Dis en Ton Ringers- ma ondertekende prestatieafspra ken ook het plan om de woonlas ten bespreekbaar te maken bij in woners van de gemeente. Huur- en energiekosten moeten niet lan ger als twee gescheiden zaken worden gezien, maar als één ge heel. Bij een woning met lage huur kan beste sprake zijn van ho gere woonlasten dan bij een wo ning met hoge huur; simpelweg omdat sprake is van hogere ener giekosten. Om optimaal gebruik te maken van de bestaande wo ningvoorraad, is afgesproken startersregelingen alleen nog in te zetten voor bestaande woningen. SINT jansteen - Steeds meer werk nemers van het onlangs failliet verklaarde Neckermann.com wil len dat een zogeheten medewer kerscollectief bekijkt of alles vol gens de regels is gegaan. Dat zegt Angelo Peeters van de Ondernemingsraad van Necker- mann.com, dat inmiddels een doorstart heeft gemaakt. Vijftien mensen gaan daar aan de slag. Pee ters: „Als mensen vragen om het te onderzoeken, moeten we dat doen. Over het hoe en wat én of het nut heeft, moet nog verder ge praat worden." Veel meer kan de OR volgens Pee ters niet doen. ff door Melita Lanting Nisse houdt al veertig jaar van 'rommel' door Luc Oggel GOES - Starters op de woningmarkt kunnen in Goes opnieuw een be roep doen op een zogeheten star- terslening. Er is 1,5 miljoen euro beschikbaar, waarmee zo'n veertig aspirant-kopers geholpen kunnen worden. door Frank van Cooten www.svn.nl. Jannie Nieuwenhuijse „)a, dan sneuvelt er wel eens pE C0T|SCHE MARIAKERK VAN NISSE De gotische kerk (de Mariakerk) in Nisse stamt uit de 15e eeuw. In de kerk zijn de fresco's en graf zerken van alle vooraanstaande edelen nog te zien. De ambachtsherenbank is in 1Q71 gemaakt door de schrijnwerker Pieter Verbrugge. In de grote consistoriekamer hangt aan de muur een groot door Esme Soesman THOLEN - Nog voor de zomer start Stadlander met de renovatie van een proefwoning in de Burgemees ter Versluijsstraat in Oud-Vosse- meer, die als voorbeeld moet die nen voor de aanpak van 400 soort gelijke woningen op Tholen. zwart bord, waarop met witte let ters de tien geboden zijn geschil derd. De Mariakerk is in 2011 en 2012 gerestaureerd. Vrijwilligers heb ben de kerk schoongemaakt. De opbrengst van de jaarlijkse rommelmarkt (zo'n twaalfduizend euro) gaat elk jaar naar het onder- houdsfonds. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72