Gezakt Ik heb er niet het maximale uit gehaald Woninginbrekers slaan Breuksteen dekt nieuwe minder toe in Zeeland staalslakbestorting af ZEELAND 27 commentaar Proef met zelfherstellend asfalt op A58 CU komt met toekomstvisie op regionale media De percentages Zeeuwse geslaag den van havo en vooral die van het vwo zijn dit jaar beduidend la ger dan voorgaande jaren. De scholen wijten dat aan de stren gere exameneisen. Die zouden een negatief effect hebben op de cijfers. Maar die eisen waren vorig jaar even streng en komen dus niet uit de lucht vallen. Scholen hadden hun leerlingen daarop voor kunnen bereiden, in plaats van nu ach en wee te roepen. Dat is toch de primaire taak van de onderwijsinstellin gen; leerlingen voorbereiden op de examens. Er gaat een duidelijk signaal uit van de percentages geslaagden die deze week bekend zijn ge worden. De scholen moeten aan de slag. Natuurlijk zijn het de leerlingen die uiteindelijk de examens moeten afleggen, maar om dat met goed gevolg te kunnen doen is goed onder wijs nodig. En gelet op de cijfers in Zee land kan dat beter. MIDDELBURG - Terwijl veel van zijn klasgenoten zich voorberei den op hun studententijd, moet Lars de Groot uit Vlissingen nog een jaar in Zeeland blijven om zijn diploma te halen. Hij is één van de achttien vwo'ers van de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg die zakten voor het eindexamen. „Ik denk dat ik niet genoeg ge leerd heb", blikt Lars terug. „Ik heb tijdens de drie schoolexa mens al vrij slecht gescoord. Dat lag vooral aan mijn eigen voorbe reiding. Ik heb er niet het maxima le uitgehaald. Toen ik aan de cen trale eindexamens begon, dacht ik dat het nog wel kon ophalen. Vooral de daling op Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland is volgens politiechef Hans Ekstein fors. „We hebben eind vorig jaar ook iemand opgepakt die veel in braken heeft gepleegd." Het aantal overvallen nam evens af. Van vijftien in de eerste vijf maanden van vorig jaar naar ze- Als ik voor alle examens minstens een 5,5 had gehaald, dan was het ook wel gelukt. Maar ik had geen buffers." De eindexamens waren moeilij ker dan gedacht. Vooral manage ment organisatie viel tegen. „Dat was heel erg moeilijk. Dat ik nog een vier heb gehaald viel me mee." Uiteindelijk sloot Lars het jaar af met een vijf voor wiskun de, een vier voor Duits en een vier voor management organisa ties/Toen ik werd gebeld dat ik ge zakt was, voelde het echt als een teleurstelling. Ik had uitgerekend dat ik het misschien nog wel ging redden met een herexamen, maar ook dat zat er niet meer in." ven tot en met mei dit jaar. Ook waren er minder straatrover: van 21 naar 15. En het aantal meldin gen over geweld daalde eveneens: van 491 naar 458. Volgens hem is het de politie ge lukt om de laatste tijd enkele mensen op te pakken die ver dacht worden van betrokkenheid bij een overval. Recent is, zo zei hij verder, ook iemand opgepakt die betrokken was bij de gewapen de overval op een juwelier in Sluis, maart vorig jaar. Daarvoor is tot nu toe een inwoner van Ter- neuzen veroordeeld, terwijl die overval door vier mannen werd uitgevoerd. Dat er zo veel mensen gezakt zijn, verzacht de pijn wel, vindt Lars. „We hebben het er natuurlijk wel over gehad hoe het kan dat zo veel mensen het niet gehaald heb ben. Veel klasgenoten vonden ma nagement organisatie enorm te genvallen. Het is heel jammer." Lars zou internationale betrekkin gen gaan studeren in Leiden. „Ik had me al ingeschreven en was naar voorlichtingsdagen geweest. Ik zou samen met een vriend gaan. Hij is wel geslaagd, dus dat is wel een tegenvaller. Deze zo mer ga ik wel op vakantie met vrienden die wel geslaagd zijn. We gaan naar Spanje. Dat wordt heel erg leuk." De afgelopen twee jaar zijn staal- slakken gebruikt om de bodem in de Oosterschelde te beschermen tegen uitschuring door de sterke stroming. Sportduikers en vissen klaagden van meet af aan dat er onder wa ter niets meer te beleven viel op de plekken waar staalslakken wa ren gestort. Minister Melanie Schultz van Haegen van Infra structuur en Milieu, gisteren op bezoek in Zeeland, zegde toe dat nieuwe bestortingen met een laag breuksteen worden afgewerkt. Dat kost voor het bestortingspro- gramma van 2014 ruim 3 miljoen euro extra. Schultz zei dat ze geen reden ziet te stoppen met de toepassing van staalslakken. Ze legde er de na druk op dat de bewering dat er voor het onderwaterleven schade lijke stoffen uitlogen niet door fei ten wordt ondersteund. Het besluit van Schultz geldt al leen voor nieuwe bestortingen. Af dekking met breuksteen van eer der aangebrachte staalslakken is niet aan de orde. VLISSINGEN - Op de A58 bij Vlissin gen is Rijkswaterstaat een proef gestart met 'zelfherstellend as falt'. Door het asfalt met een spe ciaal apparaat te verwarmen, kun nen scheurtjes in het zogheten ZOAB-wegdek (Zeer Open Asfalt Beton) worden hersteld. In het proefvak zijn staalvezels toegevoegd aan het asfaltmengsel. Daardoor gaat asfalt langer mee en kunnen kosten worden be-, spaard, althans dat is de verwach te uitkomst van de proef. MIDDELBURG - De provincie moet een eigen visie ontwikkelen op het (voort)bestaan van de regiona le media in Zeeland, vindt de Sta tenfractie van de Christenunie. Een aantal bouwstenen daarvoor worden aangedragen in een nota die de fractie gisteren heeft aange boden aan de hoofdredacties van de PZC en Omroep Zeeland. De Christenunie vindt dat een eventuele samenwerking tussen beide mediabedrijven van een dui delijke kwalitatieve meerwaarde moet zijn. De fractie ziet vooral kansen op het vlak van achter grondartikelen en onderzoekjour- nalistiek. De digitalisering van het nieuwsaanbod nodigt volgens de CU ook uit tot samenwerking met kennisinstellingen als de HZ, UCR, en Scoop/ZB. VRIJDAG 27 JUNI 2014 Eén op de zeven Zeeuwse vwo'ers slaagde dit jaar niet voor het eindexamen. In de afgelopen zes schooljaren is het aantal gezakten op dat niveau niet zo hoog geweest, foto Hollandse Hoogte MIDDELBURG - In de eerste vijf maanden van dit jaar is er 511 maal ingebroken in een woning. Vergeleken met dezelfde periode van 2013 is dat een forse daling. Toen kreeg de politie 642 maal te horen dat er was ingebroken in een woning. OUWERKERK - Nieuwe bestortingen van de Oosterscheldebodem wor den afgedekt met breuksteen. Dat biedt kreeften en andere onder wa ter levende dieren een schuilplaats. Lars de Groot uit Vlissingen zakte voor zijn vwo-examen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71