Veel pootaardappelen gaan over de grens KOOPZONDAG -c- IN GOES 29 JUNI 30 SCHOUWEN-DUIVELAND RECHTSZAAK Hele zomer kinderprogramma in Stadhuismuseum Zierikzee Vechtsportspecialist komt getuigen tijdens rechtszaak over dodelijke slag, vijfjaar geleden. Signeersessie 'Op zoek naar Zeeland' dnekleur Zeeland De aardappelteelt is een getrapte teelt. Eerst worden in het laborato rium onder beschermende om standigheden aardappelplantjes opgekweekt. „Wij beginnen met de mini-knolletjes die gegroeid zijn uit deze ziektevrije planten", legt Peter Hanse, pootaardappelte- ler uit Kerkwerve uit. Dat is de start van een intensief proces dat vier tot zeven jaar duurt. In die ja ren vermeerderen de knolletjes zich telkens. Zo ontstaat er niet al leen de gewenste hoeveelheid, maar ook de gewenste kwaliteit. Dan gaan de pootaardappelen naar boeren die er piepers van te len die geschikt zijn voor op tafel of voor de friet- of chipsfabriek. Het groeiseizoen van een (poot)aardappeltje start in april. Dan gaan ze de grond in om te groeien en te vermeerderen. Het plantje groeit tot ongeveer augus- Op de akker tus. „Dan maken we het loof dood. Het tijdstip is afhankelijk van de grootte van het knolletje en de hoeveelheid luizen." Als het loof eenmaal dood is, blij ven de aardappelen nog een poos je in de grond om af te harden. Hanse begint over het algemeen zijn aardappelen eind augustus of begin september te rooien, maar dat is ook afhankelijk van het weer. Nederland is groot in pootaardap pelen. Het merendeel van de knol letjes verdwijnt dan ook naar het buitenland. De sector exporteert naar tachtig landen over de hele wereld. Ook aardappelen van Hanse ver dwijnen over de grens. Eén van de vier rassen die hij teelt (de Kondor), doet het erg goed in het warme klimaat van Afrika omdat het een kort groeiseizoen nodig heeft. ZIERIKZEE - De zomer organiseert het Stadhuismuseum op woens dagmorgen 9 juli, 16 juli, 23 juli, 30 juli, 6 augustus en 13 augustus opnieuw een kinderprogramma voor jongens en meisjes van zes tot en met tien jaar. Het thema voor deze zomer is 'Op zoek naar het kaperschip'. Het wordt een ochtend vol we- VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DOE JE If! ECHT GO ES VLISSINGEN - Het was één klap, niet meer, zo verzekert raadsman Mark Dunsbergen. Maar die ene klap zorgde er wel voor dat op 16 juni 2009 Vlissinger G. Planken (40) in zijn gezicht wordt geraakt, valt, bewusteloos raakt en vervol gens sterft. Aanstaande maandag en donderdag staat de man die die klap gaf, terecht. Daarna be paalt de Middelburgse rechtbank of die Vlissinger (24) veroordeeld moet worden voor 'zware mishan deling de dood tengevolge', zoals de officiële aanklacht van het Openbaar Ministerie luidt. Vijfjaar geleden broeide het in Vlissingen. Er heerste onrust, er werd gevochten en gedreigd, met messen en vuurwapens. De span ningen tussen vooral Marokkaan se en Antilliaanse jongeren na men destijds zo toe dat de toen malige burgemeester Wim Dijk stra een samenscholingverbod af kondigde voor enkele delen van zijn stad; de hele wijk Bossen- burgh, de Scheldestraat en omge ving en het gebied rondom de Hercules Segherslaan. Kort daarvoor had de burgemees ter al geprobeerd de problemen aan te pakken door een samen scholingsverbod voor een speci fiek aantal jongeren af te kondi gen. Maar de rechtbank vond dat een te zwaar middel. Om die re den stelde Dijkstra een algeheel samenscholingsverbod in voor de len van zijn stad. En juist in een van die delen gebeurde in de avond van de 16e juli dat wat werd gevreesd. Er viel een dode. „Maar mijn cliënt had niets van doen met spanningen tussen die groepen", aldus Dunsbergen. Gert-Jan Bommelje kan zich nog goed herinneren hoe een slechte naam Vlissingen destijds had. „Maar het was toen ook echt heel tenswaardigheden, spel en actie rond kapers en gevangenen. Het kinderprogramma begint steeds om 9.30 uur en duurt tot 12.00 uur. Deelname kost 3,50 eu ro. Opgeven kan bij het Stadhuis museum, telefoon 0111-454464 of mail je leeftijd en de gewenste da tum naar Musewn@schouwen-dui- veland.nl. ernstig", blikt de ambtenaar open bare orde en veiligheid terug op de tijd van de samenscholingsver boden. Hij weet nog goed dat die spanningen voor een omslag in het veiligheidsdenken zorgde. „Vanaf toen zijn we integraal gaan samenwerken. Met alle par tijen die daar op de een of andere manier bij betrokken waren. En er kwam buurtbemiddeling, ca meratoezicht en de politie was steeds nadrukkelijk aanwezig." Die gerichte wijkaanpak heeft vol gens hem 'echt gewerkt'. Volgens de raadsman was zijn cliënt de bewuste donderdag avond, vijfjaar geleden, aan het praten met wat vrienden op de hoek van de Rooseveltlaan en Bloemenlaan. Planken liet op dat moment zijn hond uit. Toen hij die groep passeerde werd er over en weer gepraat en sprak het late re slachtoffer de cliënt van de raadsman aan. Daarbij zou van de kant van Planken agressief zijn op getreden, waarop de verdachte een 'afwerende stoot' zou hebben gegeven. „Eén klap. Geen vuist slag", aldus de raadsman. Planken viel, waarna de verdachte weg liep. De politie werd gealarmeerd, trof een bewusteloze Planken aan die vervolgens in het ziekenhuis overleed. Aanvankelijk beschuldig de het OM de verdachte van dood slag. De raadsman: „Dat heeft het OM nu laten vallen." Enkele weken na zijn aanhouding mocht de Vlissinger de peniten tiaire inrichting verlaten en sinds die tijd wacht hij behandeling van zijn strafzaak. De raadsman heeft geen idee waarom het alle maal zo lang heeft geduurd. „Mis schien was het OM mijn cliënt wel gewoon vergeten." Op verzoek van de raadsman komt aanstaande maandag een vechtsportspecialist naar de recht bank. Dunsbergen gaat hem dan vragen hoe groot de kans is dat een volwassen man door één slag het leven laat. „Dat dat kan gebeu ren, dat weten we nu. Maar ik wil weten hoe reëel de kans is dat dat daadwerkelijk kan gebeuren. Want als er echt een reële kans is, dan kan iedereen die betrokken is bij een kroeggevecht aangeklaagd worden voor poging doodslag. Dan kan iedereen door één enke le klap het leven laten." Het Openbaar Ministerie wilde niet ingaan op de vraag waarom het bijna vijfjaar duurde voor de ze zaak voor de rechter wordt ge bracht. Volgens een woordvoer der wordt daar tijdens de zitting antwoord op gegeven. VERDACHTE KAN STRAFKORTING KRIJGEN GOES - Bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes wordt morgen van 15.00 tot 17.00 uur een 'me- ga-signeersessie' van Op zoek naar Zeeland gehouden. Maar liefst negen mensen komen het recent verschenen prenten- zoekboek signeren: tekenaar Dan ker Jan Oreel, de auteurs Peter de Jonge, Frank de Klerk, Eugène de Kok, Ad Tramper, René Verhulst, Arend van der Wel, Jan Zwemer en vormgever Henk Wittenberg. Eén en ander wordt aangekleed met muziek. Iedereen is welkom een handtekening te laten zetten in het boek of andere boeken van de auteurs. door Melita Lanting KERKWERVE - De aardappelen staan momenteel volop in bloei. De zachte witte of roze bloemetjes kleuren de akkers vrolijk, maar zijn verder voor de boer vrij nutteloos. Want het zaad dat wordt gevormd na de bloei wordt niet gebruikt om volgend jaar nieuwe aardappelen te kunnen telen. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Peter Hanse te midden van zijn pootaardappelen. foto Dirk-Jan Gjeltema Vlissinger sterf door Emile Calon Een 24-jarige Vlissinger wordt door het Openbaar Ministerie ver dacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel waarna zijn slachtoffer overleed. De rechtszaak vindt bijna vijfjaar na het plegen van het misdrijf plaats. Als een rechtszaak langer dan twee jaar na het plegen van een delict plaats vindt, krijgt een ver dachte in de regel minder straf. Het Openbaar Ministerie zal, nor maal gesproken, een lagere straf eisen. En de rechtbank zal ook bij het opleggen van de straf reke ning houden met de lange duur die zit tussen het plegen van het delict en de daadwerkelijke be rechting. Alleen als het Openbaar Ministe rie met goede argumenten komt kan er afgezien worden van een 'strafkorting*. De verdachte kwam na enkele we ken voorarrest, op last van de rech- ter-commissaris, vrij. Het Openbaar Ministerie ging te gen die schorsing in beroep maar verloor die zaak. rn ■t-mtkspd mtm Tmrnmw 1 oadtv*' Hét internationale topsportevenement van Zeeland voor alle Zeeuwse tenniVerrsportfans, Deelnemen? Inschrijven kan via www.DriekieurChallenqerZeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68