'Ik kwam er al voordat ik burgemeester was' Rijk weerlegt bezwaren tegen uitbreiding Zwin Ondergrondse Gemeente past visie aan voor hoogspanningskabel flexibiliteit bij supermarkten 28 SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWBOUW ZIERIKZEE Zierikzees echtpaar kan vanaf balkon blaadjes uit dakgoot van aangrenzende woning plukken. SCHARENDIJKE - „Ik kijk er elke keer naar uit", zegt burgemeester Gerard Rabelink. Natuurlijk, als burgemeester is hij verantwoorde lijk voor de openbare orde en vei ligheid en heeft hij in die hoeda nigheid nauw contact met de or ganisatie. Maar Rabelink is ook een groot liefhebber van het festival. „Ik kwam er destijds al twee keer als toerist, toen ik hier nog geen bur gemeester was", zegt hij. „En daar na ben ik ieder jaar geweest." Hij loopt dan het liefst een beetje rond. Staat gerust lange tijd tus sen het publiek te genieten van de muziek en loopt af en toe eens langs bij de politie, de vrijwilli gers en de organisatie voor een praatje. Hij heeft de organisatie zien groeien. „Je ziet de professionalise ring. Niet alleen bij de organisa tie, maar ook bij de gemeente. Be langrijk is dat we ieder jaar na af loop evalueren en elke keer moet het draaiboek weer worden bijge steld. Nu zijn bijvoorbeeld de aan- De uitbreiding van het Zwin is een afspraak tussen Nederland en België, met als doel natuurherstel in en rond de Westerschelde. Er komt 120 hectare bij, waarvan 10 in Nederland. Ruim 150 mensen dienden bezwaar in, van wie ove rigens 133 personen precies dezelf de zienswijze hadden. De meeste briefschrijvers gingen in op de inmiddels gekende be zwaren: kans op verzilting en ver zanding, hoge kosten, negatieve gevolgen voor Retranchement en, in een aantal gevallen, individue le bezwaren als een verpest uit zicht, aantasting van de privacy en overlast tijdens de aanleg. voerroutes anders, omdat de nieu we weg er ligt en de inrichting van parkeerterrein de Wijde We reld is veranderd." Rabelinks rol tijdens het festival is gering, zo lang zich geen bijzondere situa ties voordoen. Hij hoopt dat het weer meewerkt en dat er niet te veel wind zal zijn (zoals in 2011 toen de zaterdag moest worden af gelast). „En onweer aan de kust is ook gevaarlijk." Bij de start vanmiddag kan hij niet zijn vanwege andere afspra ken. Maar vanavond, als De Dijk op het podium staat, is Rabelink van de partij. „En zaterdag ben ik er weer, samen met mijn vrouw." In een 'nota van antwoord' weer legt de minister al die zienswij zen. Zo is de kans op verzilting zo goed als nihil, doordat er preven tieve maatregelen worden geno men. Verder zal het toekomstige Zwin juist langzamer verzanden dan nu, doordat het gebied straks groter is en de stroming sneller. Dat het onderhoudsbudget - 83.000 euro per jaar - te laag zou zijn, bestrijdt het Rijk ook. De na tuur mag immers haar gang gaan; er wordt nauwelijks op ingegre pen. De wens van de gemeente Sluis om het gebied toegankelijker te maken, kan niet worden vervuld. Het zou de natuur te veel aantas ten. Het blijft daardoor vooral bij paden om het gebied heen. Bezwaarmakers kunnen nu nog naar de Raad van State stappen. Het Rijk wil daarna zo snel moge lijk beginnen met de uitbreiding. ZIERIKZEE - „Op de bridgeclub heeft iedereen het erover. 'Riet, wat is jullie nu toch overkomen'?" Riet en Gerben Dijkstra huurden drie jaar geleden een luxe apparte ment in de Zierikzeese wijk Noor derpolder. Vorige week werd het dak gelegd op een rijtjeshuis er naast. Thssen het balkon van het appartement en de dakgoot van het huis zit welgeteld 65 centime ter ruimte. „Het is te gek om los te lopen," vertelt Gerben. „We wisten wel dat er naast ons gebouwd zou worden, maar niet op deze ma nier." Met het uitzicht naar voren en naar links is niets mis in de huiskamer op één hoog in het complex Olov aan de Bermsloot. Maar kijk je naar rechts, dan zie je een stuk blinde muur en de dak goot van de woning ernaast. Ger ben: „Ons is verteld dat er naast ons twee 2-onder-i-kapwoningen gebouwd zouden worden. Die zouden garages krijgen en ons ap partement zou aan zo'n garage grenzen." Riet: „Vanwege de bouwcrisis staan er nu drie rijtjeshuizen. Ze zijn alle drie verkocht. En dat snap ik wel. Ze kosten 189.000 eu ro en het zijn best leuke huizen. Zeker voor starters." Riet ver moedt dat er bij huisbaas Zeeuw- land 'iemand niet goed heeft opge let'. „En nu zitten wij ermee." De Dijkstra's betalen 850 euro huur en krijgen daarvoor uitzicht op de dakgoot van een nog onbewoon de nieuwbouwwoning. Riet: „Zo'n goot wordt natuurlijk sme rig op den duur en we zitten ook vlak naast de ontluchting van de We wisten wel dat er naast ons zou worden gebouwd, maar niet op deze manier MATEN EN DATA keuken. Onze kinderen vinden het onbegrijpelijk dat we dit pik ken. Maar ja, wat moet je dan? Die muur kan je niet meer omduwen. We hebben drie jaar een mooi uit zicht gehad." Gerben: „Zeeuwland wil ons wel helpen. Ze willen een soort van rolgordijn aan het balkon maken, zodat we niet langer in de goot kij ken. Er is ook gesproken over voor rang bij toewijzing van een ander, vrijkomend appartement. Maar ja. Dan moeten we verhuizen. En verhuizen - zeiden ze vroeger - kost beddestro." „We hebben vas te kasten laten maken en we heb ben vloeren gelegd. Alles bij el kaar voor zo'n 40.000 euro," ver klaart Riet de uitdrukking van haart man. „En Zeeuwland ken nende, gaan die geen 40.000 euro betalen." „We zijn op een leeftijd beland dat je je niet snel meer kwaad maakt, maar dit is belachelijk", vindt Gerben. „Van de week hoor den we van een vriend dat hij on geneeslijk ziek is. Dat is wel van een andere orde, hoor. Wij heb ben slechts een muur," relativeert Riet hun probleem. Er loopt een studie naar de aanleg van de kabel, die grotendeels langs de Oost-West weg (N255) zal lopen. E-Connection wil op Neeltje lans een nieuw windpark gaan bou wen met negen masten van 180 meter lengte, naast de bestaande windmolens van 125 meter hoog. Voor het afvoeren van de opge wekte elektriciteit moet een nieu we ondergrondse hoogspannings kabel van Neeltje Jans naar Goes worden aangelegd. De nieuwe mo lens wekken samen veel meer energie op dan de huidige wind molens, waardoor de capaciteit van de bestaande kabels niet toe reikend is. Voor het transport van de produc tie van de twaalf oude molens op de Oosterscheldekering (Vlucht- haven en Roggeplaat) naar de aan sluiting op het net te Middelburg is door E-Connection in 2006 in eigen beheer een 20.000 Volt ka belverbinding aangelegd. Jan bij de Vaate van het CDA con stateerde dat de huidige detailhan delstructuurvisie op een paar pun ten schuurt met de praktijk. Dan gaat het met name om de diverse plannen voor supermarkten op het eiland. Aanleiding was een brief van de Aldi over uitbreiding van het huidige winkeloppervlak in de Grevelingenstraat in Zierik- zee. „Dat is het handvat", zegt Bij de Vaate. „Maar denk aan alle plannen rond supermarkten die er liggen. Denk aan het Gat van Nieuwerkerk, denk aan de plan nen van Fennet in Scharendijke, denk aan de plannen van Van Velthuizen in Bruinisse en Burgh-Haamstede." Bij de Vaate vindt dat de gemeen te moet meebewegen, want ook in Zierikzee is de supermarktwe reld aan het schuiven. Albert Heijn wil bijvoorbeeld graag weg van de Mosselboomgaard. In dat pand zou dan de Action kunnen komen die - als de plannen alle maal doorgaan - tijdelijk in de oude bibliotheek op het Haring- vlietplein komt. Wethouder Ad Verseput was het van harte eens met het idee om de detailhandel structuurvisie aan te passen. „Bij ons leefde ook al de gedachte of we niet kunnen kijken of we de visie moeten aanpassen en ik denk dat het verstandig is. De su permarktbranche is erg in bewe ging en we lopen eigenlijk achter de feiten aan. het college kan pri ma met de motie leven." Ook de gemeenteraad steunde de motie. Het college zegde toe in oktober met een aanpassing te komen van de structuurvisie. 'We hebben drie jaar mooi uitzicht gehad' door Melita Lanting door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Het Rijk veegt al le 152 bezwaren tegen de uitbrei ding van natuurgebied Het Zwin bij Retranchement van tafel. door Ton van den Nouweland Gerben Dijkstra De afstand tussen het balkon van Dijkstra en het naastgelegen huis bedraagt 65 centimeter. De afstand tussen muren van bei de woningen is 130 centimeter. Dat zou volgens voorschrift zijn. B en W maakten in december 2009 bekend dat Noorderpolder 2 mocht worden 'verdicht', waar door meer goedkope woningen konden worden gebouwd. De Dijkstra's kregen in november 2010 een appartement in de buurt Klein Zweden toegewezen. Op 5 april 2011 tekenden zij het huurcontract Ook aan de oostzijde van Klein Zweden, bij de Victoriakliniek, staan huizen dicht op een apparte mentencomplex. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De stroom van het windpark dat E-Connection gaat bouwen op Neeltje Jans, wordt straks afgevoerd via een nieuwe on dergrondse hoogspanningskabel dwars over Noord-Beveland. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Op initiatief van de CDA-fractie wordt de gemeentelij ke detailhandelstructuurvisie voor de derde maal in korte tijd aange past. De fractie diende gisteravond een motie met deze strekking in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66