Rood licht helpt nachtvlinders bij de liefde 66 Als je meteen op vakantie gaat, verklein je je kansen op een baan BINNENLAND 5 Ook Heerts hekelt WD-plan effeweg nl De WD wil dat ontvangers van bijstand niet vanaf dag 1 op vakantie mogen gaan. Het plan is met hoon ontvangen. DEN HAAG - Het WD-idee om mensen in de bijstand niet met een een lange vakantie toe te staan, wordt door vrijwel alle par tijen in de Tweede Kamer ge kraakt. Ook coalitiepartner PvdA wil niets weten van het plan van het de liberalen. WD-Kamerlid Sjoerd Potters kwam gisteroch tend met zijn initiatief) in aan loop naar een debat over de Bij standswet. Potters: „In de vakan tieperiode hebben werkgevers veel behoefte aan ervaren krach ten. Als je net bent ingestroomd in de bijstand en dan meteen drie of vier weken op vakantie gaat, verklein je je kansen op een baan." Nu hebben mensen in de bijstand recht op vier weken per jaar ver blijf in het buitenland. Daarbij maakt het niet uit of je pas één dag of al een een kwartaal in de bijstand zit. Volgens de WD moet de wet zo aangepast worden dat bijstandsgerechtigden vakan tiedagen 'opbouwen', zodat ze pas na maanden een langere tijd op vakantie kunnen. Eerst moeten ze op zoek naar werk. Potters: „Ieder een heeft recht op vakantie, ook mensen in de bijstand. Wel wil len we dat je vanuit de bijstand zo snel mogelijk aan het werk gaat. Tijdelijk werk is een goed be gin. Daarbij is het met een baan toch prettiger om op vakantie te gaan." Hoe groot het probleem rond 'va kantie vierende' bijstanders is, weet Potters niet. „De afgelopen maanden kregen we hierover sig nalen van bijstandsconsulenten in verschillende steden." Andere partijen in de Tweede Kamer he kelen het idee. Bijstandsgerechtig den worden op deze manier ge schoffeerd, vinden PvdA en oppo sitiepartijen. Ze zien daarnaast een 'ritueel': „Een paar dingen zijn zeker: op 5 december is het pakjesavond en rond een debat over de bijstand komt de WD met een stevig plan waar we even later niets meer over horen", zei D66-Kamerlid Steven van Weyen- berg. Verantwoordelijk staatssecretaris Jetta Klijnsma (PvdA, Sociale Za ken) liet doorschemeren niet van plan te zijn de WD tegemoet te komen. Voor het vakantieplan moet de wet gewijzigd worden - daar heeft de staatssecretaris wei nig trek in nu de Eerste Kamer het voorstel afgelopen dinsdag be handeld heeft. Wel gaat ze bekij ken hoe groot het probleem is dat de WD aankaart. „De signalen zijn mij niet bekend, ik zal onder zoeken of er een probleem is." Met een geïrriteerde Tweede Ka mer en een zuinige Klijnsma lijkt de kans van slagen voor het WD-plan klein. Al eerder moes ten de liberalen op gebied van uit keringen en bijstapd de afgelopen maanden verlies nemen. Zo is het plan voor de verplichte tegenpres tatie door uitkeringsgerechtigden begin dit jaar in onderhandelin gen met oppositiepartijen afge zwakt: gemeenten gaan daar nu over. Volgens Potters staat zijn initia tief hier los van. „De verhalen over mensen in de bijstand die lang op vakantie gaan, kregen we pas in april en mei te horen." In het debat haalden de partijen gisteren hard uit naar Potters. PvdA-Tweede Kamerlid John Ker- stens: „Het is schofferend. Alsof werklozen die er keer op keer niet in zijn geslaagd om een baan te vinden allemaal eerst vier weken naar Torremolinos gaan als ze in de bijstand terechtkomen. Bela chelijk." CDA'er Pieter Heerma sprak van een 'luchtballon'. SP-Ka- merlid Sadet Karabulut: „De va kantiekoorts is Potters naar zijn bol gestegen." Voorzitter Ton Heerts van vakcen trale FNV is ook kritisch over het WD-plan. „Met 700.000 werklo zen doet deze uitspraak geen recht aan alle mensen die schreeu wen om werk en niet om vakan tie", liet Heerts gisteren weten. „We moeten de werkloosheid aan pakken, niet de werklozen", aldus Heerts. „We moeten ervoor zorgen dat mensen op een goede manier aan het werk kunnen. Wij roepen de WD op om mee te werken aan oplossingen." Kunstlicht heeft meer effect op de natuur dan tot nu toe werd ge dacht. Dat blijkt uit onderzoek dat vanavond wordt gepresen teerd in Wageningen. Dat insecten op licht afkomen, weet iedereen die 's avonds wel eens buiten zit met een lamp aan. Maar waarom doen ze dat eigen lijk? En hoe beïnvloedt kunstlicht het ecosysteem? Om dat te onder zoeken, plaatsten wetenschappers drie jaar geleden rijen lantaarnpa len met verschillende kleuren licht in natuurgebieden in Gelder land en Drenthe. „Kunstlicht ver oorzaakt allerlei verschuivingen in de natuur", zegt onderzoeker Roy van Grunsven van de Wage ningen Universiteit. „Zo gaat bij nachtvlinders van alles mis. Man netjes vinden een vrouwtje om mee te paren via haar geurstoffen. Maar als het niet helemaal donker is, maken vrouwtjes minder geur stoffen aan en kunnen ze elkaar niet vinden." Indirect lijkt kunstlicht ook effect te hebben op de aangroei van bos sen. Omdat bosmuizen eikels ver stoppen en zaden verspreiden, zijn deze nachtdiertjes belangrij ke hulptroepen bij floravernieu wing. Maar ze blijken kunstlicht te mijden als de pest. „Achter zulke langetermijneffec ten beginnen we nu pas net de vinger te krijgen", zegt Van Grunsven. „We zien allerlei gevol- gen die we niet hadden verwacht. Ook bij dieren die overdag actief zijn." Koolmeesjes in nestkastjes dichtbij een lantaarnpaal broeden bijvoorbeeld vijf dagen eerder dan hun soortgenoten die in het donker bivakkeren. Dat heeft ge volgen voor de overlevingskansen van hun jongen. Het moment waarop de eieren uitkomen, luis tert namelijk erg nauw. Als dat te vroeg in het voorjaar is, zijn er nog geen rupsen die als babyvoer dienen. Een oplossing is niet zo simpel. Nergens ter wereld is de lichtver vuiling 's nachts zo groot als in het dichtbevolkte Nederland. Van wege de veiligheid kan de verlich ting langs wegen niet zomaar uit. Samen met Philips zoeken de we tenschappers daarom naar licht dat mensen wel kunnen zien, maar dieren minder verstoort. Roodachtig licht lijkt daarvoor het beste geschikt, zegt Van Grunsven. „Zoals wij geen infra rood kunnen onderscheiden, zijn veel zoogdieren en insecten onge voelig voor rood licht." Zulke conclusies zijn relevant voor de aanleg van wegen in ge bieden waar beschermde soorten zoals vleermuizen leven, zegt eco-engineer Victor Loehr van Rijkswaterstaat. „Op de A74 bij Venlo hebben we al goede ervarin gen met vleermuisvriendelijke lampen. Die geven amberkleurig, UV-vrij licht. De lantaarnpalen zijn lager dan normaal en scherp naar beneden afgesteld. Dankzij bewegingssensoren gaan ze al leen aan als er fietsers of voetgan gers langskomen." Ook in Roosendaal, Utrecht en Pijnacker hangen bat lamps langs routes waar vleermuizen jagen. mm Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Juwelier verdachte in steekpartij Een van de eigenaren van een goudinkoopzaak in Amster dam-West, die gisteren betrok ken raakte bij een steekpartij, is door justitie als verdachte aangemerkt Bij het incident kwam een nog onbekende per soon om het leven. De mede-ei genaar raakte zelf ook gewond. Het is niet bekend wie gesto ken heeft en of er sprake was van een overval of een ruzie. Doordat de mede-eigenaar is aangemerkt als verdachte, heeft hij volgens het OM meer rechten dan als getuige. Hij is overigens niet aangehouden, zei een woordvoerder. Geen boete meer voor trage informatie WOB Overheden hoeven binnenkort niet langer automatisch een dwangsom te betalen als ze te laat de informatie leveren die is ge vraagd op grond van de Wet open baarheid van bestuur (WOB). Volgens minister Ronald Plasterk (PvdA, Binnenlandse Zaken) wordt er veel misbruik van ge maakt. Dat schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Volgens hem dienen WOB-misbruikers geen verzoek in om bestuurlijke informatie boven tafel te krijgen, maar alleen om geld te innen. WOB-verzoeken zijn soms zo complex, dat de termijn wordt overschreden. Geschorst Kamerlid krijgt doorbetaald Het geschorste Tweede Kamer lid Linda Voortman krijgt haar salaris doorbetaald in de maand dat ze is geschorst Een woordvoerster van Kamervoor zitter Anouchka van Milten burg heeft dat bevestigd. Voortman werd gisteren door haar fractievoorzitter Bram van Ojik voor een maand ge schorst, omdat ze in haar frac tie heeft gesproken over ver trouwelijke stukken uit de solli citatieprocedure voor een nieu we Nationale Ombudsman. Dat mag niet Er loopt nog een onderzoek naar dat lekken uit de Tweede Kamer. VRIJDAG 27 JUNI 2014 Naar strand met bijstand is oké door Niels Klaassen WD-Kamerlid Sjoerd Potters door Annemieke van Dongen WAGENINGEN - Lantaarnpalen zijn wel zo prettig voor wie 's avonds laat door het donker fietst. Maar veel dieren blijken door kunstlicht ontregeld te raken. Rode lampen lijken een deel van de oplosssing. Nachtvlinder foto HH Bij te veel kunstlicht maken vrouwtjesvlinders minder geurstoffen aan en kunnen mannetjes ze niet vinden 4 daagse busreis Vertrek: 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar U verblijft in een 2* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v boeking van 2 personen. 4B&È 4ÏÖ Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. AMSTERDAM DEN HAAG DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5